Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Informatyków ciągle brakuje

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Szczecin: Informatyków ciągle brakujePerspektywicznym trendem w IT są aplikacje na urządzenia mobilne, tj. smartfony czy tablety - według prognoz w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw mobilne komputery będą zastępować urządzenia stacjonarne.
Szczecin: Informatyków ciągle brakujePerspektywicznym trendem w IT są aplikacje na urządzenia mobilne, tj. smartfony czy tablety - według prognoz w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw mobilne komputery będą zastępować urządzenia stacjonarne. Rys. Agnieszka Olszewska
Prawie 1500 firm informatycznych funkcjonuje w Szczecinie, w całym województwie jest ich blisko 4000, a ich liczba wciąż rośnie.

Branża informatyczna jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin gospodarki. Zapotrzebowanie na usługi informatyczne jest coraz większe, a najbardziej perspektywicznymi trendami w informatyce są aplikacje na urządzenia mobilne oraz usługi informatyczne świadczone przez Internet. Szczecińskie firmy IT odnoszą sukcesy nie tylko na lokalnym rynku, ale także z powodzeniem rywalizują na rynkach międzynarodowych.

 

- W latach 2008-2012 branża informatyczna osiągnęła dwucyfrowy wzrost i to niemal w każdej dziedzinie, m.in. pod względem zwiększenia ilości firm czy wzrostu przychodów - podkreślał Dariusz Wąs, wiceprezydent Szczecina na spotkaniu podsumowującym miniony rok w IT. Organizatorami byli Klaster ICT Pomorze Zachodnie i Technopark Pomerania.

- Mamy w regionie wielki potencjał intelektualny, dobrze wykształconych studentów i absolwentów oraz firmy z branży IT, które śmiało rywalizują na rynkach międzynarodowych - mówił wiceprezydent.

 

Andrzej Bendig-Wielowiejski, prezes Unizeto Technologies zauważył, że rynek IT się rozwija i zauważa się nawet pewną specjalizację regionu w tej dziedzinie.

- Przedsiębiorcy z branży informatycznej są usługodawcami dla firm z innych branż, a dostarczane rozwiązania umożliwiają usprawnianie działalności biznesowej, ale także zmniejszanie jej kosztów - podkreślił Robert Olejnik, właściciel firmy Teonite Olejnik.

  • Brakuje informatyków

Na rynku pracy jest niedobór specjalistów z branży informatycznej i w najbliższych latach będzie ich brakowało - nie tylko w Szczecinie czy Polsce, ale w całej Europie.

Według raportu firmy Antal International, w Polsce nie mają oni problemu ze znalezieniem zatrudnienia, a ich pensje są porównywalne do wynagrodzeń w Berlinie czy Londynie. Szczecińskie firmy informatyczne stale zwiększają zatrudnienie.

- Kupiliśmy firmę w Krakowie, rozwijamy działalność na tamtejszym rynku IT, planujemy też zatrudnianie nowych pracowników - wskazuje Grzegorz Chamulak z firmy Xcomp.

  • Nowe sobie radzą

- Na rynku informatycznym funkcjonujemy od niespełna roku i już odnotowujemy zysk_i - mówi Wojciech Kozicki, właściciel firmy inProjects. - _Zapotrzebowanie na usługi konsultingowe IT jest bardzo duże. Czasami odrzucamy zlecenia, ponieważ jest ich na tyle dużo, że nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkich.

Warto wymienić firmę Brandbank Polska. Powstała w ubiegłym roku z połączenia szczecińskiej spółki Sica i brytyjskiej firmy Brandbank, będącej liderem w tworzeniu, zarządzaniu i dystrybucji cyfrowych danych produktowych. Obecnie firma dostarcza dane do serwisów internetowych takich sieci handlowych jak m.in. Tesco, Makro, Intermarche oraz współpracuje z największymi firmami z branży FMCG, tj. Coca-Cola, Procter & Gamble czy Lotte Wedel.

Z kolei firma Softline zajęła I miejsce w rankingu Computerworld w kategorii producentów aplikacji mobilnych oraz IV miejsce w tym samym rankingu w kategorii dostawców rozwiązań oferowanych w modelu cloud computing, czyli świadczonych przez Internet.

 

- Wśród małych i średnich przedsiębiorców rośnie zapotrzebowanie na usługi przetwarzania danych chmurze, aż 56 proc. z nich używa aplikacji online, przez Internet - mówi Tomasz Zamarlik z Grupy Brandoo. - Umożliwia to oszczędności, ponieważ przedsiębiorcy nie muszą ponosić kosztów zakupu urządzeń i oprogramowania, czy zatrudnienia kadry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza