Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk maruderem w rankingu miast

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Słupsk otwiera ostatnią 10. rankingu miast uczących się, czyli zdolnych do kreowania rozwoju poprzez wiedzę i informacje
Słupsk otwiera ostatnią 10. rankingu miast uczących się, czyli zdolnych do kreowania rozwoju poprzez wiedzę i informacje Łukasz Capar
Europolis 2015 ocenił: 57. miejsce na 66 wśród miast uczących się. Raport przygotowano na zlecenie fundacji Schumana.

Zbadano 66 miast w kraju pod kątem innowacyjności, ale że słowo to jest obecnie nadużywane, nazwano badanie: miasta uczące się. Pod tym dziwnym terminem kryją się ciekawe kryteria będące bardzo blisko życia mieszkańców. Pomysł nowy, bo nikt dotąd tak nie próbował sklasyfikować miast. Jak piszą twórcy: "Na przyszłość poszczególnych miast może wpłynąć możliwość uczenia się, ściągania kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi, którzy będą kreować rozwój nie na bazie węgla i stali, lecz w oparciu o wiedzę i informacje".

Oceniane miasta różnią się. Badano i stolicę Polski z 1,7 mln zameldowanych mieszkańców, i Sopot z 38 tys. Duża część opisanych ośrodków była kiedyś, jak Słupsk, stolicami województw. Są takie, które w ostatnich latach rozwinęły się ekonomicznie, jak Rzeszów czy Wrocław, oraz inne, które wychodzą z zapaści po transformacji gospodarczej, jak Wałbrzych czy Przemyśl. Jeszcze inne stoją przed widmem upadku, jak Jastrzębie-Zdrój. Niestety, Słupskowi w ocenie badaczy bliżej do tego ostatniego z wymienionych miast niż Rzeszowa.

Okazuje się, że ogólnie Słupsk sklasyfikowany został aż na 57. miejscu (pod względem liczby mieszkańców jest 41. w kraju), otwierając ostatnią dziesiątkę rankingu, w której jest osiem miast na Górnym Śląsku, czyli jak napisano w podsumowaniu - maruderzy. "Maruderami rankingu są Żory, Jaworzno i Piekary Śląskie - te ostatnie z wynikiem o prawie 40 pkt gorszym niż Warszawa. To miasta cofające się w rozwoju, zarówno demograficznie, jak i gospodarczo. Miasta na Śląsku, które nie znajdą pomysłu na przyszłość, np. inteligentnej specjalizacji technologicznej, mogą podzielić los amerykańskiego Detroit".

Najlepiej wypadły: Warszawa, Rzeszów i Poznań. W pierwszej dwudziestce, czyli najlepiej rozwiniętych miast, są Sopot i Gdańsk (jedyne z północy Polski). Słupsk dostał ogólnie 24,5 pkt (na 100 możliwych), Warszawa - 54,9, Koszalin (34. miejsce) - 29,8, Sopot (12.) - 36,7. Najlepiej Słupsk wypadł w łatwości prowadzenia biznesu - 36,3, ale tylko 14,3 w infrastrukturze produkcyjnej. W badaniu sprawdzono m.in. np. przewlekłość spraw sądowych w danym mieście, liczbę urzędników skarbowych, liczbę firm z problemami z prawem, infrastrukturę, miejscowe uczelnie i wdrożone innowacje, kapitał ludzki, czyli wiedzę zgromadzoną w głowach mieszkańców (Słupsk - 29,5, Koszalin - 32,2, Gdańsk - 54) itd.

Autorzy przekonują, że przyszłość miast zależeć będzie w znacznej mierze od tego, "w jaki sposób będą potrafiły kreować rozwój w oparciu o wiedzę i informacje" - napisała Anna Radwan, prezes Fundacji Schumana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza