MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedwojenne zdjęcia z życia zawodowego Słupska [FOTOGALERIA]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Prace przy rozbiórce drewnianego mostu w ciągu obecnej ul. Kilińskiego, 1934 r.
Prace przy rozbiórce drewnianego mostu w ciągu obecnej ul. Kilińskiego, 1934 r. BBC/Muzeum Miasta Słupska
Przedwojenne zdjęcia Słupska, które są powszechnie znane, to zazwyczaj widoki ulic, budynków, lokali, czasem jakieś wnętrza, alb postaci. Za to zdjęcia, które pokazują ludzi przy pracy są rzadkością. Zebraliśmy kilkanaście takich migawek.

Przed II wojną światową Słupsk był głównym ośrodkiem gospodarczym pomiędzy Gdańskiem a Szczecinem. Działało kilkanaście sporych zakładów produkcyjnych, wśród których wyróżniały się fabryka mebli (już nieistniejąca) przy obecnej ul. Krzywoustego.

Ale życie gospodarcze w Słupsku tworzyły nie tylko fabryki, ale także rzemieślnicy, handlowcy, gastronomicy i inni drobni wytwórcy.

Kilkadziesiąt takich obrazów zostało zdigitalizowanych przez Bałtycką Bibliotekę Cyfrową w Słupsku. Większość z nich to zbiory, które zgromadzono w Muzeum Miasta Słupska.

Wśród nich wyróżniają się np. zdjęcia pod wspólnym tytułem „współzawodnictwo zawodowe” wykonane ok. 1937 roku. Przedstawiają one konkursy młodych adeptów rzemieślnictwa, a być może egzaminy zawodowe uczniów, którzy ubiegali się o zdobycie uprawnień rzemieślniczych. Na zdjęciach widzimy zatem fryzjerki, ślusarzy, stolarzy, a nawet zecera – dziś zawód niemal zapomniany. Kiedyś bez takiego specjalisty nie mogła się obejść żadna drukarnia.

Zobacz też:

Nieznane i unikalne zdjęcia powojennego Słupska [galeria]

O Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej
To projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku – która była inicjatorem przedsięwzięcia - Archiwum Państwowego w Koszalinie i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Głównym celem działania BBC jest budowa cyfrowego warsztatu badawczego, zestawienie i prezentacja w internecie różnorodnych i bogatych, lecz fizycznie rozproszonych zbiorów Pomorza, wspieranie edukacji, nauki oraz turystyki.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku, w której mieści się placówka Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej, zdigitalizowano już tysiące dokumentów, książek, gazet, czasopism, map, ilustracji i innych wydawnictw, również takich, które wydane zostały przed 1945 rokiem. Wśród niech są zdjęcia, w tym także fotografie Słupska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza