Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowe upały w tym roku. W Ustce o 8 rano plaża już zajęta (wideo)

Redakcja
Zdjęcia od naszych internautów: Kasi z Warblewa, Waldemara z Lęborka i Patrycji ze Słupska.
Zdjęcia od naszych internautów: Kasi z Warblewa, Waldemara z Lęborka i Patrycji ze Słupska.
Powalający upał w regionie słupskim. Termometry pokazują ponad 30 stopni w cieniu.

Ponad 30. stopniowy upał sprzyja plażowaniu. W Ustce wszystkie miejsca na plaży zajęte i to od godziny 8 rano. Filmik przesłała nam nasze internautka Marta. - Ludzie zajmują ogromne miejsca i idą do domu. Wracają dopiero później - pisze internautka. - To śmieszne i zarazem wkurzające.

Tymczasem w głębi lądu nie jest chłodniej.

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni zapowiada temperaturę maksymalną w piątek od 30°C do 33°C, w sobotę od 32°C do 34°C, miejscami wzrost do 36°C. Temperatura minimalna w nocy z piątku na sobotę od 19°C do 21°C.

Na co uważać

Ten weekend jest wyjątkowo ciepły. Palące słońce i duszne powietrze dają się we znaki.

- Zgłoszenia dotyczące złego samopoczucia, udary, dolegliwości kardiologiczne, omdlenia - to najczęstsze przypadki, z którymi stykamy się w czasie upałów - mówi Przemysław Kaczmarek, ratownik medyczny Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. - Bardzo często ludzie starsi w czasie, kiedy słońce jest najbardziej dokuczliwe, czyli miedzy godz. 11 a 16 jadą na cmentarze. Męczą się przy porządkowaniu grobów i bardzo często nie mogą już o własnych siłach wrócić z nekropolii. Inni wybierają się na zakupy i z pełnymi torbami przemierzają niemal płonące od słońca chodniki. Często bywa, że zamiast do domu, trafiają z torbami do szpitala. Młodzi ludzie spragnieni słońca bez namysłu wystawiają się na jego działanie. Takie agresywne wyjście kończy się zasłabnięciami czy udarami. Jeśli do tego dochodzi jeszcze alkohol, o interwencję pogotowia jest jeszcze łatwiej.

W upalne dni trzeba unikać przebywania na pełnym słońcu, należy pamiętać o nakryciach głowy. Osoby starsze powinny zwrócić uwagę na ubiór, powinny zrezygnować z ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów na rzec przewiewnych bawełnianych koszulek. Pijmy dużo płynów, ale nie słodkich. Najlepsza będzie woda i herbata.

- Jeśli pojawiają się mroczki przed oczami, czujemy słodki smak w ustach to sygnał, żeby odpocząć w cieniu - dodaje Kaczmarek. - Wtedy trzeba się położyć i unieść ręce lub nogi do góry, co pomaga się dotlenić. Jeśli nie ma możliwości, by się położyć, to usiądźmy z głową między kolanami na kilka minut. To także powinno pomóc. Pogotowie wzywamy, jeśli to nie daje poprawy i ktoś nagle traci przytomność. Pamiętajmy, by nie podawać żadnych leków.

_____________________

ALARM!

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Chcesz podzielić się czymś z innymi internautami? Napisz do nas na adres [email protected]

Nowa odsłona Alarmu24. Teraz możesz nas poinformować o wydarzeniu w błyskawiczny sposób! Kliknij i zobacz jak to zrobić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza