Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni spółkę skrytykowali, ale podwyżkę cen wody zaakceptowali

Grzegorz Bryszewski
Za wodę mieszkańcy Lęborka zapłacą więcej.
Za wodę mieszkańcy Lęborka zapłacą więcej. sxc.hu
W gorącej atmosferze dyskutowali radni miejscy na temat podwyżek cen wody i odprowadzania ścieków w Lęborku. Ostatecznie podwyżka została jednak zaakceptowana przez radnych.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wprowadzenie nowej taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków argumentowało potrzebą pokrycia straty finansowej, która w ubiegłym roku wyniosła około 600 tysięcy złotych. W dokumencie skierowanym do radnych przedstawiciele spółki wyjaśniali, że stratę spowodowało niższe zużycie wody przez lokalne firmy, a po wprowadzeniu podwyżki firma wyjdzie na zero. Właśnie taka argumentacja zdenerwowała radnych, którzy na sesji rozmawiali na temat wprowadzenia nowej taryfy.

- Czy nie ma innej możliwości pokrycia tej straty niż podwyżka? Mieszkańcy Lęborka nie mają pieniędzy i odbije się to na ich kieszeniach. Spółka powinna być też prześwietlona przez zewnętrzną firmę audytorską, żeby sprawdzić, czy jest dobrze zarządzana - proponował Zbigniew Rudyk, radny z PiS.
Podczas dyskusji sytuację panującą w spółce skrytykował też radny niezrzeszony Maciej Szreder.

- Gdyby był lepszy zarząd, ta spółka lepiej by sobie radziła - podkreślał radny. - Dyrektorka spółki wyjaśniała, że zatrudnia fachowców, tylko że ja nie widziałem żadnych przetargów ani konkursów na takie stanowiska. Z bilansu wynika też, że średnie wynagrodzenie w tej spółce wynosi około czterech tysięcy złotych netto. Absurdalne są również powody podwyżki cen, na których ucierpią mieszkańcy. Stratę o wiele łatwiej jest pokryć, rezygnując z zaplanowanej inwestycji położenia wodociągu na terenie osiedla Wschód, gdzie w tej chwili są tylko pola. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na inwestycję, która przyniesie zyski dopiero za kilka lat.

Radny Szreder krytykował też przydatność programu komputerowego. Twierdził, że wodociągi kupiły za 100 tysięcy złotych, ale go nie wykorzystują. Takie zarzuty zdenerwowały radnego Marcina Milczewskiego, radnego, który jest jednocześnie pracownikiem MPWiK.

- Za pomocą tego programu stworzyliśmy ogromną liczbę map, za które musielibyśmy płacić - tłumaczył radny Milczewski.

Ostatecznie radni zaakceptowali podwyżki cen wody i odprowadzania ścieków. Dwunastu z nich głosowało za takimi podwyżkami, przeciw było siedem osób.

Ile zapłacimy

Po zmianach w taryfie MPWiK cena metr sześcienny wody będzie wynosiła 1,63 złotego netto (wzrost o 3,2 procent, aktualnie ta cena wynosi 1,58 zł), w przypadku ścieków cena będzie wynosiła 3,49 złotego (wzrost o 7,1 procent, wcześniej ten element taryfy kosztował 3,26 zł). Zaproponowana podwyżka, według szacunkowych wyliczeń dla czteroosobowej rodziny, spowoduje miesięczny wzrost wydatków o około 3,38 zł brutto. Nowa taryfa ma wejść w życie z początkiem sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza