Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarb z epoki brązu znaleziony w powiecie człuchowskim. Znaleziska mają ponad dwa tysiące lat

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Stowarzyszenie "Gryf" zostało zaproszone przez pracowników Muzeum w Lęborku na dokładne przeszukanie okolic podjęcia elementów skarbu przez rolnika.
Stowarzyszenie "Gryf" zostało zaproszone przez pracowników Muzeum w Lęborku na dokładne przeszukanie okolic podjęcia elementów skarbu przez rolnika. Słupskie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne "Gryf"
Napierśniki, fibule do spinania odzieży, ozdoby rąk i nóg ze zwiniętego drutu czy świetnie zachowany grot strzały. Skarb sprzed dwóch tysięcy lat odkopał rolnik podczas prac polowych. Zajmują się nim specjaliści.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Słupskie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne i Muzeum w Lęborku. Specjaliści z różnych instytucji w regionie zajmują się przypadkowym odkryciem z powiatu człuchowskiego. Podczas prac polowy wydobyto na powierzchnię artefakty z epoki brązu.

Przedmioty zostały jednak rozciągnięte przez pług na kilkuset metrach, a prace w terenie i ustalanie dokładnej lokalizacji, w której mógł znajdować się skarb są w toku. To, co udało się wydobyć jest zaskakujące. Nawet częściowo zniszczone przedmioty mają być wyjątkowo cenne.

Najprawdopodobniej pochodzą z przełomu epoki brązu i żelaza więc można je datować na VIII wiek przed naszą erą. W głównej mierze to ozdoby ciała jak napierśniki, duże fibule służące do spinania odzieży, oraz inne ozdoby rąk i nóg wykonane ze zwiniętego drutu. Pośród nich wyróżniać ma się bardzo dobrze zachowany grot. Wśród zabezpieczonych już przedmiotów są też elementy uprzęży końskiej.

- To dla nas bardzo ciekawa sprawa - podkreśla Agnieszka Krzysiak z Muzeum w Lęborku. - Skarb znaleziono w rejonie, który niczym szczególnym się nie wyróżnia. Tak liczne przedmioty świadczą jednak o tym, że było to bardzo szczególne miejsce jak np. jakieś centrum religijne. Skarb będzie poddawany licznym analizom specjalistycznym, aby móc powiedzieć jak najwięcej o środowisku, tamtym czasie oraz skąd są te przedmioty. W tamtym czasie te tereny zamieszkiwała kultura łużycka, ale same mogą być różnej proweniencji. Mogły zostać skopiowane, wyrobione na miejscu, czy sprowadzone.

To nie pierwsze odkrycie tego typu w tej części województwa. W lutym 2017 roku na polu w rejonie miejscowości Kaliska w gminie Biały Bór wydobyto naczynie z ponad setką ozdób ciała i stroju z epoki brązu. Dziś można go oglądać w lęborskim muzeum. Wśród eksponatów, znaleziskiem wyjątkowym w skali europejskiej jest duża, ozdobna amfora wykonana – jak się przypuszcza – na zamówienie ówczesnych elit.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza