Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa „Głosu” z Piotrem Müllerem o przyszłośći WHSZ

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Połączenie WHSZ z Akademią Pomorską będzie sprzyjało wzmocnieniu potencjału słupskiego ośrodka akademickiego - twierdzi Piotr Muller.
Połączenie WHSZ z Akademią Pomorską będzie sprzyjało wzmocnieniu potencjału słupskiego ośrodka akademickiego - twierdzi Piotr Muller. Łukasz Capar
Połączenie WHSZ z Akademią Pomorską będzie sprzyjało wzmocnieniu potencjału słupskiego ośrodka akademickiego. O tym, jaki będzie los Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania, zdecyduje jej założyciel - uważa Piotr Müller.

W minioną środę w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie doszło do spotkania władz Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która jest założycielem Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania, z kierownictwem resortu. Rozmawiano o połączeniu AP i WHSZ. Czy zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami będzie to możliwe bez formalnej likwidacji WHSZ?

Nawet gdyby weszły w życie przepisy, które by to umożliwiały, to z tego, co wiem, sytuacja finansowa WHSZ jest już tak zła, bo uczelnia właśnie traci płynność finansową, że i tak nie można by wykorzystać tych przepisów.

Dlaczego?

Bo byłoby już za późno. Stąd, jeśli miałoby dojść do konsolidacji, to takiej z likwidacją WHSZ. Akademia Pomorska już złożyła wniosek o uruchomienie kierunku zarządzanie.

Ma szansę go uzyskać?

Tak, choć jeszcze trwa normalna procedura. W tym wypadku nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, poza ewentualnymi brakami we wniosku, który został złożony. Jeśli jest on dobry, a uczelnia zapewnia minimum kadrowe, to MNiSW, jeśli wymagania formalne będą spełnione, jak najbardziej się przychyli do tego, aby taki kierunek utworzyć. Jest więc zielone światło, ale wszystkie sprawy formalne zajmą co najmniej półtora miesiąca. Myślę jednak, że w maju będzie jasna sytuacja i studenci WHSZ będą wiedzieli, gdzie będą mogli przejść.

Jednak w tym czasie trzeba chyba już rozstrzygnąć kwestię przyszłości WHSZ.

To, czy WHSZ pójdzie do formalnej likwidacji, będzie zależało od PARR, czyli właściciela tej uczelni. My będziemy najwyżej w stanie udzielić pewnego wsparcia prawnego w takiej czy innej formule. Tak to zresztą robimy zawsze przy konsolidacji uczelni w innych regionach kraju.

Ministerstwu zależy na konsolidacji uczelni?

Tak, bo ten etap jest teraz pożądany w naszym kraju. Z perspektywy słupskiej jest ważne, aby wzmacniać miejscowy ośrodek akademicki. W tym kontekście połączenie WHSZ z Akademią Pomorską jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Naszym zdaniem może ono przyczynić się do zatrzymania na miejscu kapitału intelektualnego oraz mienia, które może służyć wzmocnieniu zaplecza dydaktycznego. Z tego, co wiem, to we wtorek odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej PARR, która zaopiniuje rozwiązanie zaproponowane przez prezesa PARR. Moje odczucie jest takie, że poprze konsolidację WHSZ z AP, a nie Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku, która operuje czystym rachunkiem ekonomicznym i może szybko zrezygnować z oddziału, który nie będzie jej przynosił zysku. Natomiast Akademia Pomorska jest na trwale związana z regionem i nikt tej uczelni nie zamierza likwidować.

Czy jest szansa na inne, oprócz zapowiadanych, formy wsparcia dla AP?

Od kilku lat AP zmienia swój profil na bardziej praktyczny. Pan rektor na spotkaniu o tym wspominał. My, jako ministerstwo, wkrótce uruchomimy granty na tworzenie nowych kierunków kształcenia. Zachęcamy do ubiegania się o te pieniądze.

Rozmawiał Zbigniew Marecki

Zobacz także:

 

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza