Ruszyły ME w łyżwiarstwie figurowym. Biało-Czerwoni z awansem do finału

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Michał Woźniak i Julia Szczecinina.
Michał Woźniak i Julia Szczecinina. Fot. Mindaugas Kulbis/Associated Press/East News
Julia Szczecinina i Michał Woźniak zajęli 11. miejsce w programie krótkim par sportowych w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym, które w środę rozpoczęły się w litewskim Kownie. Biało-Czerwoni w czwartek wieczorem wystąpią w programie dowolnym. Do finału rywalizacji solistów zakwalifikował się z kolei Władimir Samojłow, który po programie krótkim plasuje się na 16. miejscu.

Program krótki par sportowych

Przez wiele lat Biało-Czerwoni podczas mistrzostw Europy w łyżwiarstwie figurowym nie startowali w rywalizacji par sportowych. Ostatnią naszą dwójką byli Magdalena Klatka i Radosław Chruściński, którzy jedenaście lat temu w Zagrzebiu zajęli ostatnią, 15. lokatę.

Po programie krótkim prowadzą startujący w barwach Gruzji, a pochodzący z Rosji, Anastazja Metielkina i Luka Berulawa, którzy uzyskali notę 71,30 pkt. Drugie miejsce zajmują Niemcy Minerva Hase i Nikita Volodin - 69,63, a trzecie Włosi Lucrezia Beccari i Matteo Guarise - 67,05. Ocena Polaków to 53,61.

Czołowe dwie pary w tych konfiguracjach debiutują w ME, a Beccari i Guarise przed rokiem w Espoo uplasowali się na siódmej pozycji. Do rywalizacji przystąpiło 18 duetów, z których 16 awansowało do programu dowolnego.

Władimir Samojłow z awansem do finału w rywalizacji solistów

Władimir Samojłow zajął 16. miejsce w programie krótkim i zakwalifikował się do finału rywalizacji solistów. Pochodzący z Moskwy 24-letni reprezentant Polski, który w ubiegłorocznych ME był 17., za swój występ do muzyki Fatboy Slima otrzymał notę 71,05 pkt.

Prowadzi broniący tytułu Francuz Adam Siao Him Fa - 94,13 pkt, drugi jest brązowy medalista sprzed roku Szwajcar Lukas Britschgi - 91,17, a na trzeciej pozycji został sklasyfikowany Estończyk Aleksandr Selevko - 90,05. Szósty na półmetku rywalizacji jest wicemistrz kontynentu sprzed roku, Włoch Matteo Rizzo - 80,43.

Soliści program dowolny zaprezentują w piątkowy wieczór.