Raport NIK o szkoleniu wojska. MON odnosi się do zarzutów stawianych CSMW

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
W ubiegłym tygodniu przedstawiliśmy fragmenty raportu NIK dotyczącego szkolenia podoficerów i szeregowych zawodowych w jednostkach szkoleniowych. Na liście kontrolowanych jednostek znalazły się Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce i Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej w Ustce. MON odpowiada, co się zmieniło.

Zarzutów Najwyższa Izba Kontroli stawia wiele: stary sprzęt, brak kadry, zamiast praktycznych szkoleń - prezentacje multimedialne i pokazy plansz poglądowych, slajdów i zdjęć. NIK stwierdza, że polska armia jest fatalnie szkolona.

Poprosiliśmy Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej o odniesienie się do zarzutów z raportu NIK dotyczącego szkoleń podoficerów i szeregowych zawodowych w CSMW w Ustce i Szkole Podoficerskiej Marynarki Wojennej w Ustce.

Oto odpowiedź przekazana przez wydział prasowy CO MON, którą publikujemy w całości:

"Informacja NIK prezentuje dane za lata 2016-18. Obecnie mamy wdrożony nowy system, który znacznie usprawnił działania. Szef Sztabu Generalnego dostał od ministra Obrony Narodowej polecenie, by objąć osobistym nadzorem wdrażanie zaleceń pokontrolnych NIK. Wojsko Polskie stało się liczniejsze, z 95 tys. żołnierzy w 2015 r., dzisiaj osiągnęliśmy poziom ponad 107 tys. oraz 24 tys. terytorialsów. Zwiększyliśmy atrakcyjność służby – podnieśliśmy kwotę bazową oraz tzw. mnożnik, co zwiększyło uposażenia żołnierzy. System motywacyjny w wojsku spełnia swoją rolę.

Nie obserwujemy odpływu kadry instruktorskiej. Prowadzona jest modernizacja techniczna. Kupujemy najnowocześniejszy sprzęt wojskowy na świecie: system Patriot, samoloty 5-ej generacji F-35 oraz wyrzutnie Himars. Budujemy jednocześnie zdolności polskiej zbrojeniówki. Polskiej firmy dostarczają do wojska polski sprzęt m. in. moździerze Rak, armatohaubice Krab, transportery opancerzone Rosomak, przeciwlotnicze zestawy rakietowe  Poprad, karabinki Grot.

W zakresie modernizacji Marynarki Wojennej RP w ostatnich latach również podjętych zostało kilka kluczowych decyzji. Przekazanie nowoczesnego niszczyciela min Kormoran oraz zawarcie i realizacja umowy na dostarczenie dwóch kolejnych jednostek tego typu, dokończenie budowy korwety patrolowej Ślązak, czy realizacja umowy na dostawy nowych holowników dla Marynarki Wojennej RP są tego przykładem. Lotnictwo Marynarki Wojennej otrzymało osiem zmodernizowanych śmigłowców W3-WARM Anakonda, które wraz z zamówionymi czterema śmigłowcami AW-101 pozwolą na skuteczne wywiązywanie się z zobowiązań związanych z prowadzeniem akcji poszukiwania i ratowania życia. Wartym podkreślenia jest również fakt, że śmigłowce AW-101 zapewnią ponadto niezbędne zdolności w zakresie zwalczania okrętów podwodnych w sytuacji konfliktu zbrojnego. Aktualnie prowadzone są rozmowy ze stroną szwedzką w sprawie pozyskania okrętów podwodnych w ramach zdolności pomostowej. Rozwój Marynarki Wojennej RP nie ogranicza się oczywiście do wspomnianych najważniejszych programów, zakłada także pozyskanie w perspektywie 15-letniego okresu planistycznego również innych jednostek pływających, czy morskich śmigłowców pokładowych.

Najwyższa Izba Kontroli rozbroiła ustecką Marynarkę Wojenną....

Systemy szkolenia w Wojsku Polskim są aktualizowane na bieżąco – dostosowuje się je do wymagań współczesnego pola walki, a szkolenie nie jest zawieszone nawet podczas pandemii. Trwają i odbędą się najważniejsze ćwiczenia zaplanowane w tym roku pk. Anakonda i Defender, oczywiście odpowiednio zmodyfikowane do aktualnej sytuacji.
 
Od roku 2016, który był objęty kontrolą NIK dużo się zmieniło. W międzyczasie zawarto umowy na modernizację i dostawy blisko 490 symulatorów, urządzeń szkolno-treningowych oraz egzemplarzy szkolnych broni i sprzętu. To umowy na wiele milionów złotych. 414 z tych urządzeń jest już używanych w SZ RP pozostałe będą dostarczone w najbliższych latach. W ramach tych dostaw pozyskaliśmy między innymi: symulatory lotu, symulator katapultowania, trenażery i symulatory do czołgów Leopard 2A4 oraz KTO Rosomak, urządzenia szkolno-treningowe wykorzystywane podczas szkolenia strzeleckiego, zintegrowany system zaawansowanego szkolenia lotniczego, sale laboratoryjne. Czekamy na dostawy symulatorów oraz egzemplarzy szkolnych w ramach  programów Wisła, Homar oraz samolotów piątej generacji F35. Prowadzone są postępowania na dostawy symulatorów strzelań oraz systemu symulacji pola walki dla wojsk pancernych i zmechanizowanych, to tylko przykłady naszych działań. Każdorazowe pozyskanie nowego sprzętu ma się wiązać z zakupem urządzeń symulacyjnych i treningowych. Wprowadzono również system ułatwiający optymalizację ich wykorzystania.

W tym roku w 100% zabezpieczono zgłoszone potrzeby na środki bojowe dla centrów szkoleń.
 
Obiekty CSMW w Ustce są ujęte w Planie Inwestycji Budowlanych SZ RP z uwzględnieniem roku 2020. W projekcie modernizacji jest zespół poligonowo-szkoleniowy, którego jednym z elementów jest strzelnica bezogniowa na bazie urządzenia Orlik 1/300. Obecnie urządzenie to już funkcjonuje w oparciu o infrastrukturę istniejącego systemu szkolno-treningowego „Śnieżnik”.

Najwyższa Izba Kontroli rozbroiła ustecką Marynarkę Wojenną....

Zgłoszono do właściwego gestora sprzętu wojskowego (SpW) potrzeby do Planu Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035 na pozyskanie nowych urządzeń szkolno-treningowych (UST) i uzbrojenia niezbędnego dla zabezpieczenia materiałowo-technicznego realizowanych kursów. Przeprowadzono także procedurę wyłonienia wykonawcy modernizacji wybranych symulatorów. Wdrożono nowy system ewidencjonowania wykorzystania posiadanych urządzeń szkolno-treningowych.

Opracowano aktualizację  założeń organizacyjno-programowych oraz programów 18 kursów. Obecnie trwają prace nad aktualizacją programów szkolenia aby spełniały wymagania gestorów oraz potrzeby jednostek wojskowych i były dostosowane do aktualnych możliwości centrum.

Zweryfikowano sposób prowadzenia dokumentacji szkoleniowej oraz oceny poziomu realizacji zadań szkoleniowych. Wprowadzono nowy system sprawozdawczości i monitorowania szkolenia co ma przyczynić się do poprawy i utrzymania jego wysokiego poziomu".

Potwierdzone: szczepionka Moderny działa na mutacje koronawirusa

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja

W CSMW nic się nie zmieniło chyba że na gorsze podejście zawodowych latanie do kadrowej i pytanie się kiedy przelew lub wyrównanie

A
Artur Mazur
18 maja, 17:51, piotr mieczyslaw:

"Informacja NIK prezentuje dane za lata 2016-18...,,to cala wiecznosc - po co kontrolowac i wyciagac wnioski z czegos co bylo i sie nie wroci ..... mącenie ludziom w głowach.

Czyli od tego czasu, tak wynika z artykułu nic się nie zmieniło w Ustce, dopiero są wielkie plaany na przyszłość i modernizacje usteckiej bazy. Żal

p
piotr mieczyslaw

"Informacja NIK prezentuje dane za lata 2016-18...,,to cala wiecznosc - po co kontrolowac i wyciagac wnioski z czegos co bylo i sie nie wroci ..... mącenie ludziom w głowach.

A
Andy

Krótko mówiąc - jesteśmy silni, zwarci, gotowi, a w razie napaści nie oddamy ani jednego guzika. :D

Dodaj ogłoszenie