Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ulicy Kopernika w Ustce nie zakończy się w tym roku

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Kolejne etapy przebudowy ulicy Kopernika w Ustce. Teraz i co zrobiono w kwietniu i wrześniu
Kolejne etapy przebudowy ulicy Kopernika w Ustce. Teraz i co zrobiono w kwietniu i wrześniu Bogumiła Rzeczkowska
Niespełna miesiąc został wykonawcy do planowego zakończenia robót na ulicy Kopernika w Ustce. To droga powiatowa, więc inwestorem jest Zarząd Dróg Powiatowych w Słupsku. Obecnie prace ziemne trwają na ostatnim odcinku przy skrzyżowaniu z ul. Wczasową i pl. Dąbrowskiego. Jednak inwestycja przedłuży się i będzie droższa niż pierwotnie zakładano.

Przebudowa ul. Kopernika w Ustce jest inwestycją powiatu słupskiego z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Część kosztów pokrywa też miasto Ustka. Prace rozpoczęły się wiosną tego roku od strony morza - na odcinku od ul. Chopina do ul. Mickiewicza. W sezonie ruch na placu budowy nieco zamarł, bo mieszkańcy skarżyli się, że hałaśliwy remont drogi przeszkadza wczasowiczom zakwaterowanym w pensjonatach, utrudnia wjazd na posesje i dojście do plaży. Teraz wciąż utrudnieniem jest wywóz śmieci, a zdezorientowani mieszkańcy wynoszą je do ustawionych w oddali od ich posesji kontenerów. Nie ma też segregacji. Na odcinku od ul. Kościuszki w stronę pl. Dąbrowskiego jest wyłączone oświetlenie. Wszystkie te niedogodności miały zakończyć się w tym roku, ale remont jeszcze potrwa.

Dłużej i drożej

Jak się dowiedzieliśmy, Zarząd Dróg Powiatowych w Słupsku planuje zakończenie podstawowego zakresu prac do 22 grudnia, ale zwrócił się do wojewody o przedłużenie terminu realizacji inwestycji do końca kwietnia. Dlatego, że drugiej warstwy asfaltu nie można kłaść w czasie mrozu. Szykują się również poprawki.

Będzie też drożej. Szacowano, że przyznane w ubiegłym roku powiatowi słupskiemu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dofinansowanie w wysokości 1,5 mln zł pokryje 50 procent wartości inwestycji, a pozostałą część kosztów podzielą między siebie powiat oraz miasto Ustka. Jednak sytuacja rynkowa podniosła koszty. Tańszy w przetargu wykonawca - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Egida z Włynkówka - zaoferował 3 620 671,37 zł. Teraz koszty wzrosły już do około 4 mln zł.

Co przewiduje projekt?

Zakres inwestycji obejmuje przebudowę odcinka jezdni długości 558 metrów i szerokości 6 metrów o nawierzchni bitumicznej i z kostki betonowej, chodników z kostki betonowej o szerokości 3 metrów przyległych i odsuniętych od jezdni oraz ciągu pieszo-rowerowego o łącznej długości 1107 metrów z podziałem na część pieszą z kostki betonowej o szerokości 1,5 metra i część rowerową o nawierzchni bitumicznej o szerokości 2 metrów.

Zjazdy na posesje zostaną wykonane z kostki betonowej. Oprócz oznakowania poziomego i pionowego ma powstać też oznakowanie aktywne w postaci radaru z tablicą zmiennej treści informującej o prędkości ruchu pojazdu. Przejścia dla pieszych zostaną doświetlone, od strony południowej ma powstać przejście z azylem. Projekt zakłada też przebudowę czterech skrzyżowań, dwóch zatok autobusowych, parkingów, usprawnienie sieci kanalizacji deszczowej i odwodnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza