MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozwód lepszy od pracy stacjonarnej. Czemu wolimy pracować zdalnie?

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Rozwód lepszy od pracy stacjonarnej. Czemu wolimy pracować zdalnie?
Rozwód lepszy od pracy stacjonarnej. Czemu wolimy pracować zdalnie? Freepik
Czterech na pięciu pracodawców jest zdania, że powrót pracowników do biur jest nieuniknionym trendem w ciągu kilku najbliższych lat. Zdecydowana większość osób zatrudnionych - aż 90 procent - uważa, że ważne jest utrzymanie możliwości pracy częściowo zdalnej. Co jest lepsze dla wyników pracy, a co wolą pracownicy? Raport na ten temat przygotowała firma ClickMeeting.

Lepiej się rozwieść niż wrócić do biura

W popandemicznej rzeczywistości praca zdalna stała się udogodnieniem, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie pracy. Coraz więcej firm zaczyna jednak wracać do biur na stałe. Według badania wykonanego na próbie ponad 14 tys. pracowników i 4. tys. przedsiębiorstwd aż 80 procent pracodawców chce pełnego lub częściowego powrotu do pracy stacjonarnej. Dodatkowo 78 proc. prognozuje, że ten trend utrzyma się również przez najbliższe dwa lata. Ich zdaniem praca w biurze sprzyja lepszej pracy zespołowej i budowaniu poczucia wspólnoty.

ZOBACZ TAKŻE: Internauci krytykują MZK w Malborku, bo z autobusu została wyproszona pasażerka z psem. Czy wszystko można przewozić w zbiorkomie?

Badanie wskazuje, że osoby pracujące całkowicie zdalnie mogą mieć mniejsze szanse na awans czy podwyżkę. Zaangażowanie czy wysiłek wkładane w prace mogą być mniej widoczne dla pracodawców. Co na ten temat sądzą pracownicy? Nawet 43 proc. ankietowanych, według przeprowadzonego w USA badania twierdzi, że wolałoby się rozwieść niż wrócić do pełnej pracy w biurze.

- Część pracodawców zdecydowała się podczas pandemii na rekrutację pracowników spoza miejsca siedziby firmy, dla których częstsza praca z biura nie jest możliwa. Stawia to więc organizacje przed nowymi wyzwaniami związanymi z budowaniem narzędzi i pomysłów na to, jak zabezpieczyć rozmaite ryzyka i wyciągnąć maksimum korzyści w modelu hybrydowym. Warto więc przemodelować sposób myślenia o biurze jako miejscu pracy na myślenie o biurze jako o jednym z narzędzi pracy. Niezwykle istotne są ustalone zasady pracy oraz odpowiednie planowanie - informuje Sandra Kolańczyk, HR Business Partner ClickMeeting.

Praca hybrydowa najlepsza dla wszystkich?

Od początku tego dylematu praca hybrydowa jest postrzegana za najlepsze wyjście dla pracowników i najbardziej realne dla pracodawców. Według dostępnych badań dla blisko 90 proc. polskich pracowników możliwość pracy zdalnej w wymiarze co najmniej 40 proc. czasu pracy jest ważna.

ZOBACZ TAKŻE: Prawie 12 lat więzienia za zabójstwo 64-letniej kobiety. Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok

- Jedną z zalet modelu hybrydowego jest możliwość włączania osób, które są wykluczone z tradycyjnych modeli pracy stacjonarnej. Praca w modelu mieszanym umożliwia większą aktywizację kobiet, szczególnie matek z małymi dziećmi, a także osób opiekujących się innymi członkami rodziny, np. starszymi lub niepełnosprawnymi. Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że nawet 40 proc. matek, których dzieci mają rok lub dwa, nie wykonuje pracy zarobkowej - mówi Sandra Kolańczyk.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozwód lepszy od pracy stacjonarnej. Czemu wolimy pracować zdalnie? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza