Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk upamiętnił ofiary rzezi wołyńskiej. Uroczystości na Starym Cmentarzu [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
11 lipca, na Starym Cmentarzu w Słupsku zorganizowano obchody Dnia Pamięci Męczeństwa Kresowian
11 lipca, na Starym Cmentarzu w Słupsku zorganizowano obchody Dnia Pamięci Męczeństwa Kresowian Łukasz Capar
11 lipca, na Starym Cmentarzu w Słupsku zorganizowano obchody Dnia Pamięci Męczeństwa Kresowian i upamiętniono ofiary Zbrodni Wołyńskiej. 80 lat temu miała miejsce "krwawa niedziela", czyli kulminacja trwających wówczas mordów ukraińskich nacjonalistów na Polakach.

Przedstawiciele miejskich instytucji, władze samorządowe, poczty sztandarowe, jak i sami mieszkańcy zgromadzili się we wtorek pod Krzyżem Wołyńskim na Starym Cmentarzu w Słupsku, by wspólnie uczcić pamięć ofiar ludobójstwa dokonanego 80 lat temu przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach zamieszkujących Kresy.

Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, po którym nastąpiły wzniosłe przemowy uczestników wydarzenia. Później, przed Krzyżem Wołyńskim zostały złożone kwiaty i znicze ku czci pomordowanych na Kresach Polaków. Mszę Świętą w intencji ofiar Zbrodni Wołyńskiej zorganizowano natomiast o godzinie 18 w pobliskim kościele Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Armii Krajowej.

Przypomnijmy, "krwawa niedziela" 11 lipca 1943 była punktem kulminacyjnym trwającej wówczas rzezi wołyńskiej. Była to akcja masowej eksterminacji polskiej ludności zamieszkującej Wołyń, którą zorganizowali ukraińscy nacjonaliści - Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) oraz OUN-B, czyli Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery. 11 lipca zaatakowano 99 miejscowości, a w następnych dniach akcję kontynuowano. Jak wylicza Grzegorz Motyka, uznany historyk zajmujący się tematyką wołyńską, w lipcu 1943 roku zamordowano około 10 - 11 tys. Polaków, a celem napadów stało się 520 wsi i osad. Inni naukowcy wskazują, że przed lipcem 1943 roku z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło od 9 do 15 tysięcy Polaków. Niedzielę 11 lipca wybrano jako dzień ataku, ze względu na trwające święto Piotra i Pawła, które gromadziło wielu Polaków w kościołach i w ten sposób ułatwiało skuteczną napaść.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza