Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełom w diagnostyce raka prostaty w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
archiwum gs24.pl
Nowoczesny sprzęt do biopsji fuzyjnej prostaty kupił za ponad 600 tys. zł szpital wojewódzki w Szczecinie. Dzięki aparatowi pacjenci z podejrzeniem raka gruczołu krokowego zyskają dostęp do szczegółowej i wiarygodnej diagnostyki, która szybko, bezpiecznie i bez bólu potwierdzi lub wykluczy chorobę.

Dzięki nowoczesnemu aparatowi do biopsji fuzyjnej, pacjenci z podejrzeniem raka gruczołu krokowego zyskają dostęp do szczegółowej i wiarygodnej diagnostyki, która szybko, bezpiecznie i bez bólu potwierdzi lub wykluczy chorobę. Aparat służyć będzie pacjentom naszego regionu, którzy w poradni urologicznej SPWSZ przy ul. Arkońskiej w Szczecinie będą diagnozowani w kierunku nowotworu prostaty.

- Diagnostyka raka stercza składa się z kilku kroków: badania poziomu PSA we krwi, rezonansu magnetycznego i biopsji - tłumaczy dr hab. Artur Lemiński, lekarz kierujący oddziałem urologii w szpitalu przy ul. Arkońskiej. - To ta ostatnia daje odpowiedź, czy pacjent choruje onkologicznie i jak można mu pomóc.

Biopsja fuzyjna to nowoczesna i coraz częściej stosowana metoda, która pozwala na precyzyjne zlokalizowanie, a następnie pobranie wycinków chorobowo zmienionych tkanek prostaty. Jest to możliwe dzięki połączeniu w czasie rzeczywistym badania USG wykonywanego przez aparat z wcześniejszymi obrazami z rezonansu magnetycznego. Taka fuzja dwóch systemów obrazowych pozwala lekarzowi wykonującemu biopsję na dokładne określenie obszaru, z którego pobierane są wycinki do badania histopatologicznego.

- Wcześniej stosowana biopsja przezodbytnicza wiązała się z istotnym ryzykiem powikłań infekcyjnych przy stosunkowo niskiej dokładności diagnostycznej. To powodowało nierzadko konieczność wielokrotnego powtarzania tej procedury - mówi dr Krystian Kaczmarek, urolog ze szpitala wojewódzkiego. – System, który właśnie do nas dotarł, jest dla pacjenta znacznie bezpieczniejszy i, co dla lekarzy szczególnie istotne, dużo dokładniejszy. To tak jakby przesiąść się z kompasu na nawigację GPS. Biopsja fuzyjna sprawia, że lekarz dokładnie widzi, skąd pobiera wycinki do badań, a to wpływa na wiarygodność wyniku.

Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga od pacjenta pobytu w szpitalu i odbywa się w trybie ambulatoryjnym. O zasadności wykonania badania zdecyduje lekarz urolog. Wskazaniami do konsultacji pod kątem dalszej diagnostyki są utrzymujące się podwyższone stężenie PSA czy nieprawidłowości w badaniu per rectum.

Zespół oddziału urologii ma duże doświadczenie w wykonywaniu fuzyjnych biopsji prostaty. Badanie finansowane jest ze środków publicznych.

Aparat został kupiony ze środków własnych szpitala. Koszt: 623 160 zł brutto.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przełom w diagnostyce raka prostaty w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie - Głos Szczeciński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza