Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk uczcił 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego Łukasz Capar
Dziś (27.09) w Słupsku uczczono rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Wydarzenie zainaugurowała Msza Święta w kościele Mariackim.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego przy ul. Nowobramskiej po godz. 16. Odśpiewano hymn państwowy, następnie wygłoszono podniosłe przemówienia.

- W imieniu wszystkich zebranych – chciałbym złożyć hołd tym wszystkim, którzy poświęcili życie i zdrowie w walce o wolną, suwerenną Polskę – niech żyje wolna, suwerenna Polska! – przemawiał Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski.

Asystę honorową wystawił Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie oraz 73. Batalion Lekkiej Piechoty. Zebranym towarzyszył również poczet flagowy. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele służb mundurowych, władze miejskie i samorządowe, kombatanci, harcerze i mieszkańcy. Miasto Słupsk reprezentował Marek Goliński:

- Cześć tym, którzy tworzyli Państwo Podziemne – jedyne w swoim rodzaju, jedyne takie w Europie, jedyne takie na świecie. Tylko Polacy byli do tego zdolni i Hitler tylko Polaków tak bardzo się bał i swoich żołnierzy przed Polakami ostrzegał. To był fenomen w skali całego świata – mówił wiceprezydent.

Później wręczono odznaczenia państwowe, zagrano hymn Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości zwieńczyła salwa honorowa. Na koniec, pod pomnikiem, delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Polskie Państwo Podziemne, to tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej podległe Rządowi RP na uchodźstwie. Były systemem władz państwowych, działających w imieniu Rzeczypospolitej, w czasie okupowania terytorium państwa polskiego przez III Rzeszę i ZSRR.

Za powstanie Polskiego Państwa Podziemnego uważa się datę 27 września 1939 roku, kiedy to w Warszawie utworzono tajną organizację Służbę Zwycięstwu Polski (SZP). Działo się to jeszcze podczas oblężenia Warszawy przez wojska niemieckie. Rozkaz do utworzenia SZP wydał generał Juliusz Rómmel, dowódca obrony Warszawy. Na czele SZP stanął generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza