Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzić 8 punktów

(oprac. wir)
Ważnym elementem samodzielnego przeglądu pojazdu przed zimą są reflektory. Rzecz bowiem w tym, żeby nie oślepiać i samemu nie być oślepianym, dobrze widzieć i być także dobrze widzianym
Ważnym elementem samodzielnego przeglądu pojazdu przed zimą są reflektory. Rzecz bowiem w tym, żeby nie oślepiać i samemu nie być oślepianym, dobrze widzieć i być także dobrze widzianym
Boscha rady na zimę

Ważnym elementem samodzielnego przeglądu pojazdu przed zimą są reflektory. Rzecz bowiem w tym, żeby nie oślepiać
i samemu nie być oślepianym, dobrze widzieć i być także dobrze widzianym

Niemiecki koncern Bosch podaje 8 rad, by auto eksploatowane przez kilka zimowych miesięcy dobrze służyło użytkownikowi i było bezpieczne. Wiele z tych czynności kierowca jest w stanie wykonać samodzielnie.
Według Boscha, podczas samodzielnego przeglądu samochodu należy zwrócić uwagę szczególnie na stan instalacji oświetleniowej, wycieraczek, akumulatora, układu chłodzenia i filtrów. Nieodzowna jest też wymiana ogumienia na zimowe i zabezpieczenie karoserii przed korozją.
Samodzielny przegląd auta powinien obejmować:
1. Kontrolę oświetlenia, podczas której należy sprawdzić stan świateł przednich i tylnych oraz kierunkowskazów. Klosze świateł i powierzchnie ich luster powinny być czyste.
2. Stan akumulatora (jego naładowanie, poziom i gęstość elektrolitu można skontrolować samemu przy użyciu dostępnych w sklepach mierników lub powierzyć tę czynność fachowcom podczas wizyty w warsztacie). Niskie temperatury mają bowiem ujemny wpływ na akumulator. Urządzenia "pożerające prąd" , takie jak na przykład ogrzewanie tylnej szyby, należy włączać tylko w razie niezbędnej potrzeby. Dużymi zaletami funkcjonowania w zimie wykazują się akumulatory Bosch najnowszej generacji - Silver Plus.
3. Funkcjonowanie wycieraczek szyb. Jeżeli dotychczas użytkowane pozostawiają smugi, należy je wymienić na nowe. Bosch poleca wycieraczki typu Twin z uniwersalnym adapterem. Guma jest dwuskładnikowa, ma bardzo twardą, podwójną krawędź roboczą, a sam grzbiet jest elastyczny. Zapewnia to dobre przyleganie wycieraczki do szyby, harmonijną pracę i dokładne oczyszczanie szklanej powierzchni.
4. Ocenę stanu filtrów kabinowych, gdyż stare i zanieczyszczone elementy filtrujące są przyczyną szybkiego zaparowywania szyb. Najlepiej stosować filtry z aktywnym węglem, pochłaniające szkodliwe gazy, a nawet bakterie.
5. Działanie gumowych uszczelnień drzwi i pokrywy bagażnika. Wskazane jest posmarowanie uszczelek talkiem lub gliceryną (dostępnymi w aptekach lub drogeriach), gdyż zapobiega to przymarzaniu gumowych elementów nadwozia.
6. Funkcjonowanie wszelkich zamków. Posmarowane grafitem lub specjalnym substancjami oszczędzi nam przykrych niespodzianek. Przy czym odmrażacz do zamków najlepiej nosić w kieszeni odzieży lub torebce.

Ponadto Bosch radzi skorzystać z pomocy serwisów samochodowych, które mogą być pomocne w:

1. Sprawdzaniu jakości i poziomu płynów w chłodnicy i zbiorniczkach spryskiwaczy szyb. Fachowcy powinni sprawdzić, czy te płyny zawierają wystarczającą ilość środków zapobiegających zamarzaniu.
2. Wymianie w razie potrzeby filtra olejowego. Gęstniejący przy niższych temperaturach olej ma negatywny wpływ na stosowane w filtrach papierowe elementy; grozi to ich rozerwaniem i przedostaniem się zanieczyszczeń do wnętrza silnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza