MKTG SR - pasek na kartach artykułów
5 z 6
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Po powrocie do...
fot. 123RF

Pracodawca chce zwolnić pracownika. Inspekcja Pracy odpowiada

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Po powrocie do domu z badań zastał w skrzynce pocztowej awizo na list polecony. Bazując na informacjach od kolegów z pracy podejrzewa, że jest to dyscyplinarka. Czy ma odebrać list z poczty skoro jest na chorobowym?

Tak. Po pierwsze, nieobecność w pracy w związku ze zwolnieniem lekarskim – co do zasady – zapewnia ochronę, ale tylko przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Natomiast, nie chroni przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Tak więc pracodawca może zgodnie z prawem zwolnić pracownika bez wypowiedzenia w trybie dyscyplinarnym, o ile zachodzą ku temu przesłanki również w trakcie zwolnienia lekarskiego.
Po drugie, oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy uznaje się za złożone z chwilą, gdy doszło do wiadomości pracownika w taki sposób, że mógł on zapoznać się z jego treścią. Bez znaczenia jest przy tym, czy pracownik z tej możliwości faktycznie skorzystał. Oznacza to, że oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia będzie skutecznie złożone również wtedy, gdy pracownik z własnej woli odmawia zapoznania się z treścią pisma, odmawia jego przyjęcia lub potwierdzenia odbioru, mimo że ma taką możliwość.
W przypadku gdy pracownik nie podejmuje przesyłki z dyscyplinarką z poczty, pomimo dwukrotnego awizowania, przesyłka zostanie przez pocztę zwrócona do pracodawcy z adnotacją „Nie podjęto w terminie”. W takiej sytuacji pracodawca może przyjąć, iż pracownik miał możliwość zapoznania się z treścią pisma, ale z niej nie skorzystał i uznać rozwiązanie umowy o pracę za skutecznie złożone. Dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy stwarza domniemanie faktyczne możliwości zapoznania się przez pracownika z jego treścią, co oznacza przerzucenie na niego ciężaru dowodu braku możliwości zapoznania się z treścią oświadczenia pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 05.10.2005 r., sygn. I PK 37/05, LEX nr 176309).
Tak więc, pomimo braku podjęcia przez pracownika pisma z poczty, pracodawca może uznać, że doszło do rozwiązania umowy o pracę i wystawić pracownikowi świadectwo pracy. Pracownik nie odbierając pisma z poczty nie przeszkodzi rozwiązaniu umowy o pracę i nie wstrzyma biegu terminu na złożenie odwołania do sądu. Pobawi się jedynie możliwości zapoznania z treścią stawianych mu zarzutów, co może utrudnić mu podważenie dyscyplinarki na drodze sądowej.
Podstawa prawna: art. 41 i art. 52 Kodeksu pracy oraz art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy).

Zobacz również

Tak było na festynie historycznym w inowrocławskich Solankach

Tak było na festynie historycznym w inowrocławskich Solankach

Zderzenie pięciu aut na DK1 w Pszczynie

Zderzenie pięciu aut na DK1 w Pszczynie

Polecamy

Prof. Marek Gzik: Siedem miliardów złotych więcej na badania i rozwój polskiej nauki

Prof. Marek Gzik: Siedem miliardów złotych więcej na badania i rozwój polskiej nauki

Stewardesa odsłania tajemnicę. Jakie skargi pasażerów najbardziej irytują załogę?

Stewardesa odsłania tajemnicę. Jakie skargi pasażerów najbardziej irytują załogę?

Najlepszy tort truskawkowy. Idealny na rodzinne spotkania

HIT DNIA
Najlepszy tort truskawkowy. Idealny na rodzinne spotkania