MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Żądają jednakowych podatków i komunalizacji stoczni

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Spółki portowe w Szczecinie i Świnoujściu wnoszą opłaty od nieruchomości wysokości 3 proc. Spółki portowe w Trójmieście płacą stawkę 0,3 proc. Tak  byc nie powinno - twierdzą politycy
Spółki portowe w Szczecinie i Świnoujściu wnoszą opłaty od nieruchomości wysokości 3 proc. Spółki portowe w Trójmieście płacą stawkę 0,3 proc. Tak byc nie powinno - twierdzą politycy Fot. Piotr Jasina
Spółki portowe odprowadzają miliony złotych niesprawiedliwego podatku, a mogłyby tworzyć za te pieniądze nowe miejsca pracy - mówił szef zachodniopomorskiego SLD, poseł Grzegorz Napieralski.

Szef zachodniopomorskiego SLD podczas konferencji prasowej powrócił do tematu stawek podatku od nieruchomości dla spółek portowych. Przypomniał, że firmy w Szczecinie i w świnoujskim porcie płacą podatek wysokości 3 proc. od wartości nieruchomości tymczasem spółki portowe w Trójmieście płacą stawkę dziesięciokrotnie niższą.

- Niestety, nie widzę żadnej aktywności naszych władz, rządu czy parlamentarzystów Platformy z naszego regionu - mówił Napieralski. - To wyraz arogancji. Chodzi przecież o kwestie bardzo istotne dla naszego regionu. Z naszych spółek wypływają ogromne pieniądze, ma ty wpływ na coraz gorszą kondycje spółek portowych.

Poseł przytoczył przykłady DB Port Szczecin oraz Bulk Cargo. W przypadku tej pierwszej spółki dodał, że różnica w opłatach podatkowych wynosi 400 tysięcy rocznie.

- Za taka kwotę można uratować ponad 15 etatów - podkreślił przewodniczący SLD. Nawiązał też do zatrudnienia w tej spółce.

- W 2010 roku pracę straciło w niej 35 osób - dodał. - Wiele etatów można było uratować.

Przewodniczący przywołał także ubiegło tygodniowe spotkanie za związkowcami spółek portowych. Od przedstawicieli załogi Bulk Cargo Port Szczecin usłyszał, że ta spółka w efekcie zawyżonych opłat odprowadza rocznie około miliona złotych.

- Przyznam, że nie mogą zrozumieć postawy polityków Platformy - podkreślił poseł SLD. - Nie robią nic, by doprowadzić do zrównania podatków w naszych portach oraz portach Gdańska i Gdyni. To znaczy, że nie są zainteresowani walką o nowe miejsca pracy. Mimo, iż proponowaliśmy współpracę, stworzenie projektu. Przy poparciu posłów PO i PSL można by rozwiązać problem.

Posłowie na spotkaniu z dziennikarzami poruszyli jeszcze jeden temat - chodzi o ich pomysł komunalizacji terenów zlikwidowanej stoczni. Dariusz Wieczorek, szef klubu radnych SLD w Sejmiku województwa tu także zarzucił bierność politykom Platformy.

- W maju br. zgłosiliśmy pomysł komunalizacji terenów postyczniowych - przypomniał Wieczorek. - Samorząd wojewódzki powinien przejąć te tereny, i je zagospodarować. To szansa na kilka tysięcy miejsc pracy.Tymczasem słyszymy tylko, że nie ma możliwości prawnych.

Wieczorek zapewniał, że to nie prawda.

- W czerwcu samorząd śląski przejął znaną wytwórnię filmów animowanych, między innymi Bolka i Lolka - kontynuował radny sejmiku. - Sejmik łódzki przejął także wytwórnię, ale produkującą programy oświatowe. Z kolei miasto Tarnobrzeg przejmuje kopalnię siarki. Mają już zgodę ministra skarbu.

W czwartek, w porządku obrad radnych sejmiku jest projekt uchwały dotyczącej komunalizacji terenów postoczniowych.

- Podczas głosowania okaże się, czy radni są za ożywieniem gospodarczym tych terenów - powiedział Wieczorek.
Radny dodał, że terenami można zawiadywać na różne sposoby. Może to być spółka celowa, ale koniecznie z udziałem miasta, które wiedziałoby jak te tereny zagospodarować.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza