Rozpoczęła się budowa słupskiej obwodnicy

(krab)
Fot. Krzysztof Tomasik
Trwa karczowanie lasu pod budowę słupskiej obwodnicy. Teren ma być przygotowany do końca września.

W lesie pomiędzy Słupskiem a Krępą praca idzie pełną parą. Koparki i buldożery dosłownie koszą kilkudziesięciometrowej szerokości pas lasu, na którym powstanie słupska obwodnica.

Prace przy przygotowywaniu gruntu zakończą się za miesiąc. Wtedy drogowcy zaczną układać podbudowę przyszłej nawierzchni oraz układać podziemne instalacje.

Odcinek obwodnicy będzie drogą ekspresową z drogami serwisowymi, dojazdami, wiaduktami, mostem nad rzeką Słupią oraz przejściem dla zwierząt.

Obwodnica Słupska ominie miasto od południa. Będzie miała cztery węzły komunikacyjne: Reblino, Kobylnica, Głobino i Redzikowo. Ma kosztować ponad 350 milionów złotych.

Wyświetl większą mapę

Licząca łącznie 16,3 km obwodnica miasta Słupska jest elementem większego zadania inwestycyjnego, jakim jest budowa drogi ekspresowej Szczecin - Gdańsk.

Budowa ma się zakończyć w drugiej połowie 2010 roku.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

j
j
W dniu 27.08.2008 o 14:21, Gość napisał:

Obwodnica biegnie przez trasy Downhillowe i Freeridowe w Słupsku. Lecz nikogo to nie interesuje, budowaliśmy je wszystkie latami, a teraz w tydzień kopary poryją wszystko... Zero wyobraźni... Na czym będziemy jeździć...Taak - podziękujmy Tobie za zniszczone, rozkopane ścieżki,za głębokie doły, za sterty pustych butelek plastikowych w Lesie Północnym !!!
m
mruk
W dniu 27.08.2008 o 22:16, johnny-18 napisał:

A po co wy tak chcecie tam wyprzedzać? 100km/h to za malo? to się do Niemiec przeprowadźcie, przynajmniej może nie będziecie dostawać mandatów Teraz krajowa 6 jest jednopasmowa i wystarczyMam nadzieję, że ty nie masz prawa jazdy. Jeśli tak, to podpowiedz mi, od kiedy i w którym miejscu tej drogi można jechać 100km/h. Bo poza miejscami gdzie jest drogą dwujezdniową i przepisy na to pozwalają to tak naprawdę to krajowa 6 jest teraz w większej części jednojezdniowa i dwupasmowa z max dop. prędkością 90km/h.
m
mruk
W dniu 27.08.2008 o 15:12, marek napisał:

Idioto to nie słupscy urzędnicy zadecydowali o wariancie jedno pasmowym tylko GDDKiA znając natężenie ruchu na tej trasie. I tak jedno pasmówka będzie szeroka, że spokojnie będzie można wyprzedzać. To ma być coś podobnego jak droga do Ustki, może trochę większa.No chyba, że wybudują tę obwodnicę w powielonej wersji obwodnicy Sławna, wąskiej bez pojęcia. A ten wspomniany przez ciebie "idiota" odnosił się do braku perspektywicznego myślenia naszych urzędasów. Tą trasą jeździło kiedyś parę powozów konnych i kilka osiodłanych koników na dzień, wiec na tamte czasy wystarczyła wersja bitej drogi polnej. A jednak ją powiększyli poszerzyli utwardzili… i po co??? Bo myśleli PERSPEKTYWICZNIE.
m
mruk
W dniu 27.08.2008 o 15:24, Gość napisał:

Prawie połowa obwodnicy będzie 2 pasmowa bo przy węzłach będą dłuższe odcinki 2 pasmówki !Po za tym droga będzie budowana w ten sposób że jak zwiększy się ruch to będzie można dobudowac spokijnie 2 pas .Ważne że wreszcie się doczekaliśmy-obwodnica to największy sukces tego miasta od czasów zakończenia wojny !Trzymam kciuki za powodzenie !!!Coś ci się "Gościu" terminologia myli, zamień słowo "pasma" na "jezdnie" i będzie OK. No poza takimi szczególikami, że ta druga (jednojezdniowa) połowa obwodnicy będzie wybudowana w formie mostów i wiaduktów, co niestety nie służy perspektywie ewentualnego dodania drugiej jezdni.
P
Paweł vel Commandos

A może ktoś tak pomyśli długoterminowo? Już od dawna mówi się o dwu-mieście. Wyobrażasz sobie obwodnicę za kilkanaście lat? Znowu pojawi się ona w mieście.

A co do bazy to nie tylko obsługa. Ochrona. Personel innego rodzaju. Technicy. Radarowcy. Kierowcy. Dlatego potrzeba dużej ilości obsługi. I naprawde to ma być 300-500 osób.

~słupszczanin~
W dniu 29.08.2008 o 10:36, Gość napisał:

A co mają słupscy politycy do obwodnicy budowanej przez państwową agendę ?Ponownie zaczyna sie szukanie winnych w mieście -oczywiście jak zwykle winny musi być Kobyła !To GDDPiA zdecydował o tym że obwodnica będzie szła od południa a wynikło to z głównie z rachunku ekonomicznegoi i z tego że mniej ludzi trzeba wywłaszczyć.Gdyby obwodnica miała iść od północy to pewnie jeszcze z dziesieć lat czekalibyśmy na rozpoczęcie budowy o ile w ogóle by powstała.Po za tym pierdzielisz bzdury bo rakiet będzie dziesieć a obsługa to będzie od 300 nawet do 500 ludzi w zależności od tego czy amerykanie uruchomią lotnisko czy nie.


Po pierwsze piszę , nie "pierdzielę". Po drugie co takiego , tak często i w takich ilościach mieliby wozić Amerykanie aby organizować i utrzymywać w Redzikowie lotnisko razem z personelem naziemnym??? Obsługa nowoczesnej wyrzutni rakiet to kilkanascie osób pracujacych rotacyjnie. Może przyjada z rodzinami ? Jezeli chodzi o lokalizacje obwodnicy to była ona wielokrotnie dyskutowana i konsultowana z władzami miasta i to własnie Kobylinski upierał sie przy projekcie obwodnicy południowej. "Na zdrowy rozum" niestety nie wiadomo dlaczego
~słupszczanin~
W dniu 29.08.2008 o 08:44, chrumek napisał:

Skoro TIRów nie ma w strefie, to znaczy że te, które widać w mieście w zdecydowanej większości nie jadą do strefy.


No pewnie , ze nie jada w wiekszośći do strefy. ALE JEZELI można te kilkanascie procent TIRów wyprowadzić z miasta , oszczedzić las , zachęcić potencjalnych nowych inwestorów w strefie , dla których istotne sa utrudnienia wynikajace z konieczności każdorazowego przejeżdżania przez miasto to czemu nie ? Może w końcu jakoś sensownie mi odpowiesz
G
Gość
W dniu 28.08.2008 o 16:44, ~słupszczanin~ napisał:

obwodnica powinna przebiegać przez SSSE. Tak mówi rozsadek , ale słupskim politykom go brak. Obwodnica nie ma nic wspólnego z tarczą. Tarcza nie ma nic wspólnego z ochrona środowiska. Na terenie dawnego wojskowego lotniska w Redzikowie / a więc na terenie z przyrodniczego punktu widzenia już straconym dawno/ powstanie jeden silos z rakietami , a cała instalacja bedzie obsługiwana przez 15 amerykanów. Zupełnie nie ma się czym podniecaćA co mają słupscy politycy do obwodnicy budowanej przez państwową agendę ?
Ponownie zaczyna sie szukanie winnych w mieście -oczywiście jak zwykle winny musi być Kobyła !
To GDDPiA zdecydował o tym że obwodnica będzie szła od południa a wynikło to z głównie z rachunku ekonomicznegoi i z tego że mniej ludzi trzeba wywłaszczyć.
Gdyby obwodnica miała iść od północy to pewnie jeszcze z dziesieć lat czekalibyśmy na rozpoczęcie budowy o ile w ogóle by powstała.
Po za tym pierdzielisz bzdury bo rakiet będzie dziesieć a obsługa to będzie od 300 nawet do 500 ludzi w zależności od tego czy amerykanie uruchomią lotnisko czy nie.
c
chrumek
W dniu 29.08.2008 o 09:29, ~słupszczanin~ napisał:

TIRy widać w miescie i bedzie je widać nadal niestety bo aby dostać sie do strefy będą przejeżdżały przez miasto.

Skoro TIRów nie ma w strefie, to znaczy że te, które widać w mieście w zdecydowanej większości nie jadą do strefy.
~słupszczanin~
W dniu 29.08.2008 o 07:14, chrumek napisał:

bardzo często przejeżdżam przez strefę jadąc do Ustki i jakoś nie zauważyłem sznuru TIRów jadących do fabryk w strefie.


Tak i to jest argument aby wybudować obwodnicę karczując kilka hektarów lasu ! TIR ów nie widać bo na terenie strefy nie ma dużego ruchu i korków. TIRy widać w miescie i bedzie je widać nadal niestety bo aby dostać sie do strefy będą przejeżdżały przez miasto. Zastanów sie ile osobowych aut zajmuje tyle miejsca co jeden TIR w miejskim korku ?
c
chrumek
W dniu 28.08.2008 o 17:36, ~słupszczanin~ napisał:

Obwodnica powinna biec przez słupską strefę ekonomiczną , a więc między Słupskiem a Ustką. TIRy jadace do fabryk w strefie omijałyby miasto / po to jest obwodnica/


bardzo często przejeżdżam przez strefę jadąc do Ustki i jakoś nie zauważyłem sznuru TIRów jadących do fabryk w strefie.
~słupszczanin~
W dniu 28.08.2008 o 17:51, R@dek85 napisał:

Wg to mnie OBWODNICA budowana jest głównie ,żeby rozładować przelotówke Gdańsk-Szczecin a nie dla"tysięcy turystów" którzy defakto przejeżdzają praktycznie przez Słupsk przez 2 miesiące w roku.Więc nie płaczcie już. a strefa ma być kiedyś przedłużona do Szczecińskiej więc i Ci od Szczecina i od Poznania jadący nie będą sie pchali w miasto. a tak poza tym budowa obwodnicy ruszyła z 1dniowym opóźnieniem bo jak się mawia "Polak Potrafi" w ciągu jednej nocy nagle zniknęło paliwo z 4 koparek


Obwodnica budowana jest aby rozładować przelotówkę Gdańsk-Szczecin - OCZYWIŚCIE . Ale jeżeli jednocześnie można by było 1.odkorkować miasto latem z tysięcy turystów 2. usprawnić i WYPROWADZIĆ z miasta transport do firm SSSE 3. nie niszczyć przyrody Lasku Południowego - TO DLACZEGO NIE !? Zdrowy rozsadek nakazuje w pierwszej kolejnosci budować drogi przez tereny przemysłowo inwestycyjne a nie leśne! I jeszcze jedno- "strefa ma być KIEDYŚ przedłużona do Szczecińskiej " Nie rozsmieszaj mnie - nie płaczę jak napisałes. W naszych polskich realiach kiedyś znaczy nigdy
R
R@dek85
W dniu 28.08.2008 o 17:36, ~słupszczanin~ napisał:

Obwodnica powinna biec przez słupską strefę ekonomiczną , a więc między Słupskiem a Ustką. TIRy jadace do fabryk w strefie omijałyby miasto / po to jest obwodnica/ , tysiace turystów jadacych do Ustki mogłyby ominąć miasto i wreszcie obwodnica ominęłaby lasy Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Nic nie trzebaby karczować. To jedyne w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, tak piękne tereny leśne- lasek południowy i lasy wokół Krępy. Niedawno urzednicy dumnie ogłaszali , ze zorganizowali tam słupszczanom kapielisko miejskie. Biegna tam liczne szlaki turystyczne i rowerowe. Nad Słupią swoje legowiska ma wiele ptaków i innych zwierząt. Ale to własnie to miejsce jest wg. Pana Kobylińskiego " najlepszym " miejscem na obwodnicę. Przemysłowe tereny strefy ekonomicznej się nie nadawały !!!!!Wg to mnie OBWODNICA budowana jest głównie ,żeby rozładować przelotówke Gdańsk-Szczecin a nie dla"tysięcy turystów" którzy defakto przejeżdzają praktycznie przez Słupsk przez 2 miesiące w roku.Więc nie płaczcie już. a strefa ma być kiedyś przedłużona do Szczecińskiej więc i Ci od Szczecina i od Poznania jadący nie będą sie pchali w miasto. a tak poza tym budowa obwodnicy ruszyła z 1dniowym opóźnieniem bo jak się mawia "Polak Potrafi" w ciągu jednej nocy nagle zniknęło paliwo z 4 koparek
~słupszczanin~
W dniu 28.08.2008 o 04:00, Paweł vel Commandos napisał:

No trudno.. wasza budowa nie była LEGALNA i nikt was o pozwolenie na budowę nie spyta. Było? Nie będzie. Przeniesiecie się dalej. Tak jak ja zresztą. Lepsze to dla miasta. A nie lepiej pod Warszawę? Pod Bytowem też są trasy nawet fajne To by było dopiero przedsięwzięcie. na szeroką skalę. exer.. a martwiłeś się o przyrodę jak podpisywano umowę na budowę tarczy? Hmmm... zdaje mi się ze obwodnica będzie krokiem który da się znieść, szczególnie ze wniesie wiele dobrego dla miasta... a tarcza.. nie...


obwodnica powinna przebiegać przez SSSE. Tak mówi rozsadek , ale słupskim politykom go brak. Obwodnica nie ma nic wspólnego z tarczą. Tarcza nie ma nic wspólnego z ochrona środowiska. Na terenie dawnego wojskowego lotniska w Redzikowie / a więc na terenie z przyrodniczego punktu widzenia już straconym dawno/ powstanie jeden silos z rakietami , a cała instalacja bedzie obsługiwana przez 15 amerykanów. Zupełnie nie ma się czym podniecać
~słupszczanin~

Obwodnica powinna biec przez słupską strefę ekonomiczną , a więc między Słupskiem a Ustką. TIRy jadace do fabryk w strefie omijałyby miasto / po to jest obwodnica/ , tysiace turystów jadacych do Ustki mogłyby ominąć miasto i wreszcie obwodnica ominęłaby lasy Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Nic nie trzebaby karczować. To jedyne w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, tak piękne tereny leśne- lasek południowy i lasy wokół Krępy. Niedawno urzednicy dumnie ogłaszali , ze zorganizowali tam słupszczanom kapielisko miejskie. Biegna tam liczne szlaki turystyczne i rowerowe. Nad Słupią swoje legowiska ma wiele ptaków i innych zwierząt. Ale to własnie to miejsce jest wg. Pana Kobylińskiego " najlepszym " miejscem na obwodnicę. Przemysłowe tereny strefy ekonomicznej się nie nadawały !!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3