Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem z pieluchą

Redakcja
W takim wieku bez pieluszki trudno się obejść. Jeśli jednak będzie w porę zmieniana, a delikatna skóra dziecka odpowiednio chroniona, nie powinno być żadnych problemów.
W takim wieku bez pieluszki trudno się obejść. Jeśli jednak będzie w porę zmieniana, a delikatna skóra dziecka odpowiednio chroniona, nie powinno być żadnych problemów.
Maluchy, które korzystają z pieluszek i noszą je zbyt długo (bo za rzadko mają je zmieniane) narażone są na bolesne podrażnienia.

Jak chronić przed tym dzieci?

Lato było dobrą porą ku temu, by oduczyć malucha noszenia pieluchy. Dziecko bez obawy, że się przeziębi, mogło chodzić bez niej. Rodzice mogli cierpliwie próbować zachęcać je, do korzystania z nocniczka. Niestety, ciepłych dni już coraz mniej. Mamy, które nie zdążyły latem odzwyczaić malucha od noszenia pieluchy, lub nie miały ku temu okazji, muszą szukać innego sposobu.

Warto zrobić to możliwie jak najprędzej, bo życie bez pieluchy jest nie tylko wygodniejsze dla rodziców, ale także zdrowsze dla ich pociech. Przyczyną wcale nierzadkiej u małych dzieci dolegliwości jest długotrwały kontakt z brudną, wilgotną pieluchą.

Wystarczy, że zostanie zmieniona za późno, a już na skórze dziecka pojawiają się zaczerwienienia i krostki. Skóra malucha jest bardzo delikatna i wrażliwa. Jeśli dziecko zbyt długo pozostaje w brudnej pieluszce, szkodliwe substancje powstające w wyniku rozkładu tego, co do niej trafia, uszkadzają jego delikatną skórę.

Niebezpieczne zaczerwienienia

Najpierw pojawia się odparzenie, które przybiera postać zaczerwienienia. To sygnał, że coś ze skórą malucha jest nie w porządku. Aby temu zapobiegać, należy często przemywać pupę maluszka i smarować ją specjalnym natłuszczającym kremem. Gdy, w wyniku zaniedbania, odparzenie przekształci się w rumień, mamy już do czynienia z pieluszkowym zapaleniem skóry, czyli stanem zapalnym pojawiającym się w okolicach ciała przykrytych pieluchą. Dziecko odczuwa pieczenie i ból.

W większości przypadków zapalenie pieluszkowe skóry ma stosunkowo łagodny przebieg, ale zlekceważenie tych objawów, może doprowadzić nawet do znacznie poważniejszych (nawet do wystąpienia ran i owrzodzeń). W takich przypadkach koniecznie należy zwrócić się już o pomoc do lekarze.

Aby zapobiec tego rodzaju dolegliwościom, trzeba zapewnić maluchowi używającemu pieluszek właściwą pielęgnację - systematyczną, dokładną.

Jak chronić malucha?

- Należy używać pieluch dobrej jakości, dobrze pochłaniających wilgoć
- Często zmieniać pieluchy.
- Regularnie przemywać skórę pupy, a gdy zaczynają pojawiać się na niej zaczerwienienia - robić to przy każdej zmianie pieluszki.
- Natłuszczać i nawilżać skórę kremem zawierającym alantoinę (środek łagodzący podrażnienia).
- Nie zapinać pieluchy zbyt ciasno. Pozostawić trochę "luzu" między krawędzią pieluchy i skórą na brzuszku.
- Od czasu do czasu pozwolić dziecku na chwilę swobody i nie zakładać mu pieluchy.
- Dwulatka należy już odzwyczajać od pieluch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza