Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupscy Ukraińcy uczcili rocznicę Wielkiego Głodu (wideo)

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
W niedzielę w Słupsku odsłonili tablicę upamiętniającą ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie. W ten sposób uczczono 80. rocznicę tych wydarzeń.

Uroczystość, którą zorganizowało słupskie koło Związku Ukraińców w Polsce, odbyła się obok Cerkwi Grekokatolickiej pw. Jana Chrzciciela przy ul. Jaracza 6A. Uczestniczył w niej prof. Miron Jankiw, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku oraz politycy lokali i przedstawiciele instytucji samorządowych na czele z senatorem Kazimierzem Kleiną.

Wcześniej w cerkwi odprawiono mszę świętą i panachydę w intencji ofiar głodów na Ukrainie. Ponadto złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą, a następnie zebrani obejrzeli przygotowaną przez krakowski oddział IPN wystawę dotyczącą Wielkiego Głodu na Ukrainie.

W słowie wstępnym prof. Roman Drozd, rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku mówił, że wystawa pokazuje proces przygotowania przez Stalina ludobójstwa narodu ukraińskiego oraz innych narodowości, w tym i Polaków, którzy w latach trzydziestych minionego wieku żyli na Ukrainie. Proces ten zaczął się już w latach dwudziestych XX wieku, gdy rozpoczęto kolektywizację ukraińskiej wsi. Towarzyszyła mu akcja "rozkułaczania", czyli pozbawiania majątku bogatszych rolników i wywożenia ich na Sybir lub Kazachstanu. Do tego doszła akcja odbierania rolnikom na siłę ich zbiorów. W rezultacie w latach 1932-33 na Ukrainie wskutek głodu zmarły miliony osób, a jednocześnie stwierdzono ponad 2 tysiące przypadków kanibalizmu.

- Ta wiedza, która do nas dotarła w latach 90. ubiegłego wieku, nas przemieniła - mówił o swoich odczuciach senator Kazimierz Kleina. Potem dodał, że mimo różnych win z przeszłości, które spoczywają na Polakach i Ukraińcach, teraz dążymy do pojednania, a Polska jest zainteresowania, aby Ukraina była silnym państwem, bo to zapewni nam bezpieczeństwo.

W ramach obchodów tych tragicznych wydarzeń w sobotę odbył się także panel naukowy na temat Wielkiego Głosu na Ukrainie z udziałem historyków z Ukrainy i Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza