Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przykuj się łańcuchem do psiej budy - akcja w Słupsku

Natalia Kwapisz
Czy wiesz, jak się czuje pies przykuty przez całe życie do budy? Przekonaj się! Weź udział w akcji, przywiąż się sam w Słupsku, przy spichlerzu obok zamku. Zaprotestuj w ten sposób przeciwko okrucieństwu wobec czworonogów.

Akcja w Słupsku

Akcja w Słupsku

Leży ci na sercu los psów łańcuchowych - przyłącz się do akcji.

Jak bardzo ciąży łańcuch, najlepiej się przekonać, zakładając go na własną szyję. 19 września 2010 podczas akcji "Zerwijmy łańcuchy" na rynku Rybackim przed Spichlerzem Richtera w godz. 12.00-13.00.

W najbliższą niedzielę, 19 września w 40 polskich miastach (w tym także w Słupsku) będzie można wziąć udział w akcji "Zerwijmy łańcuchy" organizowanej przez miesięcznik "Mój Pies". Akcja to protest przeciwko trzymaniu psów na uwięzi przez całe życie.

- Nie namawiamy, by wszystkie psy naraz spuścić z łańcucha. Walczymy o to, by te, które z różnych względów muszą pozostać na uwięzi, były od czasu do czasu spuszczane, by miały stały dostęp do schronienia, wody i były regularnie karmione, a także miały kontakt z właścicielem - mówi Dorota Jastrzębowska, redaktor naczelna miesięcznika "Mój Pies".

Płaczące dziecko przedstawione na plakatach i w spotach reklamowych nawiązuje do hasła tegorocznej akcji: "Psy myślą i czują jak dwuletnie dzieci", pochodzącego z badań uznanego behawiorysty Stanleya Corena. - W jak wielkiej żyjemy hipokryzji, jeśli bulwersuje nas fotomontaż z dzieckiem na łańcuchu, a codziennie mijamy obojętnie żywe, czujące istoty, uwięzione na metrze ziemi - często gołej - na całe kilkunastoletnie życie - mówi Dorota Jastrzębowska.

Dlatego w centrach największych polskich miast organizatorzy akcji ustawiają budy, do których każdy może się przywiązać.

- Chcemy, by ludzie mogli zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy psa łańcuchowego. Jak wycieńczające, koszmarnie nudne i bezsensowne jest życie na 2 metrach kwadratowych - mówi Barbara Aziukiewicz z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami ze Słupska, które wspiera akcję.
Ambasadorką IV edycji akcji jest Katarzyna Skrzynecka. Przy budach, jak co roku, oprócz wolontariuszy pojawią się w wielkich miastach znane postaci ze świata polityki, mediów oraz polskiej estrady.

Trzymanie psa na łańcuchu jest:

- Niezgodne z prawem. Według Ustawy o Ochronie Zwierząt "trzymanie zwierząt na uwięzi, która powoduje u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz nie zapewnia możliwości niezbędnego ruchu", jest znęcaniem się, a znęcanie się jest karalne. Pies nigdy niespuszczany z łańcucha nie ma "możliwości niezbędnego ruchu".

- Niehumanitarne. Łańcuch jest ciężki, odkształca psu kręgi szyjne, często wrasta w szyję, a zimą do niej przymarza (zwłaszcza jeśli jest założony bez obroży); długowłose psy cierpią na odparzenia, bo latami nie były czesane, a nieścierane w ruchu pazury boleśnie utrudniają chodzenie; poza tym psy dotykają te same schorzenia co ludzi, spowodowane brakiem ruchu.

- Niebezpieczne dla ludzi . Pies uwiązany od szczeniaka nie poznał świata, więc wszystkiego się boi, a łańcuch nie pozwala mu uciec dlatego taki sfrustrowany zwierzak częściej gryzie, nawet swoich właścicieli.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza