Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Szkoły walczą o uczniów i kuszą ciekawą ofertą. Słupski Drzewniak nakręcił film promujący, w którym promuje swoje kierunki. Szkoła uczy w wielu zawodach. W technikum są profile uczące w zawodach – technik informatyk, programista, technik technologii drewna, technik fotografii i multimediów, technik przemysłu mody i technik stylista. Oprócz tego w szkoła branżowa uczy w zawodach stolarz, tapicer, czy pracownik obsługi hotelowej. Nowy kierunek to technika przemysłu drzewnego.
Szkoły walczą o uczniów i kuszą ciekawą ofertą. Słupski Drzewniak nakręcił film promujący, w którym promuje swoje kierunki. Szkoła uczy w wielu zawodach. W technikum są profile uczące w zawodach – technik informatyk, programista, technik technologii drewna, technik fotografii i multimediów, technik przemysłu mody i technik stylista. Oprócz tego w szkoła branżowa uczy w zawodach stolarz, tapicer, czy pracownik obsługi hotelowej. Nowy kierunek to technika przemysłu drzewnego. Fot. Łukasz Capar
W poniedziałek, 15 maja, rozpoczęła się rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści mają do wyboru cztery licea ogólnokształcące, liceum sztuk plastycznych, pięć techników oraz pięć szkół branżowych I stopnia. Oprócz tego jest jeszcze bogata oferta szkół niepublicznych. Wybory są ważne. Potem może nie być opcji zmiany, bo w tym roku o miejsca ubiegać się będzie półtora rocznika.

Tegoroczny nabór będzie bardzo duży, w przeciwieństwie do przyszłorocznego, kiedy do szkół ponadpodstawowych pójdzie niewielu uczniów. W porównaniu z najbliższym naborem - jedna trzecia. Szkoły są jednak przygotowane. Na absolwentów czeka szeroki wachlarz kierunków - od fryzjera, montera, programisty, po stolarza, sprzedawcę, czy mechanika.

W rekrutacji elektronicznej bierze udział 15 szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto Słupsk: cztery licea ogólnokształcące, liceum sztuk plastycznych, pięć 5 techników oraz pięć branżowych szkół I stopnia.
Rekrutacja odbywa się (poprzez system elektroniczny  - OMIKRON

(link do strony: https://rekrutacje-slupsk.pzo.edu.pl/omikron-parents/main.action )

Kliknij i dokonaj wybory szkoły w Słupsku

- System pozwala na bieżące monitorowanie rekrutacji, zawiera aktualne dane o szkołach, ich ofercie edukacyjnej, kandydacie i jego preferencji oraz o wolnych miejscach. Każdy uczeń może śledzić rekrutację przez internet i otrzymywać na podany adres mailowy informację o swoich  szansach – mówi Anna Sadlak, dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Słupsku.

Co ważne, kandydat ma prawo wyboru trzech szkół, ale może ubiegać się o miejsce w wielu klasach o różnych profilach w każdej z nich. Zalecane jest, aby nie wybierać tylko jednej szkoły i klasy.
   
- Wybierając profil klasy, czy też zawód kandydat powinien uszeregować je zgodnie  z kolejnością swoich preferencji – nie może to być kolejność przypadkowa. Na pierwszej pozycji powinien znaleźć się oddział, profil klasy, czy też zawód, na którym kandydatowi najbardziej zależy. Im dłuższa lista preferencji, tym większe szanse na dostanie się do szkoły – radzi Anna Sadlak.

Zasady i terminy

Nie ma możliwości zakwalifikowania się do kilku profili klas czy zawodów.

Wypełniony wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej należy złożyć w szkole pierwszego wyboru do 20 czerwca 2023 r. W terminie od 23 czerwca do 12 lipca 2023 r. należy uzupełnić wniosek o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.

Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych podana będzie 19 lipca 2023 r. do godz. 15.

W terminie od 20 lipca do 26 lipca 2023 r. należy potwierdzić wolę przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego.

Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych podana zostanie 27 lipca 2023 r. do godz. 14. Co ważne, po zakończonej rekrutacji, czy też podczas rozpoczętej edukacji po 1 września, zmiana profilu w liceach ogólnokształcących może okazać się niemożliwa ze względu na brak wolnych miejsc. Dlatego należy dokonywać rozsądnych wyborów podczas rekrutacji.

Chętnych dużo, ale miejsc wystarczy

Chętnych w tym roku będzie dużo – podobnie jak w poprzednim, ponieważ do szkoły pójdzie półtora rocznika.

- Liczba miejsc w szkołach uwzględnia te półtora rocznika oraz preferencje uczniów zebrane podczas badania aspiracji edukacyjnych. W tym roku w Słupsku będziemy mieli 1117 absolwentów w szkołach publicznych oraz 186 w szkołach niepublicznych czyli łącznie 1303 uczniów z miasta, ale jeszcze 1440 spoza Słupska. Zakładaliśmy, że musimy przygotować miejsca łącznie dla 2743 absolwentów klas ósmych. Wiemy, ile absolwentów będzie i na tej podstawie planujemy liczbę oddziałów w mieście. To się sprawdza od lat – mówi Anna Sadlak, dyrektor Wydziału Edukacji w UM w Słupsku. - Uwzględniamy nie tylko absolwentów ze Słupska i powiatu słupskiego, ale także ze Sławna i gminy Sławno.

Porównując do ubiegłego roku, jest to podobna liczba, bo do słupskich szkół ponadpodstawowych poszło – 2670 uczniów. Dlatego już w tym roku w wielu szkołach otwarto nowe oddziały, aby zapewnić miejsca wszystkim absolwentom. W tym roku nie będzie dużo zmian.

Tegoroczne nowości
Nowe kierunku powstaną w Zespole Szkół Elektryk – automatyk w szkole branżowej (technik automatyk już funkcjonuje od kilku lata), w „Budowlance” – monter sieci i instalacji sanitarnych – w szkole branżowej, w „Drzewniaku” – technik przemysłu drzewnego, oraz fotograf i operator maszyn i przemysłu drzewnego w szkole branżowej oraz w Mechaniku – monter jachtów i łodzi.

- To zupełnie nowy kierunek, który otwieramy we współpracy z firmą Markos z Głobina, Będzie to klasa patronacka. Nasi absolwenci mają zapewnione zatrudnienie po ukończeniu szkoły, ale z otwartymi ramionami zostaną przyjęci także w innych firmach o tym profilu, który w kraju, czy zagranicą nie brakuje – mówi Barbara Zakrzewska, dyrektorka Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku.

Mechanik ma już 20 klas patronackich, ale oprócz tego około 70 partnerów.

- To firmy, które oferują naszych uczniom praktykę. Muszę podkreślić, że idziemy z duchem czasu i na bieżąco odpowiadamy na potrzeby rynku pracy. Absolutnym hitem był technik spawalnictwa, czy operator maszyn rolniczych. Okazuje się, że w naszym regionie jest bardzo dużo gospodarstw rolniczych, które szukają pracowników – mówi Zakrzewska.

Na absolwentów techników i szkół branżowych już dziś czekają pracodawcy.

- Świadczy o tym ogromne zainteresowanie targami pracy, które rokrocznie organizujemy w naszej szkole. Wszyscy pracodawcy chcą mieć naszych absolwentów u siebie. Rynek pracy jasno mów, że potrzebni są wykwalifikowani pracownicy - mówi Zakrzewska.

W ogólniakach dużo zmian nie będzie.
W I LO powstanie sześć klas – matematyczno-geograficzna, humanistyczno-prawna, biologiczno-chemiczna, matematyczno-fizyczna, psychologiczno-społeczna oraz ogólnoakademicka.

W II LO będzie pięć klas – politechniczna, lekarska, przyrodnicza, jezykowo-społeczna oraz medyczna, w IV – grafiki komputerowej (integracyjna), humanistyczno-prawna, społeczno-geograficzna, medyczno-farmaceutyczna oraz psychologiczna, a w V LO – politechniczna, humanistyczna, europejska, medyczno-przyrodnicza.

W technikach i szkołach branżowych kierunków od wyboru do koloru - od geodety, fryzjera, automatyka, informatyka, montera, programisty, po kucharza, stolarza, sprzedawcę, czy magazyniera.

Wszystkie kierunki można znaleźć w specjalnym informatorze dla absolwentów szkół podstawowych.

https://chmura.slupsk.eu/index.php/s/caZJ4gEba2sok6Z

Za rok uczniów będzie bardzo mało
Za to duże zmiany szykują się w 2024 roku, kiedy absolwentów będzie jedna trzecia, porównując do dwóch lat poprzednich. Rok szkolny 2024/25 dla całej oświaty zapowiada się niepokojąco. Niż demograficzny i reforma wprowadzania sześciolatków do szkół - dziś już nieobowiązująca - sprawiają, że nabór do szkół średnich będzie trudny.

- W tej chwili w klasach siódmych w 17 oddziałach szkół publicznych w Słupsku mamy 404 uczniów, którzy pójdą do klas ósmych i w 2024 roku staną przed wyborem szkoły ponadpodstawowej. Obecnie mamy 117 uczniów w klasach ósmych – mówi dyrektor Sadlak. - To skutek reformy, ale też demografii. Dzieci jest po prostu mniej – mówi pani dyrektor i dodaje, że szkoły są przygotowane na tę sytuację.

- Organizacyjnie niewiele się zmieni. Jesteśmy elastyczni, więc przygotowujemy odpowiednią liczbę oddziałów. Na pewno będzie ich mniej, ale w mojej ocenie nie jest to wielka tragedia. Od kilu lat wiedzieliśmy, że taka sytuacja nastąpi. Dyrektorzy, aby nie zwalniać nauczycieli w przyszłym roku, przyznawali maksymalną liczbę godzin ponadwymiarowych. Mamy więc nadzieję, że nie będziemy musieli wypowiadać umów nauczycielom – mówi Anna Sadlak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza