Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senat WHSZ chce połączenia z Wyższą Szkolą Bankową w Gdańsku. Kogo wybierze założyciel uczelni?

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Inauguracja roku szkolnego 2014/2015 na WHSZ w Słupsku.
Inauguracja roku szkolnego 2014/2015 na WHSZ w Słupsku. Łukasz Capar
W tajnym głosowaniu sześciu z dziesięciu członków Senatu Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania w Słupsku opowiedziało się we wtorek za uchwałą w sprawie połączenia z Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku.

Taką samą uchwałę dotyczącą połączenia z Akademią Pomorską w Słupsku poparło tylko czterech członków Senatu. Ostateczny wybór będzie jednak zależał od założyciela WHSZ, czyli Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Zobacz także: Szkoła wyższa powstanie na bazie WHSZ?

WHSZ została założona przez PARR w 1995 roku. Była pierwszą prywatną uczelnią wyższą w Słupsku. Choć jej studenci musieli płacić czesne, przez wiele lat kwitła, zdobywając coraz większą rzeszę słuchaczy. Dzięki temu mogła kupić i wyremontować budynek przy ulicy Kozietulskiego w Słupsku, gdzie do tej pory mieści się jej siedziba. Jednak z biegiem czasu kryzys demograficzny oraz zawężona głównie do kierunków ekonomicznych (zarządzania i marketing, bankowość i finanse) oferta kształcenia spowodowały, że liczba studentów zaczęła maleć. Zdecydowaną próbę pozyskania stałego partnera podjął rektor dr Antoni Szreder. To on - przy wsparciu Macieja Kobylińskiego, ówczesnego prezydenta Słupska - dążył do połączenia WHSZ z Akademią Pomorską w Słupsku. Jednak jego działania odrzucił Senat WHSZ, odwołując go w trybie natychmiastowym z funkcji rektora. Później przez kilka lat, przy poparciu miejscowych polityków, uczelnia dążyła do tego, aby została przekształcona w państwową wyższą szkołę zawodową. W ubiegłym roku rząd Ewy Kopacz ostatecznie tę możliwość odrzucił. Jednocześnie doradził WHSZ, aby zaczęła sobie szukać silnego partnera. Władze uczelni poszły tą drogą. Chętnych do konsolidacji było kilku.

Założyciel WHSZ już w grudniu ubiegłego roku zarekomendował połączenie z Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku. Jednak w ostatnich tygodniach pojawiła się także oferta ze strony Akademii Pomorskiej, która w PARR wydawała się atrakcyjna. W publicznych wystąpieniach popierały ją także władze miasta. We wtorek, po przeszło 6-godzinnej prezentacji obu kandydatów na partnerów i dyskusji na ten temat okazało się, że w tajnym głosowaniu Senat WHSZ, w skład którego wchodzi dwoje przedstawicieli PARR, poparł połączenie z Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku.

- Wydaje mi się, że to rozwiązanie zdobyło większe poparcie, bo połączenie z Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku byłoby bezproblemowe dla studentów, którzy mogliby bez żadnych zmian kontynuować studia, bo gdańska uczelnia daje nam pięć lat gwarancji na zachowanie wszystkich kierunków kształcenia. Zapowiada także szybkie rozszerzenie oferty o logistykę. W przyszłości istniałaby możliwość kontynuacji studiów na poziomie magisterskich. Akademia Pomorska natomiast takich możliwości nie ma, bo dopiero zamierza się ubiegać o otwarcie kierunków, na których kształcimy studentów. Połączenie z nią wymagałoby formalnej likwidacji WHSZ. Teraz jednak wszystko zależy od PARR - mówi dr Monika Zajkowska, rektor WHSZ.

Popularne na GP24. Zobacz:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza