Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca wakacyjna: Pilnujmy limitów dochodu by nie stracić ulgi prorodzinnej

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Wakacje stanowią okazję podjęcia pracy sezonowej. Dotyczy to również dzieci i osób młodych pozostających na utrzymaniu rodziców.

- Osiągnięcie dochodu powoduje konieczność (choć nie zawsze) zapłaty podatku oraz złożenia odpowiedniego zeznania podatkowego - przypomina Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Szczecinie. - Dochody dzieci mogą również mieć wpływ na możliwość skorzystania przez ich rodziców z ulg podatkowych.

  • Praca młodzieży a ulga rodzinna

Rodzice planujący skorzystać z ulgi prorodzinnej wyrażając zgodę na wakacyjną pracę swoich dzieci, powinni zwrócić uwagę na limit wysokości dochodu, jaki młodzież może osiągnąć, nie pozbawiając ich możliwości skorzystania z ulgi.
Rzeczniczka zwraca uawagę, że dochody małoletnich dzieci dolicza się do dochodów rodziców (opiekunów prawnych).

- Wyjątkiem od tej zasady są dochody małoletnich dzieci z pracy, które należy wykazać w odrębnym zeznaniu podatkowym, sporządzanym na imię i nazwisko tego dziecka - informuje. - Zeznanie to podpisywane jest przez rodzica lub opiekuna prawnego, jeśli roczny dochód osiągnięty przez małoletnie dziecko nie przekroczy kwoty 3091. Nie zwalnia to jednak z obowiązku złożenia zeznania podatkowego.

  • Rodzaj pracy nie ma znaczenia

Niezależnie od charakteru wykonywanej pracy czy też rodzaju zawartej umowy opodatkowane są wszystkie dochody. Tak więc wynagrodzenie uzyskane za zbiór owoców sezonowych czy runa leśnego także należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym.
Natomiast dochody uzyskane ze sprzedaży surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych ze zbioru dokonywanego osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny - są zwolnione z podatku dochodowego.

  • Czy pracując podczas wakacji za granicą muszę zapłacić podatek w Polsce?

Osoby zamieszkujące w Polsce, musza odprowadzić podatek od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce uzyskania przychodów.

- Wynagrodzenie uzyskane za pracę najemną poza granicami podlega opodatkowaniu według polskich przepisów podatkowych, jednak z zastosowaniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania - podkreśla Małgorzata Brzoza. - W zależności więc od państwa, w jakim wykonujemy pracę, osiągany tam dochód może zostać opodatkowany tylko w tym państwie albo też podlegać opodatkowaniu w obydwu tych krajach. W tym drugim przypadku stosujemy metodą proporcjonalnego odliczenia albo metodę wyłączenia z progresją. Właśnie po to, by podwójnego opodatkowania uniknąć.

Ulga prorodzinna

  • Odliczenie ulgi prorodzinnej przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, jeżeli dziecko z opiekunem zamieszkuje oraz rodzicom zastępczym. Z ulgi mogą korzystać także osoby wychowujące pełnoletnie dzieci do 25 roku życia - pod warunkiem, że dzieci te uczą się lub studiują (także za granicą). Nie mogą też uzyskać dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych opodatkowanych przy zastosowaniu 19 proc. stawki w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł.
  • Fakt otrzymywania przez dziecko renty czy uzyskiwania dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie PIT nie ma wpływu na prawo do ulgi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza