MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyszłe emerytury w górę. Waloryzacja kapitału emerytalnego w ZUS najwyższa od 15 lat

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Waloryzacja kapitału ma znaczenie dla osób, które dopiero przejdą na emeryturę. ZUS przeprowadzi waloryzację 1 czerwca
Waloryzacja kapitału ma znaczenie dla osób, które dopiero przejdą na emeryturę. ZUS przeprowadzi waloryzację 1 czerwca 123 rf
14,9 proc. – tyle w tym roku wyniesie waloryzacja kapitału emerytalnego, zgromadzonego na koncie w ZUS, a na subkoncie - 9,9 proc. Tak wysokiej waloryzacji kapitału emerytalnego nie było od 15 lat.

Spis treści

1 czerwca 2024 r. zostanie zwaloryzowany kapitał emerytalny. Taka operacja jest przeprowadza przez ZUS co roku i oznacza zwiększenie środków na kontach emerytalnych Polaków, z których potem będą wypłacane przyszłe emerytury. W tym roku waloryzacja będzie rekordowa i wyniesie 14,9 proc. – to najwyższy wskaźnik od 2008 r. (w ubiegłym roku też był wysoki, wyniósł 14,4 proc.).

Waloryzacja kapitału emerytalnego wyniesie 14,9 proc.

- W tym roku czeka nas wysoka waloryzacja konta i subkonta w ZUS. Wyższa niż ta dokonana w 2023 roku. Waloryzacja jest istotna dla każdej osoby, która posiada środki na koncie lub subkoncie w ZUS – potwierdza ekonomista Oskar Sobolewski.

Waloryzacja kapitału ma znaczenie dla osób, które dopiero przejdą na emeryturę. Niektórzy mogą zyskać nawet kilkaset złotych w stosunku do tego, ile dostaliby przed waloryzacją kapitału. Oczywiście konkretne kwoty zależą od tego, ile lat pracowała dana osoba i jaką kwotę ze składek zgromadziła na swoim koncie emerytalnym. Ostatczna wartość przyszłych świadczeń będzie też uzależniona od inflacji.

- Wysokość przyszłej emerytury zależy od zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne i zwaloryzowanych środków znajdujące się na subkoncie w ZUS (to dotyczy członków OFE). Duża waloryzacja kapitału w ZUS oznacza, że przyszłe świadczenia wzrosną, ale ich realna wartość zależy oczywiście od wielu parametrów, w tym przede wszystkim inflacji – wyjaśnia Paweł Wolicki, ekspert ds. ubezpieczeń społecznych.

ZUS prowadzi subkonto dla wszystkich ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. – jeżeli są członkami otwartego funduszu emerytalnego (OFE) oraz dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1968 r., bez względu na fakt, czy należą do OFE, czy nie.

Wysokość waloryzacji kapitału na kontach wyliczana jest w oparciu o inflację oraz przypis składek z poprzedniego roku, a waloryzacja subkonta zależy od dynamiki wzrostu PKB za ostatnie pięć lat.

Wysoka waloryzacja kapitału, to wyższe emerytury w przyszłości

Po zakończeniu waloryzacji ZUS przygotowuje co roku informacje o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Informacje o naszych środkach będzie można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

„Dziennik Gazeta Prawna” podawała przykład 70-letniego mężczyzny, który zgromadził na koncie w ZUS 600 tys. zł. Po czerwcowej waloryzacji kapitał zwiększy się do poziomu około 686 tys. zł. Można oszacować, że jego świadczenie wyniesie 3389 zł. Gdyby jednak przeszedł na emeryturę na początku roku, przed czerwcową waloryzacją, świadczenie byłoby o około 500 zł niższe. Z kolei "Fakt" podał przykład 60-latki, która ma na koncie emerytalnym 500 tys. zł. Gdyby przeszła na emeryturę w lipcu 2024 r., jej świadczenie wyniosłoby ponad 2100 zł (przejście na emryturę przed 1 czerwca oznaczałoby emeryturę niższą o około 200 zł).

- Jeśli ktoś w tym roku przechodzi na emeryturyę, to lepiej żeby zrobił to w drugiej połowie roku, po czerwocowej waloryzacji kapitału. W tym roku opłaca się poczekać - dodaje Paweł Wolicki, ekspert ds. ubezpieczeń społecznych.

Przypomnijmy też, że co roku w marcu ZUS waloryzuje wysokość emerytur. W 2024 r. marcowa waloryzacja świadczeń wyniosła 12,12 proc. Dzięki temu wzrosła też najniższa emerytura, która wynosi ok. 1780 zł (wzrost o 192,50 zł brutto w stosunku do wysokości obowiązującej przed waloryzacją).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przyszłe emerytury w górę. Waloryzacja kapitału emerytalnego w ZUS najwyższa od 15 lat - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza