Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupskie STAKO wdraża nową technologię

Wojciech Frelichowski, Fot. Krzysztof Tomasik, www.gp24.pl
Produkcja zbiorników kompozytowych w STAKO
Produkcja zbiorników kompozytowych w STAKO
Słupska fabryka STAKO opracowała unikalną technologię produkcji kompozytowych zbiorników do magazynowania sprężonego gazu ziemnego. Przedsiębiorstwo jest jedynym producentem takich zbiorników w Polsce.

Sprężony gaz ziemny (CNG) jest alternatywnym paliwem zasilającym silniki samochodowe. Gaz CNG znajduje zastosowanie głównie w pojazdach użytkowych (autobusy), ale coraz częściej jest wykorzystywany do zasilania silników samochodów osobowych.

Jedną z barier ograniczającą stosowanie CNG jest ciężar zbiorników magazynujących gaz. Ponieważ muszą wytrzymać spore ciśnienie, są wykonane z ciężkiej stali. To z kolei przekłada się na zwiększenie ciężaru auta, co ma wpływ na większe zużycie gazu i ograniczony zasięg pojazdu.

Tymczasem zbiorniki wykonane z kompozytów są średnio 3-krotnie lżejsze od stalowych. Jednak na razie niewielu producentów opanowało produkcję takich zbiorników.

- Budowa i technologia wytwarzania powstały od podstaw w naszej firmie - mówi Arkadiusz Kubasik, dyrektor handlowy STAKO.

- Obecnie jesteśmy jedynym producentem tego typu zbiorników w Polsce i jednym z nielicznych na świecie.

W konstrukcji zbiorników kompozytowych wykorzystywane są dwa, lekkie materiały: aluminium, z którego zrobiona jest wewnętrzna struktura zbiornika, oraz włókno węglowe stanowiące zewnętrzny płaszcz pojemnika. - Zbiornik kompozytowy, oprócz tego, że jest lżejszy, to jest również trwalszy od stalowego - wyjaśnia dyrektor Kubasik.

Problemem jest cena, która jest około dwa razy wyższa od stalowych. - Jednak adaptacja zbiorników kompozytowych w pojeździe jest znacznie tańsza. Do tego nie powodują one nadmiernego obciążenia pojazdu, co przekłada się na niższe zużycie gazu - twierdzi Arkadiusz Kubasik.

Projektowane i produkowane przez STAKO zbiorniki kompozytowe stosowane są nie tylko do magazynowania gazu CNG. Wykorzystywane są również do przechowywania sprężonego powietrza oraz gazów medycznych. Znajdują też zastosowanie jako butle do aparatów tlenowych. Są nawet używane w grach sportowych (paintball).

 

 

STAKO: Firmę założył w 1967 roku Michał Staniuk. Początkowo był to zakład kotlarsko-ślusarski, który z czasem wyspecjalizował się w produkcji cystern oraz aluminiowych kontenerów dla przemysłu chemicznego. W 1990 roku zakład podjął się produkcji gazowych zbiorników ciśnieniowych. Obecnie jest światowym liderem w ich projektowaniu i produkcji. Firma zatrudnia ponad 500 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza