MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sylwestrowy sztorm stulecia na Bałtyku. Zginęli ludzie, ogromna skala zniszczeń

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Zniszczone łazienki kąpielowe na Westerplatte - 9/10.01.1914 r.
Zniszczone łazienki kąpielowe na Westerplatte - 9/10.01.1914 r. NAC, biblioteki cyfrowe
Zniszczone promenady, kompleksy wypoczynkowe, śmierć ludzi. W czasie nocy sylwestrowej 1913/1914 doszło do prawdziwego kataklizmu. Ten sztorm nazwano później sztormem stulecia. Do największych zniszczeń doszło w Dziwnowie i Kołobrzegu. Ucierpiało także wybrzeże gdańskie.

Sztorm na Bałtyku. Śmierć poniosło prawie 300 osób

Sztormów na Bałtyku było wiele. Kilka z nich spowodowało ogromne zniszczenia. W nocy z 12 na 13 listopada 1872 r. z powodu sztormu, a zasadzie powodzi po nim, ucierpiało kilka miejscowości niemieckich. Śmierć poniosło prawie 300 osób, woda zniszczyła około 3000 budynków. Dwa lata później była kolejna „morska” powódź, która dotarła m.in. do Świnoujścia, Dziwnowa i Kołobrzegu.

Łeba po sztormie praktycznie przestałam istnieć

Dodajmy, że wcześniej (XV wiek) najbardziej narażoną osadą na skutki sztormów była Łeba, w swojej pierwotnej lokalizacji (leżała między jeziorem Łebsko i zachodnim brzegiem rzeki Łeby). Źródła historyczne mówią, że 11 stycznia 1558 r. Łeba praktycznie przestała istnieć. Część mieszkańców uratowała się, chroniąc się w murowanym kościele, który stał na wzniesieniu. Nowa osada powstała w innym miejscu i późniejsze sztormy nie były już tak katastrofalne.

Sylwestrowy sztorm stulecia. Zniszczone kompleksy wypoczynkowe, promenady

Największy sztorm w XX wieku rozpoczął się w noc sylwestrową 1913/1914 r. i trwał siedem dni. Później nazwano go sztormem stulecia. Poziom wód był rekordowy (Trzebież 637 cm). Największa tragedia rozegrała się w Dziwnowie. Zniszczony został, słynny na całą Europę kompleks wypoczynkowy – Kurhaus Ost Dievenow (117 metrów długości, 140 pokojów). Wybudowano go w 1890 r. i sztorm zakończył jego żywot (nigdy go nie odbudowano). Śmierć poniosło wielu ludzi, którzy świętowali tam Nowy Rok. Zniszczona została także szkoła, inne budynki.

Do dużych zniszczeń doszło także w Kołobrzegu. Do morza spłynęła promenada wydmowa. Sztorm całkowicie zniszczył kąpielisko rodzinne, które było na plaży. Ucierpiało wiele budynków, a drzewa łamały się jak zapałki.

Sztorm na Westerplatte

Do kolejnego dużego sztormu doszło w nocy z 9 na 10 stycznia 1914 r. w rejonie Gdańska. Zniszczona została infrastruktura portowa. Bardzo ucierpiało kąpielisko na Westerplatte m.in. hala plażowa. Żywioł był bezlitosny dla Domu Zdrojowego i restauracji, uszkodzone zostało molo.

Odpoczywacie po weekendzie? Jeśli tak, to dobrze. Nabierajcie sił na kolejny. Dla aktywnych mamy propozycję. Szlak pieszy Jar Raduni (część szlaku niebieskiego PTTK). Powalone drzewa jako przeszkody, strome ścieżki, spore przewyższenia oraz cały czas meandrująca rzeka, przy której znajduje się szlak. Wędrowaliśmy w listopadzie br.

Najpiękniejszy i najtrudniejszy szlak pieszy na Pomorzu - Ja...

Mniejsze szkody były na Stogach i w Jelitkowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza