Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczny kalendarz na 2022 rok. Kiedy wziąć urlop?

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Archiwum
Rok 2022 do pracowitych nie należy. Przywitał świat w sobotę, a dla niektórych rozpoczął się dziewięciodniowym wypoczynkiem. Kiedy będziemy obchodzić święta, możemy sprawdzić w kalendarzu. Co przyniesie nam nowy rok, można ewentualnie sobie wywróżyć.

Kiedy wziąć urlop w 2022 roku, by go zaoszczędzić, wykorzystując dni ustawowo wolne od pracy? Zajrzyjmy do kalendarza. Tak więc rok 2022 rozpoczął się bardzo długim weekendem. W związku z tym, że Nowy Rok przypada w sobotę, czyli jest to dzień świąteczny, pracownikom należy się dzień wolny w innym terminie. Przy założeniu, że pracodawca wyznaczył wolne na 7 stycznia – dzień po święcie Trzech Króli, biorąc tylko trzy dni urlopu, skorzystamy z dziewięciodniowego odpoczynku aż do 10 stycznia.
W tym miesiącu możemy też świętować rodzinnie Dzień Babci i Dzień Dziadka, które wypadają w piątek 21 stycznia i w sobotę 22 stycznia.

Ofiarowanie Pańskie, czyli święto Matki Boskiej Gromnicznej zawsze wypada 2 lutego i nie jest dniem wolnym od pracy. W tym roku to środa.

Walentynki wypadają w poniedziałek. Rok 2022 przynosi nieco dłuższy karnawał, uzależniony od ruchomych Świąt Wielkanocnych. Tłusty czwartek w kalendarzu zapowiedział się na 24 lutego, ostatnia sobota karnawału – na 26 lutego, ostatki wypadają we wtorek 1 marca. To jednocześnie Narodowy dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto nie jest dniem wolnym od pracy.

Środa 2 marca to Popielec, rozpoczynający czas postu.

We wtorek 8 marca wypada Międzynarodowy Dzień Kobiet, a w czwartek – Dzień Mężczyzn, obchodzony w Polsce 10 marca.

Miesiąc później rozpocznie się czas związany z Wielkanocą. 10 kwietnia – Niedziela Palmowa, 14 kwietnia – Wielki Czwartek, 15 kwietnia – Wielki Piątek, 16 kwietnia – Wielka Sobota. Wielkanoc wypadnie 17 i 18 kwietnia.

W roku 2022 majowe święta - 1 maja Międzynarodowe Święto Pracy to niedziela, następnie 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a Święto Konstytucji 3 Maja – wtorek. Tym razem cztery dni urlopu pozwolą nam na dziewięciodniowy odpoczynek.

Dzień Matki wypada w czwartek 26 maja. W niedzielę 29 maja obchodzone będzie Wniebowstąpienie Pańskie. Dzień Dziecka – w środę 1 czerwca. Zielone Świątki, czyli Zesłanie Ducha Świętego zawsze w niedzielę, a tym razem 5 czerwca. W czwartek 16 czerwca – Boże Ciało, a więc kolejny długi weekend z wykorzystaniem jednego dnia urlopu w piątek.

Natomiast w czwartek 23 czerwca świętujemy Dzień Ojca. I połowa roku za nami. Lipiec jest miesiącem bez żadnych świąt, ale tradycyjnie miesiącem urlopowym. Ma za to aż pięć sobotnio-niedzielnych weekendów, podobnie jak styczeń i październik. Natomiast dla sierpniowych urlopowiczów zapowiadają się kolejne „oszczędności”.

Poniedziałek 1 sierpnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego to poniedziałek, a więc kolejny długi weekend. Natomiast Dzień Solidarności i Wolności, upamiętniający podpisanie porozumień sierpniowych, obchodzony jest 31 sierpnia. Nie jest jednak dniem wolnym od pracy. W tym roku to środa.

W piątek 30 września świętujemy Dzień Chłopaka. Następne święto – Dzień Edukacji Narodowej wypada w piątek 14 października. To dzień, w którym świętują instytucje oświatowe.

Wszystkich Świętych 1 listopada wypada we wtorek. Aby odwiedzić groby w dalszych częściach Polski, trzeba zaplanować przynajmniej dzień urlopu na poniedziałek. Zaduszki wypadające w środę 2 listopada nie są dniem wolnym od pracy.

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości w tym roku wypada w piątek, a więc zapowiada się kolejny przedłużony weekend. Popularne andrzejki to noc z wtorku na środę 29 na 30 listopada. Barbórka, czyli Dzień Górnika, Naftowca i Gazownika, to niedziela 4 grudnia, a Dzień św. Mikołaja – wtorek 6 grudnia.

Wigilia 24 grudnia wypada w sobotę, a co za tym idzie Boże Narodzenie – w niedzielę i poniedziałek. Jeśli ktoś zaoszczędzi cztery dni urlopu, może świętować aż dziewięć dni, bo sylwester to sobota, a rok 2023 przybędzie w niedzielę.

Rok 2022 w Polsce został ogłoszony rokiem m.in. Marii Konopnickiej, Marii Grzegorzewskiej, Wandy Rutkiewicz, Ignacego Łukasiewicza, Józefa Mackiewicza, Józefa Wybickiego, Władysława Bartoszewskiego, Bronisława Geremka, Bruno Schultza.

Dodajmy też, że rok 2022 nie będzie obfitował w zjawiska astronomiczne, ale wystąpią dwa częściowe zaćmienia Słońca: 30 kwietnia i 25 października, a także dwa całkowite zaćmienia Księżyca: 16 maja i 8 listopada.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza