Szczepienia przyspieszą. Powstaną punkty szczepień w zakładach pracy oraz masowe punkty szczepień

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Szczepienia przeciw COVID-19 mają zdecydowanie przyspieszyć. Powstaną nowe punkty szczepień w zakładach pracy, drive-thru oraz masowe punkty szczepień. W Słupsku brane są pod uwagę cztery lokalizacje. Poza tym, od 12 kwietnia codziennie zapisywać będzie się mógł kolejny rocznik. W maju terminy mają zostać uwolnione dla wszystkich bez względu na wiek.

W związku z zaplanowaną dostawą 7 mln szczepionek przeciw COVID-19 w samym tylko kwietniu rząd proponuje, by jednostki samorządu terytorialnego organizowały uproszczone punkty szczepień masowych (PSM). Propozycja rządowa zakłada, że do 18 kwietnia trwałaby organizacja tych punktów i zapisy, a od 19 kwietnia zespoły rozpoczęłyby szczepienia ludności.

W Słupsku są przymiarki do czterech lokalizacji.

- Jesteśmy na to przygotowani, wysłaliśmy już wojewódzkiej delegatury NFZ pismo z informacją, gdzie takie masowe punkty szczepień mogłyby w Słupsku powstać - mówi Agnieszka Stępień, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miejskim w Słupsku. - Bierzemy pod uwagę cztery lokalizacje. Są to duże hale sportowo-widowiskowe na terenie miasta - sala w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym przy ul. Niedziałkowskiego, sala gimnastyczna w Zespole Szkół Sportowych przy ul. Zaborowskiej oraz sale gimnastyczne w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Hubalczyków oraz w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Banacha - mówi Stępień.

Podkreśla, że decyzja jeszcze nie zapadła, ale w każdej chwili samorząd jest gotowy, aby jedną z tych hal udostępnić na potrzeby masowego punktu szczepień.

Gotowe muszą być wszystkie samorządy, choć - jak zaznacza Piotr Kobzdej, koordynator wojewody pomorskiego ds. szczepień - na razie trwają przymiarki.
- Trwają dyskusje na ten temat, weryfikujemy informacje, jakie otrzymaliśmy od samorządów. Zapewniam, że jak tylko zapadną decyzję co do lokalizacji, natychmiast przekażemy taką informację.

Szczepienia przyspieszą i dodatkowe punkty szczepień będą konieczne.
- Nowe punkty i miejsca szczepień to szpitale tymczasowe, w każdym powiecie jeden szpital tradycyjny, w każdym powiecie będzie istniał jeden punkt prowadzony przez samorząd, punkty drive thru, zakłady pracy, apteki i przychodnie POZ - mówił na wtorkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W szpitalu w Słupsku trwają szczepienia mundurowych. Zapisan...

Zupełną nowością są też punkty szczepień w zakładach pracy.

- Jeśli będzie pracodawca, który będzie miał ponad 500 pracowników i zorganizuje sobie zespół szczepienny, będzie mógł szczepić w zakładach pracy. Szczepienia te ruszą już w drugim kwartale - mówi Dworczyk.

Nowością jest też harmonogram szczepień.

- 12 kwietnia startują zapisy na szczepienia dla rocznika 1962 roku. Każdy kolejny dzień to otwarcie zapisów dla następnego rocznika. Zrezygnowaliśmy z etapu drugiego i trzeciego szczepień, celem wprowadzenia szczepień populacyjnych. Dajemy bardzo krótki czas dedykowany jednemu rocznikowi. To jest jeden dzień - mówił Dworczyk. - Prawdopodobnie w maju uwolnimy szczepienia dla wszystkich, bez względu na wiek.

Masowe punkty szczepień

Punkty szczepień masowych mogą być zlokalizowane w budynkach należących do samorządu, np. remizach, szkołach czy domach kultury, ale również w namiotach usytuowanych w dobrze dostępnych miejscach z wieloma miejscami parkingowymi (np. przy supermarketach) lub punktach drive thru, gdzie szczepienia odbywać się będą w samochodach i/lub wyznaczonych miejscach w budynkach punktów szczepień. Gminy mogą też wskazać inne punkty spełniające warunki dostępności.

Rząd zakłada, że w każdym powiecie powinny zostać utworzone co najmniej 2 punkty - jeden w oparciu o szpital węzłowy (lub inny podmiot leczniczy, na który wpływ ma rząd) i drugi organizowany „od podstaw” przez chętny samorząd.
Punkty Szczepień Masowych powinny być organizowane przez samorządy przy zaangażowaniu podmiotu leczniczego. Wszystkie środki i zasoby powinny być udostępnione przez samorząd. Ewentualne koszty powinny być ponoszone we własnym zakresie w porozumieniu z wojewodą, jednak rząd wstępnie przewiduje dla samorządu ryczałt na utworzenie jednego PSM w wysokości 5 tysięcy złotych. Propozycja rządowa zakłada, że do 18 kwietnia trwałaby organizacja tych punktów i zapisy, a od 19 kwietnia zespoły rozpoczęłyby szczepienia ludności. Według założeń w ciągu tygodnia miałoby zostać podanych 2-3 mln dawek szczepionek.
Według założeń rządowych jeden zespół powinien być w stanie wykonać co najmniej 100 szczepień dziennie.

Zobacz także: Szczepienia 70+. Od rana seniorzy ustawiają się w kolejki pod przychodniami

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

"Niemcy wstrzymują szczepienia preparatem AstraZeneca w grupie osób poniżej 60 roku życia: „Ryzyko zgonów jest zbyt wysokie”

We wtorek (30.03.2021) w niektórych rejonach Niemiec wstrzymano szczepienia preparatem AstraZeneca w grupie osób poniżej 60 roku życia. Taką decyzję podjęły władze Berlina, Monachium, Nadrenii Północnej-Westfalii i Brandenburgii po kolejnych przypadkach wystąpienia zakrzepicy żył mózgowych u osób, którym podano szczepionkę.

Berlińska senator ds. zdrowia, Dilek Kalayci z SPD, poinformowała, że wstrzymanie szczepień jest „środkiem zapobiegawczym” w związku z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. Umówione wizyty w centrach szczepień zostaną na razie odwołane. Berlin domaga się konsultacji na poziomie federalnym oraz oczekuje opinii ekspertów z Instytutu Paula Ehrlicha.

W Nadrenii Północnej-Westfalii kierownicy pięciu z sześciu uniwersyteckich klinik również opowiedzieli się za czasowym wstrzymaniem szczepień preparatem AstraZeneka u kobiet poniżej 55 roku życia. W liście skierowanym do ministra zdrowia Niemiec i jego odpowiednika na poziomie landu stwierdzili, ze „ryzyko kolejnych zgonów jest zbyt wysokie”.

We wtorek Instytut Paula Ehrlicha (PEI) poinformował, że w Niemczech odnotowano 31 przypadków zakrzepicy żył mózgowych po szczepionce firmy AstraZeneca, w tym 19 osób cierpiało dodatkowo na trombocytopenię. Według danych PEI dziewięć osób zmarło. Z wyjątkiem dwóch przypadków, wszystkie zgłoszenia dotyczyły kobiet w wieku od 20 do 63 lat. Mężczyźni mieli 36 i 57 lat."

https://wprawo.pl/niemcy-wstrzymuja-szczepienia-preparatem-astrazeneca-w-grupie-osob-ponizej-60-roku-zycia-ryzyko-zgonow-jest-zbyt-wysokie/

G
Gość

"AstraZeneca zmienia nazwę swojej szczepionki? Chcą odciąć się od kontrowersji?

Firma farmaceutyczna „AstraZeneca” ogłosiła, że szczepionka na koronawirusa, którą opracowała wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego, ma nową nazwę – „Vaxzevria”. Odtąd będzie ona figurowała w charakterystyce produktu, ulotce dołączonej do opakowania, kartach szczepień i innych dokumentach...

W połowie marca rządy wielu krajów zaprzestały szczepień preparatem firmy AstraZeneca w związku z podejrzeniami, że zgłaszane przypadki zakrzepów krwi mogą być rzadkim efektem ubocznym szczepionki. Europejska Agencja Leków oceniła, że dostępne dane nie potwierdzają związku między szczepieniami a występowaniem zakrzepów i zaleciła dalsze używanie substancji.

Jak pisze tygodnik "Der Spiegel", aktualne informacje na temat szczepień preparatem firmy AstraZeneca i rzadkich przypadków niebezpiecznych zakrzepów pokazują, że dotykają one głównie młodsze kobiety."

Instytut Paula Ehrlicha (PEI) ogłosił we wtorek, że do 29 marca zgłoszono w Niemczech 31 przypadków zakrzepicy zatok żylnych mózgu po szczepieniu przeciw Covid-19 preparatem firmy AstraZeneca, w 19 przypadkach odnotowano również małopłytkowość, a dziewięć osób zmarło. Według PEI dotkniętych tą przypadłością było dwóch mężczyzn i 29 kobiet. Kobiety mają od 20 do 63 lat, ah mężczyźni - 36 i 57 lat."

https://prawy.pl/113504-astrazeneca-zmienia-nazwe-swojej-szczepionki-chca-odciac-sie-od-kontrowersji/

G
Gość

"Pod osłoną strajków, Sejm przeforsował niepokojącą ustawę. Dotyczy niemal nas wszystkich

Ustawa o szczepieniach wzbudza kontrowersje ogromnej części społeczeństwa. Jak się okazuje, Sejm pod osłoną wczorajszych protestów, przegłosował niepokojący zapis dotyczący szczepień. Czy to kolejny poziom piekła, które chce zgotować swoim obywatelom rząd?

...W związku z tym rząd przystąpił do działania i pod przykrywką tematu aborcji, w nocy Sejm przepchnął nowelizację części ustaw w związku z zapobieganiem i przeciwdziałaniem COVID-19. Jak się okazuje, znowelizowana została także ustawa o szczepieniach.

Ustawa o szczepieniach z nowym brzmieniem

Portal wPolityce.pl cytuje art. 13 uchwalonej ustawy, który mówi o tym, że "w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wprowadza się następujące zmiany: […] w art. 46 b a) pkt 4. otrzymuje brzmienie: "obowiązek poddania się badaniom lekarskim przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie", b) po pkt 4 dodaje się pkt 4a w brzmieniu: "4a) obowiązek stosowania określonych środków profilaktycznych i zabiegów". Co to oznacza w praktyce?

Wygląda na to, że Polacy będą obowiązkowo musieli zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Eksperci podkreślają, że rząd de facto nie sprecyzował czym są owe środki profilaktyczne i zabiegi, jednakże w praktyce bardzo często są to szczepienia.

Portal wPolityce.pl przypomina, że z informacji podawanych przez ekspertów wynika, że pierwsze szczepionki na COVID-19 mogą być niebezpieczne dla ludzi. Szczepionki chronią ludzi, jednakże tylko wtedy, gdy są one sprawdzone i bezpieczne. Niestety, w koronawirus jest nową chorobą, o której nadal niewiele wiadomo."

https://www.biznesinfo.pl/ustawa-o-szczepieniach-231020-ks-sejm

G
Gość

Pamiętacie filmy science- fiction sprzed kilku/ kilkunastu lat?

To niestety nie była fikcja, to był gotowy scenariusz...

G
Gość

Orwell 2021...

Dodaj ogłoszenie