Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stoczniowcy bez zasiłku. Trudny czas dla bezrobotnych

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. Andrzej Szkocki
Tutaj pracy nie ma już od miesięcy.
Tutaj pracy nie ma już od miesięcy.
Byli stoczniowcy już od grudnia nie otrzymują żadnych świadczeń, mogą się rejestrować w urzędzie pracy ale bez prawa do zasiłku.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczecinie zarejestrowało się ponad 800 byłych pracowników Stoczni Szczecińskiej Nowa. Nie mają prawa do zasiłku, korzystali bowiem z osłon w ramach Programu Zwolnień Monitorowanych, otrzymali też odprawy odchodząc z zakładu. Świadczenia dla ostatniej grupy stoczniowców wypłacono 10 grudnia ub.r. Rejestrują się w urzędzie pracy, ponieważ jako bezrobotni mają ubezpieczenie zdrowotne.

 PUP w Szczecinie

- Nie obserwujemy tłumu byłych stoczniowców, przede wszystkim jednak nie stosujemy tego typu podziału - przyznaje Tadusz Kaczmarek, zastępca dyrektora PUP w Szczecinie. - Wszystkich traktujemy jednakowo, i oferty też są dla wszystkich nie zaś wybranej grupy. W tej chwili mamy około 14 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. Stopa bezrobocia wzrosła, ale to normalne w tym okresie. Na pewno jest powyżej 8 proc.

Urząd pracy nie preferuje żadnych grup, ale robią to Centra Ofert Zatrudnienia powołane przez Agencję DGA specjalnie z myślą o stoczniowcach.

- Centra, które uruchomiliśmy w połowie grudnia, zbierają oferty zarówno pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem na umową o pracę, ale też na umowy zlecenia, czy pracę tymczasową - informuje Lila Saoudi z DGA. - Współpracują z urzędami pracy oraz agencjami pracy tymczasowej. Na początku z pomocy COZ korzystało średnio 10 osób dziennie. W tej chwili każdego dnia pojawia się w tych punktach od 60 do 80 osób. Plusem tych punktów jest pełna informacja w jednym miejscu.

Trudny okres

Przełom roku i pierwsze miesiące nowego, to najtrudniejszy czas dla osób poszukujących pracę. Pracodawcy nie zatrudniają w tym okresie na czas nieokreślony, co najwyżej są zainteresowani pracownikami tymczasowymi.

Ale w szczecińskim punkcie są oferty dla spawaczy TIG, monterów rusztowań, kierowców autobusów, pracowników ochrony, sprzątaczek i doradców klienta.

Wyniki działań Agencji DGA jak dotąd nie są imponujące. Z 3977 pracowników stoczni do programu zwolnień monitorowanych przystąpiło 3587 osób. Z programu zrezygnowały 223 osoby. Można przyjąć, ze same znalazły pracą bądź uruchomiły własne firmy. Z badań ankietowych Agencji wynika, iż w sumie pracę podjęło 355 osób. Większość byłych stoczniowców nie pracuje.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza