Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świetna akcja ekologiczna z okazji Światowego Dnia Ziemi. Posprzątali ścieżkę przyrodniczą nad jeziorem Krzynia

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W środę, 19 kwietnia, pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolna Słupi” zorganizowali akcję sprzątania ścieżki przyrodniczej nad jeziorem Krzynia. Uzbierano kilkanaście worków śmieci i mnóstwo rzeczy, które się do worków nie zmieściły.
W środę, 19 kwietnia, pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolna Słupi” zorganizowali akcję sprzątania ścieżki przyrodniczej nad jeziorem Krzynia. Uzbierano kilkanaście worków śmieci i mnóstwo rzeczy, które się do worków nie zmieściły. Fot. Łukasz Capar
W środę, 19 kwietnia, pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolna Słupi” zorganizowali akcję sprzątania ścieżki przyrodniczej nad jeziorem Krzynia. Uzbierano kilkanaście worków śmieci i mnóstwo rzeczy, które się do worków nie zmieściły.

Choć w akcji wzięło udział niewiele osób, efekt jest widoczny

- Jest to taka nasza wewnętrzna akcja zorganizowana przy okazji Światowego Dnia Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia. Jak co roku, chcemy przed sezonem posprzątać teren naszych ścieżek, gdzie nasi niefrasobliwi turyści i wędkarze bardzo często pozostawiają po sobie rzeczy, które nie powinny się znaleźć na tej ścieżce, ani na terenie jezior – mówi Anna Mariola Kasprzak, starszy inspektor ds. edukacji w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi”. - Nie robimy wielkiej akcji, nie zapraszamy szkół i pięciuset uczniów, ale zapraszamy przyjaciół Parku, którzy po prostu chcą się przyłączyć – chcą przyjść i pozbierać z nami te śmieci i zostawić kawałek czystej Ziemi.

od 16 lat

Brutalna prawda jest taka, że ludzie są śmieciarzami

- Niestety, mam takie wrażenie, jeżdżąc w różne miejsca – a dużo chodzę, wędruje po górach, po nizinach – że tam gdzie jest dużo ludzi, tam jest dużo śmieci. A ruch turystyczny jest wzmożony teraz praktycznie wszędzie. Okres pandemii spowodował, że brakowało nam lasów, brakowało nam wyjść w teren, więc teraz wychodzimy. Oczywiście nie można generalizować. Są osoby, które wychodząc, zawsze zabierają ze sobą worek na śmieci, reklamówkę i wracają z tymi śmieciami, ale niestety jest to znikomy procent korzystających z przyrody- mówi Anna Mariola Kasprzak.

Akcja ledwo się zaczęła, a worki już były pełne

- Pierwsze co znaleźliśmy, zaraz przy elektrowni, to dwa stare kineskopy telewizyjne, które do worków się nie zmieściły. Naprawdę nie rozumiem ludzi, którzy takie rzeczy robią. Zostawiają w lesie lodówki, opony – przecież są PSZOKi (od red. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), gdzie można śmieci wyprodukowane we własnym gospodarstwie domowym zostawić bezpłatnie. A tymczasem człowiek ma tyle energii, aby ten telewizor wsadzić do samochodu i przywieźć do lasu. Nie umiem zmieścić tego w mojej głowie – dziwi się pani Anna. - Po kropelce drążymy edukacyjnie ludzi, aby sprzątali po sobie. Bo my najczęściej sprzątamy po innych, ci co sprzątają, najczęściej nie śmiecą.

W workach znalazło się mnóstwo szklanych i plastikowych pudełek, fajka wodna, stery plastikowych pudełek po akcesoriach wędkarskich, ale były także rzeczy, które do worków się nie zmieściły, jak stary wózek, czy opony.

Śmieci to też ogromne zagrożenie dla zwierząt

- Butelki i worki są pułapkami dla owadów. Troszeczkę płynu słodkiego w takiej butelce powoduje, że gromadzi się tam całe mnóstwo owadów. A jeszcze jedną ogromną pułapką są sznurki. Szczególnie na polach, gdzie zboża są związane w baloty sznurkami. Te pozostające na polach sznurki są wplatane w gniazda i maluchy zaplątują swoje maleńkie stópki w te sznurki, co może być dla nich śmiertelną pułapką – ostrzega przyrodniczka.

Stąd apel do turystów

- Zachęcam, wychodzicie z domu, wychodzicie z psem, zabierzcie worek, rękawiczki i to, co spotkamy, zanieśmy w odpowiednie miejsce, aby zostawić czysty choćby kawałek Ziemi – mówi edukatorka z Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.

Śmieci odebrał Zakład Gospodarki Komunalnej w Dębnicy Kaszubskiej. Ścieżka przyrodnicza zaprasza na spacery! Ale bez śmiecenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza