Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyspieszona prywatyzacja PZZ Stoisław

Irena Boguszewska [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. Autorka
Młyny w Stoisławiu należą do najnowocześniejszych w Polsce. Są stanie wyprodukować w ciągu doby 600 ton mąk pszennych, 200 ton żytnich, 35 ton kasz i do tego 60 ton płatków owsianych.
Młyny w Stoisławiu należą do najnowocześniejszych w Polsce. Są stanie wyprodukować w ciągu doby 600 ton mąk pszennych, 200 ton żytnich, 35 ton kasz i do tego 60 ton płatków owsianych.
PZZ w Stoisławiu przeznaczone zostało do szybkiej prywatyzacji. Obecnie w zakładzie jest przedstawiciel firmy, która ma wycenić majątek.

Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie PZZ w Stoisławiu obecnie jest jednoosobową spółką akcyjną. Wszystkie akcje należą do skarbu państwa. I teraz Ministerstwo Skarbu Państwa przeznaczyło je do szybkiej prywatyzacji. Podpisało umowę z firmą doradczą z Wrocławia, która ma je wycenić i przygotować do sprzedaży. Ma na to sześć tygodni.

- Jest u nas właśnie przedstawiciel tej firmy, który wszystko ogląda, sprawdza dokumenty - mówi Albin Badower, prezes spółki PZZ w Stoisławiu. - Nie wiemy do kiedy ma być zakończona wycena, ale najprawdopodobniej do 31 marca. Potem opracowane zostanie zaproszenie do zakupu przedsiębiorstwa.

Ministerstwo chciałoby je sprzedać do końca czerwca, ale przypuszczam, że to się nie uda. Sprawa ma być załatwiona do końca roku. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w Ministerstwie Skarbu, nie ma chętnych do kupna naszego przedsiębiorstwa.

To powstało w 1958 roku. W latach 1975-1979 wybudowało kompleks magazynów i młynów w Stoisławiu obejmujący magazyn zbożowy o pojemności 100 tys. ton, olbrzymie młyny pszenny i żytni, kaszarnię, płatkarnię. W 1992 roku, decyzją Urzędu Antymonopolowego wydzielono z niego osobne firmy w Szczecinku i Białogardzie. W przedsiębiorstwie pozostał kompleks magazynów i młynów w Stoisławiu, magazyny zbożowe w Darłowie, Bobolicach i Redle oraz młyn w Niedalinie.

Od początku lat 90-tych przedsiębiorstwo prowadziło intensywne prace inwestycyjne. Zakupiło masę nowych urządzeń przemiałowych, pakujących, mieszających, a także nowoczesną linię do przyjmowania o zdolności 200 ton na godzinę. W 2003 roku wdrożyło systemy zarządzania ISO i HACCP, a w 2004 uzyskało certyfikat ISO.

W czerwcu 2008 roku przedsiębiorstwo przekształcone zostało w spółkę akcyjną.

Na razie wszystkie akcje należą do skarbu państwa. Gdy tylko pierwsza z nich zostanie sprzedana, to wtedy otrzymają je także pracownicy oraz rolnicy, którzy dostarczali tu zboże i zgłosili się w wyznaczonym przez ministerstwo terminie. Zarówno jedni, jak i drudzy mają dostać w sumie po "do 15 % akcji".

Przedsiębiorstwo jest w bardzo dobrej kondycji, pracuje na pełnych obrotach. Ostatnio wypuściło na rynek nowe rodzaje mąki - żytnie, chlebowe itd. Obecnie ma obiekty w Stoisławiu i Darłowie. Zatrudnia 161 osób. Jest jednym z największych zakładów produkcyjnych na naszym terenie, a także jedną z największych i najlepszych firm przetwórstwa zbożowego w Polsce.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza