Spis treści
Minione noce były tak zimne, że miejscami nie pomogły nawet okrywy z agrowłókniny, zraszanie i osłony dymne. Temperatura spadała nawet do -10 stopni, a IMGW prognozuje, że to jeszcze nie koniec przymrozków i wydaje ostrzeżenia.
Czy będzie pomoc dla sadowników poszkodowanych przez przymrozki?
Jeszcze w czwartek minister Czesław Siekierski tak odnosił się do kwestii pomocy: „Mieliśmy w wielu regionach, szczególnie jeśli chodzi o uprawy ogrodnicze, istotne skutki przymrozków. Wszystko monitorujemy, będziemy oceniać”.
Mówił również, że resort jest w kontakcie z organizacjami branżowymi, „aby mieć pełen obraz, jaki jest zakres strat”
Przeczytaj też: Sadownikom i ogrodnikom grozi bankructwo, uważa starosta sandomierski. Potrzebna pomoc
W piątek w Sejmie Stefan Krajewski w odpowiedzi na pytania bieżące przekazał, że resort pracuje nad formą pomocy dla sadowników, którzy nie ubezpieczyli się od wiosennych przymrozków, a ich uprawy ucierpiały z powodu warunków pogodowych.
Czy są problemy z ubezpieczeniem sadów owocowych?
Wiceminister zapewniał, że wbrew pojawiającym się opiniom, można było ubezpieczyć sady owocowe od wiosennych przymrozków.
- Taka możliwość była, ale nie na wiosnę tego roku, a na jesieni roku ubiegłego - przypomniał Krajewski. Dodał, że w poprzednich latach było możliwe zawarcie umowy ubezpieczenia na wiosnę, „ale wiele osób, które ubezpieczyło swoje uprawy (na wiosnę) później te wnioski wycofało, w związku z tym zakłady ubezpieczeń zdecydowały się na to, żeby ubezpieczać uprawy od przymrozków wiosennych jesienią roku poprzedniego”.
Zmiana w dopłatach do ubezpieczeń upraw i zwierząt
W uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach społecznych jest projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Zmiany będą polegały na zwiększeniu dopłat z budżetu i rozszerzeniu listy objętych nimi roślin.
Jedną z propozycji projektu jest podniesienie maksymalnej wysokości dopłat z budżetu państwa do składki rolnika z tytułu ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich z dotychczasowych 65 proc. do 70 proc.
Katalog upraw, których ubezpieczenie uprawnia producentów rolnych do uzyskania dopłat do składek, obejmuje:
- huragan,
- powóź,
- deszcz nawalny,
- grad,
- piorun,
- obsunięcie się ziemi,
- lawinę,
- suszę,
- ujemne skutki przezimowania
- przymrozki wiosenne.
Obecnie dopłaty do składek odnoszą się do: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych. Projektowana nowela przewiduje, że wyżej wymieniony katalog upraw zostanie rozszerzony o:
- słonecznika,
- facelię,
- len,
- konopie,
- bobowate,
- drobnonasienne
- oraz rośliny zielarskie.
W noweli doprecyzowana ma być też uprawa gryki jako zboża mieszczącego się w tym katalogu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Źródło:
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?