Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk> Nowe zasady przydziału mieszkań komunalnych

Michał Kowalski [email protected] tel. (59) 848 81 00 Fot. Archiwum
Mieszkań komumalnych w Słupsku jest nadal zbyt mało.
Mieszkań komumalnych w Słupsku jest nadal zbyt mało.
Rada Miasta uchwaliła nowe zasady ubiegania się o lokale miejskie. Problem w tym, że takich mieszkań jest w Słupsku bardzo mało. Chętnych natomiast mnóstwo.

Nowe zasady są bardziej proste i przejrzyste, a także uwzględniają doświadczenia urzędników związane z wynajmem lokali mieszkalnych. Inna sprawa, że przy tworzeniu prawa, niestety, nie udało się uniknąć ewidentnych błędów. Np. można wynająć mieszkanie osobie, która musi je wyremontować, by w nim zamieszkać.

Jednak Kodeks cywilny wyraźnie precyzuję tę kwestię w taki sposób, że lokal „ma być przydatny w stanie do zamieszkania”.

Zupełnie odrębną sprawą jest jednak prawo a rzeczywistość. A ta druga jest, niestety taka, że mieszkań w stosunku do potrzeb jest zdecydowanie za mało. I tak w przypadku listy socjalnej trzeba pamiętać, że w Słupsku lokali o takim standardzie jest jedynie 462.

Tymczasem liczba samych wniosków wynosi aż 750. W tym przypadku warto pamiętać, że według nowych zasad lokale socjalne będą wynajmowane na pięć lat, a nie tak jak dotychczas na okres od jednego do trzech.

Plusem uchwały jest jednak doprecyzowanie pewnych kwestii. Na przykład długu przy zamianie mieszkań. Ustalono tutaj, że zaległości czynszowe musi uiścić przyszły najemca. Nie ma możliwości rozłożenia długu na raty, trzeba go spłacić jednorazowo. Ponadto po raz pierwszy wprowadzono zamiany „z urzędu”. Stanie się tak w przypadku, gdy: najemca nie przestrzega Regulaminu Porządku Domowego oraz warunków umowy najmu, (przy czym wskazany lokal może być o mniejszej powierzchni lub niższym standardzie) i gdy najemca posiada zaległości w opłatach za używanie lokalu.

Ten zapis pozwoli zdecydowanie na bardziej skuteczne egzekwowanie zaległości oraz wyprowadzanie z mieszkań tych, których na takie mieszkanie nie stać.

Niemniej jednak zawsze warto próbować dostać się na listę uprawniającą do otrzymania mieszkania komunalnego. Jakie są podstawowe zasady? O tym poniżej. d

Krok pierwszy – Kryteria Kryteria dochodowe upoważniające do ubiegania się o lokale socjalne i lokale mieszkalne.

Lokale socjalne: 

gospodarstwo domowe 1 os. od 0 do 150 proc.* 

2 – 4 os. od 0 do 125 proc., 

5 os. i więcej od 0 do 90 proc.

Lokale mieszkalne: 

gospodarstwo domowe 1 os. –od 150 proc. do 200 proc. 

2 – 4 os. od 125 proc. do 175 proc. 

5 os. i więcej od 90 proc. do 125 proc.

* najniższej emerytury

Krok drugi – składanie wniosku Wniosek o najem lokalu z zasobu mieszkaniowego Słupska przyjmuje wydział gospodarki mieszkaniowej. 

Powinien obejmować małżonka oraz wszystkie małoletnie dzieci wnioskodawcy pozostające pod władzą rodzicielską wnioskodawcy lub jego małżonka, jak również małoletnich przysposobionych przez wnioskodawcę oraz małoletnich, dla których wnioskodawca stanowi rodzinę zastępczą. Prawomocne orzeczenie separacji wyłącza obowiązek objęcia wnioskiem małżonka. 

 Okres oczekiwania na pomoc mieszkaniową liczy się od dnia złożenia wniosku wraz z kompletem wymaganej dokumentacji, który został pozytywnie wstępnie zweryfikowany.

Złożenie przez wnioskodawcę oświadczeń zawierających nieprawdziwe dane lub zatajanie danych dotyczących własnej sytuacji mieszkaniowej i materialnej, w zakresie wymaganym uchwałą, skutkuje odstąpieniem od realizacji jego wniosku.

Krok Trzeci – Oczekiwanie

Społeczna Komisja Mieszkaniowa tworzy projekty list mieszkaniowych po weryfikacji wszystkich złożonych wniosków, biorąc pod uwagę kwestionariusz oceny warunków socjalno-mieszkaniowych. 

Projekty list mieszkaniowych zawierają imiona i nazwiska osób, z którymi może być zawarta umowa najmu. 

Projekty list mieszkaniowych zatwierdzane są przez prezydenta miasta Słupska. W wyjątkowych sytuacjach lokal poza kolejką może przydzielić prezydent, po pozytywnej opinii SKM. Decyzje są jawne i podlegają publicznemu wywieszeniu w Urzędzie Miejskim w Słupsku wraz z informacją o terminie i miejscu składania zastrzeżeń do projektu list.

Częstotliwość sporządzania list mieszkaniowych jest uzależniona od tego, jak szybko ludzie z listy oczekujących na lokal otrzymają mieszkania komunalne, a także i od wyroków sądowych z uprawnieniem do uzyskania lokalu socjalnego.

Krok czwarty – wejście na listę

Miasto wynajmuje lokale mieszkalne osobom pełnoletnim, które spełniają łącznie następujące warunki: są mieszkańcami Słupska, nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu, a w przypadku małżonków żadnemu z nich nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu, uzyskują określone dochody, w okresie ostatnich pięciu lat od dnia złożenia wniosku o najem oraz w okresie oczekiwania na najem lokalu, dobrowolnie nie rozwiązały umowy najmu bądź nie zbyły lub nie przekazały innym osobom: 

1. prawa własności, współwłasności lokalu lub domu jednorodzinnego. 2. prawa najmu lokalu mieszkalnego. 3. spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub do domu jednorodzinnego.

Zawieranie umów najmu z osobami znajdującymi się na listach osób oczekujących na najem, sporządzonymi przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, następuje w pierwszej kolejności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza