Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się próbne matury. Na początek język polski

Wczoraj uczniowie zmagali się z językiem polskim. We wtorek próbna matura z matematyki
Wczoraj uczniowie zmagali się z językiem polskim. We wtorek próbna matura z matematyki Fot. Radek Koleśnik
Różne postawy ludzi wobec własnych błędów oraz poświęcenie się dla idei a osobiste szczęście - to tematy próbnych matur z języka polskiego. Uczniowie szkół ponadpodstawowych rozpoczęli przymiarki do egzaminu dojrzałości.

Jak zaznaczają dyrektorzy szkół średnich, w tego typu testach jak egzamin próbny chodzi bardziej o poznanie procedur, zasad oraz poznanie emocji towarzyszących egzaminom. Uczniowie będą również mogli ocenić, na ile będą w stanie na tym etapie poradzić sobie z pytaniami i zadaniami.

Wyniki próbnych matur nie są zaliczane do ocen na świadectwie, a same egzaminy próbne nie są obowiązkowe.

- Nastroje wśród uczniów wydają się być pozytywne - mówi Krzysztof Reszka, dyrektor V LO w Słupsku. - Piszemy z każdego przedmiotu. Materiał nie jest jednak jeszcze w całości zrealizowany, ale każdy tego typu egzamin to forma sprawdzenia się przed właściwą maturą.

Próbnych matur nie ma za to w II LO w Słupsku. Szkoła nie zdecydowała się na test na podstawie arkuszy zaproponowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Nie oznacza to, że sprawdzianu nie ma w ogóle. Szkoła wypracowała sobie własny sposób testowania, który nazywa się wewnątrzszkolnym badaniem osiągnięć uczniów. Ten sprawdzian weryfikujący poziom wiedzy będzie mieć miejsce w styczniu. Do próby przystąpi 117 uczniów klas czwartych.

Próbne matury potrwają do 21 grudnia. Wiadomo, że egzamin dojrzałości będzie w kilku przypadkach przebiegał na innych zasadach niż w latach poprzednich. Na razie jednak nie wiadomo, jak będą one znaczące będą. Ostateczne decyzje powinny zapaść pomiędzy styczniem a lutym.

To, co wiadomo teraz, to powrót egzaminu ustnego z języka polskiego po pandemicznej przerwie, gdy ta forma sprawdzania wiedzy nie znajdowała się w programie matur. Dłuższy będzie egzamin pisemny z języka polskiego. Zamiast dotychczasowych 170 minut maturzyści będą mieli aż 240 minut.

Dłuższa o 10 minut będzie matura z matematyki, na poziomie podstawowym - teraz egzamin potrwa 180 minut. W związku z tym nieco obszerniejszy będzie sam arkusz egzaminacyjny.

To nie jedyne zmiany, które wejdą w życie na maturach w 2023 roku. Pozostałe dotyczą już samej formy egzaminów, tj. liczby pytań, zakresu tematycznego, czy choćby wymaganej liczby słów na wypracowaniu z języka polskiego. Na razie nie wiadomo, czy na przyszłorocznej maturze obowiązywać będzie podstawa programowa, czy - obniżona przez pandemię - podstawa egzaminacyjna.

Egzamin maturalny w 2023 roku w części pisemnej w terminie głównym odbędzie się w dniach 4-23 maja. Część ustną zaplanowana jest od 10 do 23 maja. Termin dodatkowy matur przewidziany został na 1-19 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza