Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solary zdobędą dachy w Kobylnicy

Zbigniew Marecki [email protected] tel. (59) 848 81 00 Fot. Kamil Nagórek
Większośc solarów trafi na budynki należące do osób fizycznych.
Większośc solarów trafi na budynki należące do osób fizycznych.
Na dachach czterystu budynków w gminie Kobylnica w przyszłym roku pojawią się solary i specjalne ogniwa słoneczne pozwalające produkować prąd na własny użytek.

Będzie to możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Przed kilku dniami wójt Kobylnicy podpisał z marszałkiem województwa pomorskiego umowę (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego) na realizację projektu dotyczącego wykorzystania energii słonecznej na terenie gminy. Dzięki temu ponad 6 milionów złotych unijnego dofinansowania pozwoli radykalnie zwiększyć liczbę solarów i ogniw fotowoltanicznych, które zostaną zainstalowane na gminnych i prywatnych budowlach.

- Program będziemy realizowali wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Lokalnych oraz Stowarzyszeniem Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej. Już we wrześniu chcemy ogłosić przetarg na wykonanie prac związanych z realizacją projektu. Do stycznia zamierzamy wyłonić wykonawcę - mówi Leszek Kuliński, wójt Kobylnicy.

Czytaj także: Na montaż solarów można otrzymać dotację

Montaż solarów i ogniw fotowoltanicznych, które pozwalają wytworzyć prąd do podtrzymywania pracy pomp cieplnych, będzie trwał przez cały 2011 i część 2012 roku.

- Część tych urządzeń, bo około 10 procent, zamontujemy na naszych szkołach podstawowych i gimnazjach, ale większość trafi na budynki należące do osób fizycznych - dodaje wójt Kuliński.

Całość kosztów wyniesie 8 milionów złotych. Część pieniędzy dołoży gmina oraz stowarzyszenia partnerskie, ale swój udział będą musieli wnieść także właściciele budynków, którzy już zadeklarowali taką chęć.

- To będą wpłaty za udział w zakupie urządzeń i ich montażu. Od 3 do 15 tysięcy złotych w zależności od tego, z jakiego typu solaru lub ogniwa beneficjenci będą korzystać - tłumaczy wójt Kuliński. Według niego i tak będzie to bardzo korzystne rozwiązanie, bo w innych formach dofinansowania zakupu solarów, które oferują na przykład banki często trzeba wnieść nawet 70 procent udziału własnego. W tym przypadku udział własny nie przekroczy 30 procent całego kosztu.

Mikroelektrownia z Energą

Kolektory słoneczne z dopłatą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaczął także oferować Koncern Energetyczny Energa. Dopłaty sięgają 45 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji, pozostała część finansowana jest w ramach kredytu bankowego.

Czytaj także: Kobylnica nie żałuje pieniędzy na dofinansowanie ogniw słonecznych

Energa oferuje pomoc przy wypełnieniu dokumentacji niezbędnej do udzielenia kredytu i dotacji. Na mocy porozumienia o współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska pracownicy Energi mogą udzielić niezbędnej pomocy klientom, którzy zdecydują się na zakup kolektorów i skorzystają z finansowania w ramach usługi "Słoneczny EKOkredyt" oferowanej przez bank.

- Mamy świadomość, że liczba wymogów formalnych bardzo często zniechęca klientów do korzystania z tego typu produktów. Dlatego też, wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska podjęliśmy działania, aby ułatwić naszym klientom proces zakupu kolektorów z dopłatą - wyjaśnia Ireneusz Kulka, wiceprezes Energa-Obrót.

Energa w swojej ofercie ma kolektory słoneczne spełniające wymagania NFOŚiGW (norma PN EN-12975-2 lub znak "Solar Keymark"), dzięki czemu klienci mogą występować o dopłaty, bez ryzyka zakwestionowania zasadności wyboru urządzeń. Więcej informacji na stronie www.smarteco.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza