MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Swój biznes

Krzysztof Flasiński, (bos)
Codziennie kilkadziesiąt autobusów z Polakami z Polski przyjeżdża na dworzec autobusowy w Londynie. Przyjeżdżają, bo szukają pracy. Coraz więcej osób zastanawia się nad założeniem swojej firmy w tym kraju.

- Przez dwa lata pracowałem w londyńskim pubie - mówi Wojtek Bilkot. - Przyglądałem się jak działa ten biznes w obcym dla mnie kraju. Dziś wiem co muszę zrobić i już się do tego przygotowuję.

Swój biznes

Wojtek postanowił otworzyć swój pub. Będzie miał charakter bardzo polski. To między innymi dlatego, że właśnie teraz do Londynu przyjeżdża sporo rodaków.
- Jeszcze gdy pracowałem w pubie, namówiłem swojego szefa, aby w jeden dzień w tygodniu robił tzw. polskie wieczory - opowiada. - Sprawdziło się. Przychodziło sporo klientów. Teraz otworzę dla nich pub, który "polski wieczór" będzie miał przez cały tydzień.

Najważniejszy biznesplan

Angielskie urzędy

- Home Office Immigration and Nationality Directorate
Lunar House 40 Wellesley Road Croydon CR9 2BY
nr tel.: 870 606 7766
- Home Office Work Permits UK W5 Moorfoot Sheffield S1 4PQ
nr tel.: 114 259 4074
- Companies House PO BOX 29019 21 Bloomsbury Street London WC1B 3XD nr tel.: 870 333 3636

Obywatele polscy mogą założyć na wyspach jednoosobową firmę wykonującą prace na zlecenie na podstawie przepisów o samozatrudnieniu określanym jako selfemployment.
Jednym z najważniejszych dokumentów wymaganych w Wielkiej Brytanii jest biznesplan. Trzeba w nim zawrzeć szczegóły prowadzenia działalności gospodarczej, wskazać źródła pieniędzy, co będziemy robić, symulację przychodów i rozchodów, komu sprzedamy nasz towar.

Pokaż pieniądze

Brytyjczykom trzeba udowodnić, że oprócz binzesplanu mamy pieniądze na siedzibę, maszyny, i uruchomienie wiarygodnego biznesu.
Urzędnicy wymagają też dowodów na to, że dzięki prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca będzie mógł wyżywić nie tylko siebie, ale także osoby pozostające na jego utrzymaniu bez konieczności korzystania z innych źródeł lub pomocy społecznej.
Po spełnieniu tych warunków pozostają takie formalności, jak okazanie aktualnej wizy wydanej dla celów prowadzenia działalności gospodarczej.

Pracuj i płać

W Wielkiej Brytanii trzeba płacić nie tylko podatki, ale także składki na ubezpieczenie społeczne.
Płatnicy podzieleni są na grupy w zależności od dochodów. Wszyscy prowadzący działalność gospodarczą muszą płacić na ubezpieczenie społeczne po dwa funty tygodniowo. Ci, których roczny dochód przekracza 4 615 funtów, muszą dodatkowo zapłacić na ubezpieczenie 7 proc. od kwoty powyżej tej granicy.
System ten działa tylko dochodu w wysokości do 30 420 funtów. Wszystko co zarobimy ponad tą kwotę jest nie jest już obciążone składką. Składkę płacimy na koniec roku, razem z podatkiem.

Kto nie płaci

Z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne mogą być zwolnione kobiety powyżej 60. roku życia, mężczyźni powyżej 65 roku życia oraz osoby posiadające zaświadczenie o niskich zarobkach, tak zwane Certificate of Small Earnings Exception.
Taki dokument dostają zarabiający rocznie mniej niż 4 025 funtów. Zaświadczenie zwalnia przedsiębiorcę z płacenia obowiązkowych dwóch funtów tygodniowo. Niestety, w myśl zasady "nie płacisz, nie dostajesz" osoby takie nie mogą korzystać ze świadczeń wynikających z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

Gdzie po informacje

Bezpłatnej pomocy udziela szczecińskie Centrum Euro Info.
Można tu uzyskać szczegółowe informacje gospodarcze i prawne oraz skorzystać z usługi kojarzenia partnerów gospodarczych.
Centrum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Mieści się przy ul. Kolumba 86, tel.: (091) 433 02 20,
www.euroinfo.org.pl.
Inne przydatne adresy serwisów internetowych.
- Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
- www.europa.delpol.pl

- Pełnomocnik Rządu ds. Integracji Europejskiej
- www.infoeuropa.gov.pl

- Urząd Komitetu Integracji Europjskiej
- www.ukie.gov.pl
www.polishemb-trade.co.uk

- Wydział Ekonomiczno-Handlowy Ambasady RP w Londynie (polskojęzyczny serwis). Wiadomości o Zjednoczonym Królestwie, imprezach targowych, wiele informacji praktycznych i adresów różnych organizacji z bazą firm brytyjskich poszukujących polskich partnerów.
www.britishembassy.pl

- Wielka Brytania w Polsce. Aktualne informacje z Wysp, po polsku. Możliwość zaprenumerowania magazynu UK21 w wersji elektronicznej. Interesujące jest forum, na którym można zapytać o różne rzeczy. Internauci pytają na przykład o oferty pracy, strój policjanta, organizacji wesela w Anglii, przepisy drogowe itd.
www.bpcc.org.pl

- Brytyjsko-Polska Izba Handlowa. Aktualne wiadomości dla przedsiębiorców. Oferty firm brytyjskich i polskich. Ciekawym rozwiązaniem jest dział TOP 10 - między innymi opinii Brytyjczyków o samych sobie, ale też Polaków o Polsce i Polaków o Brytyjczykach oraz 10 przykazań zapewniających sukces gospodarczy w Wielkiej Brytanii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza