Sinice 2019. RAPORT [AKTUALNA LISTA] Zamknięte i otwarte kąpieliska. Sprawdź, które plaże są zamknięte. Czy sinice mogą zabić 16.09.2019

fitz
archiwum
W związku z zakwitem sinic inspekcja sanitarna ostrzegła 15 lipca przed kąpielą w Gdańsku Stogach i Gdańsku Sobieszewie i w trzech kąpieliskach gdyńskich: Orłowie, Redłowie i Śródmieściu. 16 lipca sinice odpłynęły. Jak możesz sprawdzać na bieżąco, gdzie są sinice? Jak groźne mogę być?

Aktualizacja 19.07.2019 - g. 15:08:
Sinice wróciły do kąpielisk Zatoki Gdańskiej. Czerwone flagi powiewają w kąpieliskach Gdańsk Jelitkowie, Gdańsk Klipper Jelitkowo i Gdańsk Brzeźmo. Inspekcja sanitarna uznała wodę za niezdatną do kąpieli. Powód: zakwit sinic.

Wcześniej, tj. 15 lipca, sinice pojawiły się w Gdańsku Stogach, Gdańsku Sobieszewie i w trzech kąpieliskach gdyńskich: Orłowie, Redłowie i Śródmieściu, ale 16 lipca odpłynęły. Teraz wróciły na sąsiednie plaże zatoki, która jest bardziej narażona niż otwarta część wybrzeża.

***

W pięciu miejscach woda była „nieprzydatna do kąpieli”, ale tylko przez dobę. Najpierw otwarto z powrotem oba kąpieliska gdańskie, a potem trzy gdyńskie. Jak to można potwierdzać na bieżąco? Na aktualizowanej stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego z mapą kąpielisk online.

Obecnie z 607 polskich kąpielisk zamkniętych jest 9, wszystkie śródlądowe.

Tyle tylko, że cyjanobakterie (sinice) mogą się przenieść w okolice innych plaż.

Jak rozpoznać sinice

Woda robi się szarozielona, na powierzchni unosi się kożuch – aż niemiło wchodzić. Większa kąpiel grozi poważnym, nawet śmiertelnym zatruciem.

Zakwit wody to zmiana zabarwienia spowodowana masowym namnażaniem się mikroorganizmów, w Bałtyku głównie sinic i zielenic. Zabarwienie jest niebieskozielone, szarozielone, zielonkawobrązowe lub czerwonobrązowe. Niektóre sinice wydzielają zatęchłą woń, mogą tworzyć pianę na brzegu. Gdy się unoszą, wyglądają jak rozlana farba. Nie mylmy ich z wyrzucanymi na plaże makroglonami, które też wyglądają nieestetycznie i rozkładając się wydzielają niemiły zapach, ale nie są szkodliwe.

Pierwszy zakwit wody w Bałtyku w 2019 r. nie był ostatnim ani największym: w dogodnych warunkach – takich jak ciepła woda – sinice nadejdą znów. Unikaj kontaktu z wodą o zmienionej barwie i nieprzyjemnym zapachu.

Jak groźne są sinice

W Bałtyku dominują dwa gatunki: nietoksyczna Aphanizomenon flos-aquae i Nodularia spumigena (maksimum objętości od lipca) – ta może prowadzić do poważnych, nawet śmiertelnych zatruć ludzi i zwierząt.

Sinice w Bałtyku. 49 plaż na Pomorzu ma problem z sinicami. ...

Niebezpieczne jest nie tylko zachłyśnięcie się wodą z zakwitem, ale przebywanie w niej.

Objawy toksycznego zakwitu:

 • wysypka,
 • swędzenie i łzawienie oczu,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • gorączka,
 • bóle mięśni i stawów,
 • drżenie mięśni, zachwiania równowagi.

Dolegliwości mogą wystąpić od razu lub kilka dni po kąpieli. Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych. Ale następstwa kontaktu z trującymi sinicami mogą być poważne – od zaburzeń żołądkowych i jelitowych do wewnętrznych krwotoków, ostrego uszkodzenia wątroby i przyspieszenia rozwoju guzów nowotworowych (przy długim kontakcie). Atak na mięśnie

oddechowe może spowodować konwulsje na skutek niedotlenienia mózgu i uduszenie.

Kiedy wrócą sinice

Sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest niepożądana, lecz naturalna: w dogodnych warunkach nadejdą.

Czynniki wpływające na pojawianie się sinicowych zakwitów:

 • temperatura wody powyżej 16-20 stopni C,
 • słaby wiatr,
 • niewielkie mieszanie wody,
 • brak opadów,
 • dostępność soli biogenicznych.

Gdzie i kiedy zaatakują sinice

Przewidywanie zakwitów jest trudne z uwagi na dynamikę zmian nasłonecznienia, wiatru i deszczu.

Najbardziej i najdłużej narażone są miejsca osłonięte, z mniejszym mieszaniem wód. Dlatego pewniejsze są kąpieliska na otwartym wybrzeżu niż w zatoce, co potwierdziły pierwsze zakwity 2019 na pięciu plażach trójmiejskich. Z drugiej strony masowe pojawianie się toksycznej sinicy Nodularia spumigena obserwowane jest w centralnej części Morza Bałtyckiego.

Ostrzeżenie!!! U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się następujące dolegliwości:

 • wysypka na skórze,
 • swędzenie i łzawienie oczu,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • gorączka,
 • bóle mięśni i stawów

ŹRÓDŁO: sk.gis.gov.pl

Zobacz także: Sztorm na Bałtyku

AKTUALIZACJA:

Sinice w natarciu: są już w 24 kąpieliskach. Jak je poznać? Czy są groźne? Zobacz, gdzie jest zakaz kąpieli.

Woda jest szarozielona, na powierzchni unosi się kożuch – tak zwykle wygląda zakwit sinic. Nici z kąpieli, ratownik wywiesza czerwoną flagę.
Zabarwienie może być też niebieskozielone, zielonkawobrązowe i czerwonobrązowe. Niektóre sinice wydzielają zatęchłą woń. Nie mylmy ich z wyrzucanymi na plaże makroglonami, które też wyglądają nieestetycznie i rozkładając się śmierdzą, ale nie są szkodliwe.

Co to jest zakwit i czym grozi
Zakwit wody to zmiana zabarwienia spowodowana masowym namnażaniem się mikroorganizmów, u nas głównie sinic. W Bałtyku dominują dwa gatunki: nietoksyczna Aphanizomenon flos-aquae i toksyczna Nodularia spumigena – rzadsza, ale może prowadzić do poważnych, nawet śmiertelnych zatruć. Niebezpieczne jest nie tylko zachłyśnięcie się, ale przebywanie w wodzie.

Zakwit wody w Bałtyku, głównie za sprawą sinic, może być groźny dla zdrowia i życia. Unikaj kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie oraz nieprzyjemnym zapachu.

Najczęstsze objawy toksycznego zakwitu:

 • wysypka,
 • swędzenie i łzawienie oczu,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • gorączka,
 • bóle mięśni i stawów,
 • drżenie mięśni, zachwiania równowagi.

Dolegliwości mogą wystąpić od razu lub kilka dni po kąpieli. Od dłuższego czasu nie odnotowano w Polsce przypadków śmiertelnych, ale następstwa kontaktu z trującymi sinicami mogą być poważne – od zaburzeń pokarmowych do wewnętrznych krwotoków, uszkodzenia wątroby i przyspieszenia rozwoju guzów nowotworowych (przy długim kontakcie). Atak na mięśnie oddechowe może spowodować konwulsje i uduszenie.

Kiedy sinice atakują

 • temperatura wody powyżej 16-20 stopni C,
 • słaby wiatr,
 • niewielkie mieszanie wody,
 • brak opadów,

Najbardziej i najdłużej narażone są miejsca osłonięte, z mniejszym mieszaniem wód. Dlatego pewniejsze są kąpieliska na otwartym wybrzeżu niż w zatokach. Z drugiej strony masowe pojawianie się toksycznej sinicy Nodularia spumigena częściej obserwowane jest w centralnej części Morza Bałtyckiego.

Gdzie nie wolno się kąpać

Łącznie czerwone flagi i woda niezdatna do kąpieli są obecnie w 26 z 606 polskich kąpielisk morskich i śródlądowych.

 • Zatoki Gdańska i Pucka: Gdynia Babie Doły, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo, Gdańsku Jelitkowo (dwa), Gdańsk Brzeźno (dwa), Gdańsk Stogi, Mikoszewo (tu powodem są niewłaściwe parametry mikrobiologiczne).
 • Półwysep Helski: Chałupy, Kuźnica Kościół, Jastarnia (cztery), Jurata.
 • Akweny śródlądowe: Nadole nad Jeziorem Żarnowieckim, Stawek w Gryficach, Trzebież nad Zalewem Szczecińskim, Złotów na Pomorzu, Jeziorko Czerniakowskie i Glinianki Zielonka (tu za sprawą przekroczenie dopuszczalnej ilości bakterii coli), Głowno i Stryków w Łódzkiem, oraz Łąka i jezioro Paprocany na Śląsku.

Wideo

Materiał oryginalny: Sinice 2019. RAPORT [AKTUALNA LISTA] Zamknięte i otwarte kąpieliska. Sprawdź, które plaże są zamknięte. Czy sinice mogą zabić 16.09.2019 - Głos Koszaliński

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-17T11:00:00 02:00, Gość:

nie ma czegos takiego jedna wielka sciema. napiszcie ze ratownicy chca odpoczac i to taki niepisany urlop i te siinice tak sie wymieniaja po kolei raz sa na zatoce, raz u nas i w ten sposob maja oni wolne. ja tam nie wierze w te ich teorie, taka duza woda i kilka stworkow mialo by to zanieczyscic? prosze was

17 lipca, 23:16, Grzegorz:

Znowu Gdańsk puszcza oczyszczalnie do morza.

31 sierpnia, 12:01, Gość:

To jest prawda, że europejscy dzierżawcy wypuszczają ggoowna do Bałtyku, a ta lala zarządzająca miastem, która prezentuje zdjęcie swojej 3,14zdy na dziwnym marszu nie reaguje. Za poprzednie wpuszczenie fekalii do Bałyku kara nałożona na europejskich dzierżawców Oczyszczalni Ścieków wyniosła 100 tys.zł, a zysk zabrany Gdańszczanom za rok 2018 do obcego kraju wyniósł 60 milionów złotych. Co to za gospodarność pieniędzmi Polskich Obywateli, kogo Gdańszczanie wybierają na najwyższy stołek ? czy nie macie już dosyć tych kpin, jakie są robione z mieszkańców Gdańska. Gdańszczanie, czy WAM to odpowiada ? Cały ŚWIAT jest zdziwiony, że Gdańszczanie pozwalają byle komu robić się w bambuko.

Dobrze im tak,za pewien czas będą drożej płacić za wodę i odbiór ścieków, bo te germanizujące bez skrupułów podniosą ceny Polakom , a ona nawet palcem nie kiwnie, zaakceptuje z głupim uśmieszkiem, jak robi to cały czas, skoro uważają, że ta kobieta zajmująca się totalną rozgrywką miedzy Polakami, Polską i służeniem Niemcom jest odpowiednim dla nich włodarzem niech uczą się niemieckiego.

G
Gość
2019-07-17T11:00:00 02:00, Gość:

nie ma czegos takiego jedna wielka sciema. napiszcie ze ratownicy chca odpoczac i to taki niepisany urlop i te siinice tak sie wymieniaja po kolei raz sa na zatoce, raz u nas i w ten sposob maja oni wolne. ja tam nie wierze w te ich teorie, taka duza woda i kilka stworkow mialo by to zanieczyscic? prosze was

17 lipca, 23:16, Grzegorz:

Znowu Gdańsk puszcza oczyszczalnie do morza.

To jest prawda, że europejscy dzierżawcy wypuszczają ggoowna do Bałtyku, a ta lala zarządzająca miastem, która prezentuje zdjęcie swojej 3,14zdy na dziwnym marszu nie reaguje. Za poprzednie wpuszczenie fekalii do Bałyku kara nałożona na europejskich dzierżawców Oczyszczalni Ścieków wyniosła 100 tys.zł, a zysk zabrany Gdańszczanom za rok 2018 do obcego kraju wyniósł 60 milionów złotych. Co to za gospodarność pieniędzmi Polskich Obywateli, kogo Gdańszczanie wybierają na najwyższy stołek ? czy nie macie już dosyć tych kpin, jakie są robione z mieszkańców Gdańska. Gdańszczanie, czy WAM to odpowiada ? Cały ŚWIAT jest zdziwiony, że Gdańszczanie pozwalają byle komu robić się w bambuko.

L
Lutinho 80

Gdynia Babie doły a Mechelinki 2 km od siebie plus Rewa wszystko sinice ale o tym nikt nie powie tylko wp.erdalacie komus kit na żywca ze niby badane w

Wystarczy pojechac po plażach i popatrzeć jak to wygląda.....

G
Gość
2019-07-17T11:00:00 02:00, Gość:

nie ma czegos takiego jedna wielka sciema. napiszcie ze ratownicy chca odpoczac i to taki niepisany urlop i te siinice tak sie wymieniaja po kolei raz sa na zatoce, raz u nas i w ten sposob maja oni wolne. ja tam nie wierze w te ich teorie, taka duza woda i kilka stworkow mialo by to zanieczyscic? prosze was

2019-07-17T23:16:18 02:00, Grzegorz:

Znowu Gdańsk puszcza oczyszczalnie do morza.

2019-07-20T08:56:54 02:00, Gość:

Idiota

jestes glupi

G
Gość

11.08.2019, jakaś aktualizacja z lipca potem aktualizacja uj wie z jakiego dnia, artykuł tak chaotyczny, że autor powinien gnój na taczce wywozić a nie bawić się w pisanie. Spierdalaj z takimi informacjami

G
Gość
2019-07-17T11:00:00 02:00, Gość:

nie ma czegos takiego jedna wielka sciema. napiszcie ze ratownicy chca odpoczac i to taki niepisany urlop i te siinice tak sie wymieniaja po kolei raz sa na zatoce, raz u nas i w ten sposob maja oni wolne. ja tam nie wierze w te ich teorie, taka duza woda i kilka stworkow mialo by to zanieczyscic? prosze was

2019-07-17T23:16:18 02:00, Grzegorz:

Znowu Gdańsk puszcza oczyszczalnie do morza.

Idiota

G
Grzegorz
2019-07-17T11:00:00 02:00, Gość:

nie ma czegos takiego jedna wielka sciema. napiszcie ze ratownicy chca odpoczac i to taki niepisany urlop i te siinice tak sie wymieniaja po kolei raz sa na zatoce, raz u nas i w ten sposob maja oni wolne. ja tam nie wierze w te ich teorie, taka duza woda i kilka stworkow mialo by to zanieczyscic? prosze was

Znowu Gdańsk puszcza oczyszczalnie do morza.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3