Siatkówka. Mistrzostwa Europy. Mamy półfinał! Polska - Bułgaria 3:1

W meczu mistrzostw Europy kobiet w siatkówce, Polska pokonała Bułgarię 3:1. Nasze zawodniczki wywalczyły awans do półfinału.

Polska - Bułgaria 3:1 (18:25,25:20,25:21,25:23)

Polska: Milena Sadurek-Mikołajczyk, Aleksandra Jagieło, Agnieszka Bednarek-Kasza, Joanna Kaczor, Anna Barańska, Katarzyna Gajgał, Mariola Zenik (libero) oraz Dorota Pykosz, Natalia Bamber, Izabela Bełcik.

Bulgaria: Ewa Janewa, Iljana Petkowa, Elena Kolewa, Jelica Wasiliewa, Straszimira Filipowa, Ljubka Debarlijewa, Maria Filipowa (libero) oraz Ewelina Cwetanowa, Cwetelina Zarkowa, Radostina Czitigoi, Tania Sabkowa, Aneta Germanowa.

Pierwszy punkt otwierający spotkanie wędruje do naszych rywalek. Druga akcja i wyrównanie po 1. Atak Barańskiej i mamy drugi punkt.Blok Barańska./Bednarek i jest 3:1. Polki dały się oszukać i tracą jeden punkt, 3:2. Atak Kaczor po bloku i jest 4:2. Tym razem myli się polski blok, 4:3. Wasiliewa posyła piłkę w aut, 5:3. Kolewa wbija piłkę w boisko i Bułgaria ma 4 punkt. Kasia Gajgał zdobywa 6 punkt dla biało-czerwonych.Atak Jagieło i piłka ląduje w boisku, jest po 7. Kolewa zdobywa 8 punkt dla reprezentacji Bułgarii i schodzi na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu 8:7.

Po przerwie polski blok wyrównuje na 8:8. Błąd w obronie i jest 9:8 dla Bułgarii. Barańska zdobywa 9 punkt dla biało-czerwonych.Skuteczna Wasiliewa i Bułgaria wychodzi na jednopunktowe prowadzenie, 10:9. Ponownie Wasilewa, tym razem z przechodzącej, 11:9. O czas prosi trener Makowski.Mocny atak Barańskiej i tracimy już tylko jeden punkt. Atak Wasilewej i Bułgaria prowadzi 12:10. Gajgał obija blok i jest 12:11.Kaczor myli się w polu zagrywki, 13:11. Z piłki przechodzącej Bułgaria zdobywa 14 punkt. Bamber wchodzi za Kaczor, atakuje, ale zostaje zablokowana, 15:11 dla Bułgarii.Bułgarki atakują w aut i mamy 13 punkt. Barańska w siatkę na drugą przerwę techniczną Bułgaria schodzi z prowadzeniem 16:13.

Debarliewa atakuje w aut i mamy 14 punkt. Nieporozumienie w polskim zespole i tracimy 17 punkt. Janewa serwuje w siatkę. Milena Sadurek też psuje zagrywkę. Atak Kaczor i 16 punkt dla Polski.Filipowa atakuje z przechodzącej i 19 punkt dla Bułgarii. Udany atak polskiego zespołu i mamy 17 punkt. Bułgarki po ataku zdobywają 20 punkt. Wasilewa punktuje zagrywką, a trener Makowski prosi o czas. Kolewa atakuje i zdobywa 22 punkt, jest 22:17 dla Bułgarii.Pomyłka w zespole bułgarskim i Kaczor uderza i 18 dla Polski. Barańska zablokowana i pierwsza piłka setowa dla Bułgarii.Kaczor uderza w taśmę i set kończy się wynikiem 25:18 dla Bułgarii.

Początek drugiej partii, kiwka Sadurek i mamy pierwszy punkt. Atak Jagieło i jest 2:0.Nieporozumienie w polskiej drużynie i tracimy punkt. Bułgaria wyrównuje na 3:3. Atak Kaczor i wychodzimy na prowadzenie 4:3. Atak S. Filipowej i mamy wyrównanie 4:4. Barańska atakuje w aut i o czas prosi trener Makowski.Po przerwie w polu zagrywki myli sie S. Filipowa i jest 5:5. Długą wymianę piłek wygrywają Bułgarki i jest 6:5. Barańska poradziła sobie z bułgarskim blokiem, 6:6. Petkowa zdobywa 7 punkt dla gości. Po kolejnej długiej wymianie piłek Bułgaria schodzi na pierwszą przerwę techniczną z wynikiem 8:6.Potężny atak Jagieło i wyrównujemy 8:8. Barańska serwuje piłkę w aut i jest 9:8 dla podopiecznych trenera Nesica. Blok-aut Jagieło i jest po 9.

Skuteczna Bednarek i jest po 10. Bułgarki popełniają błąd i wychodzimy na prowadzenie 11:10. S. Filipowa w aut i jest 12:10.Czas dla reprezentacji Bułgarii.Skuteczny trójblok zatrzymuje Bułgarkę i mamy 13 punkt. Atak przeciwniczek dał im punkt. Atak Kaczor daje nam 14 punkt. Niestety Jagieło psuje zagrywkę i Bułgarki serwują. I to one wygrywają długą akcję.Barańska atakuje i zdobywa 15 punkt. Udana zagrywka Bednarek i zepsuta akcja Bułgarek i mamy 16 punkt. Na przerwę techniczną schodzimy z trzypunktowym prowadzeniem.

Niestety Bednarek psuje serwis i oddaje punkt przeciwniczkom. Kolewa zdobywa dla swojej drużyny 15 punkt.Potężny atak Kaczor ze skrzydła i punkt. Niestety Jagieło myli się w ataku. Ale szybko obrabiamy stratę. Jest 18:16 dla Polski. Potężny atak Gajgał i prowadzimy trzema punktami. O czas prosi trener Nesic. Kolewa przebija się przez polski blok. Udana zagrywka Zarkowej i tracimy drugi punkt. Trener Makowski prosi o czas.Jest 19:18 dla Polski.Zarkowa uderza w linię i doprowadza do remisu po 19.Tym razem to polski atak wkracza do akcji i mamy 20 punkt. Nieporozumienie w polskim zespole i nadal remis.Kaczor atakuje i umieszcza piłkę w boisku. Jest 21:20 dla Polski. Atak Bełcik i 22 punkt.Kaczor ponownie zdobywa punkt. Prowadzimy już trzema punktami. Chitigoi zablokowana i mamy piłę setową.Ta sama zawodniczka myli się w ataku i set kończy się zwycięstwem Polski 25:20.

Pierwszy punkt trzeciego seta oddajemy Bułgarii po zepsutej zagrywce. Atak Kaczor i odrabiamy punkt straty, 1:1. Barańska nie przebiła się przez blok i jest 3:1 dla rywalek.Długa akcja, która przerywa skuteczny blok Barańska/Bednarek. Wasilewa zdobywa 4 punkt dla swojej drużyny, 4:2. Piłka odbija się od rąk S. Filipowej i jest 5:2. Barańska myli się w ataku i już tracimy do rywalek 4 punkty, 6:2. Brak asekuracji bloku i przewaga Bułgarek rośnie do pięciu punktów.8:2 dla podopiecznych trenera Nesica i pierwsza przerwa techniczna.

Po przerwie punkt zdobywa Barańska. Janeva atakuje w siatkę i kolejny punkt dla biało-czerwonych. Blok Sadurek/Gajgał i odrabiamy kolejny punkt. Bułgaria prowadzi 8:5 i przerwa na życzenie trenera Nesica.Polki blokuje S. Filipowa i powiększa przewagę Bułgarek na 9:6. Skuteczny atak Gajgał i mamy 7 punkt. Barańska psuje zagrywkę i jest 11:7 dla Bułgarii.Błąd Polek i 12 punkt mają Bułgarki. Jagieło atakuje w boisko i zdobywamy 8 punkt. Skuteczna zagrywka Gajgał i kolejny punkt dla Polek. Nasza reprezentacja zatrzymana przez bułgarski blok, 13:9.Przy stanie 14:9 dla Bułgarii o czas prosi trener Makowski.Bednarek zdobywa 10 punkt dla reprezentacji Polski. Skuteczna obrona blokiem i mamy 11 oczko. Kolejny skuteczny polski blok i tracimy już tylko dwa punkty. Czapa Asi Kaczor i Bułgarki prowadzą już tylko 14:13.Jagieło skutecznie z prawego skrzydła i jest 15:14 dla Bułgarii. Wasilewa zdobywa 16 punkt dla reprezentacji Bułgarii i na drugą przerwę techniczną siatkarki schodzą przy stanie 16:14.

Kaczor zdobywa 15 punkt dla naszej drużyny. S. Filipowa i jest 17:15 dla Bułgarii. Barańska atakuje po bloku i jest 17:16. Gajgał wyrównuje na 17:17.Polska wychodzi na prowadzenie 18:17. Trener Nesic prosi o czas.Atak Barańskiej po prostej i jest 19:17. Bułgarki zdobywają punkt z przechodzącej. Kaczor ze środka podwyższa wynik na 20:18. Polki mają 21 punkt. Janewa zdobywa 19 punkt dla Bułgarii. Blok Sadurek/Gajgał i mamy 22 punkt. Janewa myli się w zagrywce i jest 23:20. Bardzo długa wymiana piłek i mamy pierwszą piłkę setową, 24:20. Pierwszy setball niewykorzystany. 25 punkt zdobywa Kaczor i trzeciego seta polska reprezentacja kończy wynikiem 25:21.

Pierwszy punkt w czwartym secie zdobywa Jagieło. Janewa obija polski blok i jest 1:1. Bułgarki z przechodzącej i jest 3:1 dla rywalek.2 punkt dla Polek zdobywa Jagieło. Atak Wasilevej i jest 4:2 dla Bułgarii. Przy stanie 5:2 dla przeciwniczek trener Makowski prosi o przerwę.Atak Bednarek i mamy 3 punkt. Blok Kaczor/Bednarek i jest 5:4. Barańska atakuje w aut, 6:4. Bednarek ze środka i mamy 5 punkt.7 punkt dla Bułgarii zdobywa Koleva. 8 punkt dla gości i podpopieczne trenera Nesica schodzą na przerwę techniczną z trzypunktowym prowadzeniem.

Przytomnie Gajgał i mamy 6 punkt. Błąd Polek wykorzystuje Janewa i jest 9:6. Kaczor obija ręce rywalek i jest 9:7.Ponownie atakuje Janewa i Bułgaria prowadzi trzema punktami. Atak po prostej w wykonaniu Jagieło i jest 10:8. Gajgał serwuje w siatkę. Potężny atak Kaczor i Polska ma 9 punkt.Blok-aut Jagieło i przegrywamy już tylko jednym punktem. Bułgarki wyrzucają piłkę w aut i jest 11:11.Sadurek psuje zagrywkę. Tym samym odpowiada Zarkowa, jest po 12. Barańska delikatnie po bloku i kolejne wyrównanie 13:13. Mocny atak Kaczor i wychodzimy na prowadzenie 14:13.Wasilewa atakuje i zdobywa 14 punkt dla swojej drużyny. Barańska odpowiada skutecznym atakiem. Kaczor myli się w polu zagrywki, jest po 15. Atak Barańskiej i na drugą przerwę techniczną schodzimy z jednopunktowym prowadzeniem.

Po przerwie Barańska psuje serwis. Skuteczny polski blok i mamy 17 punkt. Mylą się Bułgarki i jest 18:16 dla reprezentacji Polski.Jagieło powstrzymana przez bułgarski blok. Barańska z przechodzącej i jest 19:17. Długa wymiana piłek, kończy się szczęśliwie dla biało-czerwonych, 20:17.Jagieło posyła piłkę w aut, 20:18. Bednarek nadziała się na pojedynczy blok, 20:19. Bułgaria doprowadza do wyrównania, 20:20. O czas prosi trener Makowski. Atak Kaczor z lewego skrzydła i jest 21:20 dla Polski. Bułgaria wyrównuje wynik. Myli się Filipowa i jest 22:21. Ta sama zawodniczka tym razem w boisko, 22:22.Prawe skrzydło, Kaczor i jest 23 punkt. Skuteczny polski blok i mamy pierwszą piłkę meczową, 24:22. Popełniamy błąd w zagrywce, 24:23. Atak Barańskiej, koniec seta 25:23. I jesteśmy w półfinale ME Siatkarek 2009.

Źródło: ME Siatkarek 2009: Polska - Bułgaria 3:1 - mmlodz.pl