Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk> Młodzi ludzie chcą otwierać własne firmy

Michał Kowalski [email protected] tel. (059) 848 81 00 Fot. Kamil Nagórek
Bartosz Kotlarski ze Słupska prowadzi swoją firmę w domu. Organizuje zawody paintballa. Ma w domu cały niezbędny sprzęt.
Bartosz Kotlarski ze Słupska prowadzi swoją firmę w domu. Organizuje zawody paintballa. Ma w domu cały niezbędny sprzęt.
Młodzi słupszczanie chcą otwierać firmy. I jak twierdzą, w procedurze nie ma żadnego problemu. Jedyny, jaki jest, polega na pomyśle, bo lokalny rynek jest słaby.

– Założenie firmy jest dzisiaj banalnie proste. Każdy, kto chce, idzie do Urzędu Miejskiego, wypełnia jedną stronę dokumentu, a pracownicy sami przesyłają dane do urzędu skarbowego i ZUS. Po trzech dniach wszystko jest już załatwione – opowiada Bartosz Kotlarski ze Słupska, którego firma zajmuje się organizacją zawodów paintballowych niedaleko Słupska.

Jedyny problem to pomysł. – Nasz lokalny rynek jest dość słaby. Trudno znaleźć swoją niszę, która dałaby odpowiednie dochody – stwierdza Kotlarski. Dziś prowadzona przez niego działalność gospodarcza jest zajęciem dodatkowym. Ma on jednak nadzieję, że w przyszłości pozwoli mu na większe pieniądze.

Młoda statystyka

Z okazji zakończonego właśnie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, prowadzonego w 77 krajach na całym świecie, w Słupsku i całym regionie zorganizowano szereg kursów i konferencji dotyczących problematyki związanej z prowadzeniem własnej firmy. Miejscowy Powiatowy Urząd Pracy, który także włączył się w te działanie, ma bardzo dobre zdanie o słupszczanach, którzy chcą się utrzymywać sami. Z danych PUP wynika, że na ponad 10 tysięcy zarejestrowanych obecnie osób bezrobotnych w powiecie, około 2 tysięcy jest w wieku do 25 lat. Połowa z nich stara się otworzyć własną działalność.

– Obecnie na różnych stażach mamy aż 841 osób, kolejne 45 otrzymało w tym roku pieniądze na rozpoczęcie swojego pomysłu. Dodatkowo, jeżeli chodzi o programy z Europejskiego Funduszu Społecznego, to wśród 689 osób – 336 do ludzie młodzi – opowiada Jan Mołdoch z Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku.

Elastyczni na rynek

Zdanie młodych przedsiębiorców o słabym rynku słupskim potwierdza się w statystykach. Większość pomysłów na interes związanych jest z usługami, a nie np. produkcją. Obecnie królują właśnie usługi, a najczęściej te związane są generalnie ze sferą „upiększania” (fryzjerstwo, salony masażu itp.). Na drugim miejscu znajduje się budownictwo, a na trzecim ogólnie pojęty – handel (dotyczący rozmaitych branż).

Ciekawe jest jednak to, że młodzi przedsiębiorcy są bardzo elastyczni. Jeszcze kilka lat temu, w czasie budowlanego boomu większość nowo zakładanych firm zajmowała się właśnie tą sferą, w momencie jednak, kiedy ten boom się skończył, większość przerzuciła się na inny biznes.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza