Skierowanie na badanie już tylko elektronicznie. Od 8 stycznia znikają papierowe skierowania

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Od piątku, 8 stycznia, znikają papierowe skierowania na badania i wizyty u specjalistów. Zastąpią je e-eskierowania, czyli skierowanie elektroniczne. Wystawia je lekarz w systemie informatycznym. System nadaje skierowaniu czterocyfrowy kod. Pacjent otrzymuje ten kod na swój telefon komórkowy lub na adres poczty elektronicznej (e-mail). Rejestrując się do poradni specjalistycznej lub na badanie, pacjent podaje czterocyfrowy kod e-skierowania oraz swój Pesel.

E-skierowanie jest to kolejny elektroniczny dokument wprowadzony zaraz po e-recepcie. Dzięki temu pacjent może otrzymać swoje skierowanie na leczenie specjalistyczne lub do szpitala również w postaci cyfrowej. Do 8 stycznia 2021 roku można było korzystać również z papierowej wersji skierowania. Jednak po tym czasie wszystkie uwzględnione w przepisach rodzaje skierowań będą funkcjonowały wyłącznie w postaci cyfrowej.

Jak otrzymać e-skierowanie?

Elektroniczne skierowanie, czyli e-skierowanie, wystawia lekarz w systemie informatycznym.
System nadaje skierowaniu czterocyfrowy kod. Pacjent otrzymuje ten kod na swój telefon komórkowy lub na adres poczty elektronicznej (e-mail). Rejestrując się do poradni specjalistycznej lub na badanie, pacjent podaje czterocyfrowy kod e-skierowania oraz swój Pesel.

Zobacz: Nowa szczepionka na covid skasuje konkurencję?

Lekarz powinien wydrukować e-skierowanie, gdy nie ma pewności, do jakiej poradni specjalistycznej/pracowni diagnostycznej pacjent się zarejestruje - czy korzystają one z systemu e-skierowań.
Wydrukowane e-skierowanie jest wtedy taktowane jak zwykłe skierowanie papierowe – pacjent ma obowiązek dostarczyć je do poradni lub pracowni w ciągu 14 dni od dnia zarejestrowania się na świadczenie.

Zalety elektronicznego skierowania

- Możliwość zapisania się telefonicznie na wizytę lub badania – obecnie, w przypadku telefonicznego zapisu, należy dostarczyć oryginalne skierowanie nie później, niż w ciągu 14 dni roboczych od dnia zapisu telefonicznego. W przypadku otrzymania skierowania w formie elektronicznej, pacjent będzie potrzebował wyłącznie kodu PIN (otrzymanego w formie SMS - a, mail-a lub w formie wydruku informacyjnego) oraz numeru PESEL. Jest to szczególnie wygodne, jeśli miejsce wykonania świadczenia medycznego znajduje się daleko od miejsca pobytu pacjenta.

- Ułatwienie rejestracji – dane pacjenta zostaną pobrane automatycznie przy rejestracji e-skierowania przez podmiot realizujący
Pacjent nie zgubi swojego skierowania - dzięki temu, że skierowanie jest w postaci elektronicznej, nie ma mowy, aby został zagubione. Pacjent, logując się do IKP, zawsze ma dostęp do wszystkich danych potrzebnych do zapisania się na świadczenia medyczne.

- Nie trzeba dodatkowo podpisywać skierowania – skierowanie wystawione w postaci elektronicznej nie wymaga dodatkowych podpisów. Lekarz podpisuje e-skierowanie podpisem elektronicznym, który jest prawnie uznany za podpis o takim samym znaczeniu, co podpis ręczny.

- Nie są potrzebne dodatkowe podpisy elektroniczne – w celu wystawienia e-skierowania można skorzystać z tego samego podpisu, który jest używany do wystawienia e-zwolnienia.

- Istnieje możliwość otrzymania dostępu do e-skierowań pacjenta – daje to możliwość lepszego śledzenia przebiegu leczenia pacjenta, zmniejsza również ryzyko np. zbyt częstego badania radiologicznego.

- Istnieje możliwość anulowania wystawionego skierowania – w przypadku nieprawidłowości lekarz może anulować skierowanie. Uwaga! W przypadku , gdy skierowanie zostanie już zarejestrowane w placówce realizującej, nie może zostać anulowane. W takim przypadku, należy skontaktować się z pacjentem, aby wycofał swoje skierowanie z podmiotu, w którym je zarejestrował. Dopiero, gdy skierowanie wróci do statusu „Wystawione” może zostać anulowane.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie