Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk się nie spisał. Narodowy Spis Powszechny do końca września

olo
Krzysztof Piotrkowski
Oficjalnie słupszczanie w Narodowym Spisie Powszechnym biorą chętnie udział, to w praktyce nie jest z tym najlepiej. Choć obowiązek spisowy dotyczy każdego, to jak na razie wywiązała się z niego połowa adresów. Przypominamy o zapowiedziach kar i ułatwieniach, które przygotowują instytucje i samorządy.

Wojewódzkie Biuro Spisowe w Gdańsku, które przesyła informację dotyczące aktualnego stanu realizacji Narodowego Spisu Powszechnego, ma twarde dane. Na 24 sierpnia liczba słupskich mieszkań, dla których zakończono spis wyniosła 22 825, co oznacza, że 17 402 lokali i ich lokatorów brakuje wciąż w tabelach. Choć czas nagli, bo termin na zadeklarowanie się w najważniejszym projekcie Głównego Urzędu Statystycznego jest do końca września, to Słupsk z ponad połową spisanych adresów na tle kraju i tak nie wypada źle. Udział procentowy zakończonych formularzy dla całej Polski to 44,28 proc. Dwa porównania we wtorek 24 sierpnia wskaźnik ten dla miasta wyniósł 56,74 proc., by dwa dni później, czyli 148. dnia spisu podskoczyć do 58,38 proc.

- Pamiętajmy, że spis jest obowiązkowy. Nakłada na nas ten obowiązek ustawa przyjęta przez polski parlament - informuje Monika Rapacewicz z Urzędu Miejskiego w Słupsku. - Przepisy mówią też o tym, że te osoby, które nie spiszą się w przewidzianym terminie (do 30 września br.), będą podlegały karom nawet do 5 tys. zł. My jako samorząd robimy wszystko, by uwrażliwić mieszkańców. Pomagamy, informujemy i przypominamy. Mamy nadzieję, że słupszczanie nadal będą się spisywać, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Najłatwiej spisać się w internecie na https://spis.gov.pl/. Pytania, na które należy odpowiedzieć, są ogólne i dotyczą m.in. statusu zawodowego, spraw związanych z naszymi lokalami mieszkalnymi jak liczba pokoi. Padają też klasyczne zapytania ankietowe o wiek i wykształcenie. Co z osobami, które z różnych przyczyn nie są w stanie dokonać tego samodzielnie?

- Wystarczy przyjść do Urzędu Miejskiego w Słupsku przy pl. Zwycięstwa 3 - podkreśla Monka Rapacewicz. - Nie trzeba wcześniej dzwonić ani umawiać. Pracownicy ratusza pracujący w ramach Gminnego Biura Spisowego w razie potrzeby pomagają mieszkańcom w wypełnieniu formularza lub objaśniają niejasne kwestie.

Urzędnicy czekają w pokoju 105 lub 5, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędy (pon. godz. 7.30-16.30, wto.-czw. 7.30-15.30 i piątek między godz. 7.30-14.30). Po informacje o samym spisie można też dzwonić pod nr. tel. 693 390 111. Długość całej procedury jest uzależniona od liczby spisywanych osób w mieszkaniu, ale średnio trwa to około 10 minut. Do tej pory UM Słupsk w ten sposób odnotował ponad dwa tys. adresów.

Z kolei GUS organizuje mobilny punkt spisowy z myślą o osobach niesłyszących i niedosłyszących w swojej siedzibie przy ul. Jana Pawła 1. Punkt będzie czynny w najbliższy poniedziałek 30 sierpnia w godz. 11-15 na VI piętrze w pokoju 646. GUS zapewnia pomoc biegłego sądowego posługującego się językiem migowym. Z mogilnych punktów spisowych skorzystamy też w niedzielę 29 sierpnia w godz. 9:30-14:30 przy punkcie szczepień w parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego na Zatorzu. W czwartek 2 września spisać się będzie można w SM Kolejarz przy Br. Gierymskich 1 (godz. 10-17) a w niedzielę 5 września podczas Zawodów Rowerkowych "Głosu", które rozegramy na stadionie przy ul. Madalińskiego.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań ostatni raz realizowany był dekadę temu. Badanie ma na celu poznanie struktury społecznej i zmian, jakie zaszły przez ten okres. Warto zaznaczyć, że są pytania, które pozwalają na odmowę odpowiedzi. Jeśli ktoś nie chce udzielać informacji w niektórych kwestiach, ma prawo zaznaczyć opcję "odmawiam odpowiedzi na to pytanie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza