MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ściana, czyli sprawdzian naszej wyobraźni

(war)
Tynk fantazyjny najlepiej malować miękkim wałkiem
Tynk fantazyjny najlepiej malować miękkim wałkiem Fot. CEDAT
Gdy chcemy skończyć z monotonią ścian pomalowanych na biało lub wyklejonych tapetą możemy zastosować tynki fantazyjne. Wystarczy dobrej jakości zaprawa, ciekawy pomysł na wzór, narzędzie do odciskania lub zacierania kładzionej zaprawy i ściana może stać się prawdziwym dziełem sztuki

Tynk fantazyjny nada ozdobionemu w ten sposób pomieszczeniu niebanalny wygląd. Możemy go zastosować zarówno na całej ścianie, jak i na jej fragmencie. W tym celu najlepiej użyć gipsowej masy szpachlowej (np. Cekol C-45), która nie żółknie pod wpływem światła.
Zabarwienie tynku uzyskamy, dodając suchych pigmentów lub koncentratów malarskich. Natomiast niepowtarzalną fakturę stworzyć można przy użyciu w zasadzie wszystkiego, co mamy pod ręką: zgniecionej plastikowej torby, metalowej packi, wałka z gotowym odciśniętym wzorem czy nawet własnej dłoni.

Rozpoczynamy pracę

Powierzchnię, którą zamierzamy otynkować, musimy najpierw oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. Usuwamy resztki farb emulsyjnych, olejnych, kleju do tapet, a także wszelkie ziarenka piasku i starego tynku. Po usunięciu farby olejnej ściana jest tłusta - myjemy ją wtedy szarym mydłem. Przygotowaną i czystą ścianę trzeba dobrze zagruntować, gdyż nie będzie ona wtedy wchłaniała zbyt dużo wody z zaprawy. Po wyschnięciu zagruntowanej ściany możemy przystąpić do rozrabiania zaprawy. Proszek wsypujemy do czystej wody i dokładnie mieszamy za pomocą mieszadła mechanicznego. Bezpośrednio po wymieszaniu masa jest gotowa do użytku. Po rozprowadzeniu jej na ścianie możemy jeszcze dokonać drobnych poprawek.

Popuśćmy wodze fantazji

Najprzyjemniejszym etapem całej pracy jest wymyślenie i przetestowanie wzoru tynku, jaki położymy na ścianę. W zależności od fantazji nakładamy cieńszą lub stosunkowo grubą warstwę zaprawy, a następnie nadajemy jej dowolny kształt lub kolor. Możemy zastosować jedną z wielu wypróbowanych już metod, ale własna inwencja jest tu jak najbardziej wskazana. Najpopularniejszy sposób na tynk fantazyjny to zacieranie zaprawy kolistymi ruchami albo przytknięcie do świeżo nałożonej na ścianę masy metalowej packi, a następnie oderwanie jej - powstaje w ten sposób ciekawa struktura. Inna metoda to przytknięcie do zaprawy zgniecionej torby foliowej lub innego przedmiotu mogącego pozostawić po sobie intrygujące odbicie. W wielu sklepach dostępne są także wałki z gotowym wzorem, który pozwala na uzyskanie jednolitego odbicia na całej powierzchni ściany. Ostateczny wybór to tylko kwestia naszej wyobraźni i gustu. Fantazyjnemu tynkowi możemy także nadać dowolny kolor. Jeśli chcemy, aby cała jego powierzchnia była pokryta jednym kolorem, używamy w tym celu miękkiego wałka malarskiego. Z jego pomocą farba rozprowadza się dokładnie nawet w przypadku bardzo grubych struktur tynkowych. Aby uzyskać ciekawy efekt jaśniejszych refleksów na powierzchni ściany, świeżo nałożoną farbę przecieramy w wybranych miejscach wilgotną szmatką. Powstają w ten sposób plamy o nieco mniejszym nasyceniu koloru niż reszta ściany.
Możemy także zabarwić tynk punktowo. Wtedy do nakładanej na ścianę zaprawy dodajemy w wybranych miejscach skoncentrowany pigment malarski dowolnego koloru. Tworzą się w ten sposób kolorowe plamy bądź smugi. Pozwala to zaaranżować niebanalne wnętrze, dopasowane do naszego gustu i upodobań. Z pewnością będzie ono kontrastowało ze standardowymi tapetami i białymi, gładkimi ścianami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza