MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przyspieszą. Powstaną punkty szczepień w zakładach pracy oraz masowe punkty szczepień

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Szczepienia przeciw COVID-19 mają zdecydowanie przyspieszyć. Powstaną nowe punkty szczepień w zakładach pracy, drive-thru oraz masowe punkty szczepień. W Słupsku brane są pod uwagę cztery lokalizacje. Poza tym, od 12 kwietnia codziennie zapisywać będzie się mógł kolejny rocznik. W maju terminy mają zostać uwolnione dla wszystkich bez względu na wiek.

W związku z zaplanowaną dostawą 7 mln szczepionek przeciw COVID-19 w samym tylko kwietniu rząd proponuje, by jednostki samorządu terytorialnego organizowały uproszczone punkty szczepień masowych (PSM). Propozycja rządowa zakłada, że do 18 kwietnia trwałaby organizacja tych punktów i zapisy, a od 19 kwietnia zespoły rozpoczęłyby szczepienia ludności.

W Słupsku są przymiarki do czterech lokalizacji.

- Jesteśmy na to przygotowani, wysłaliśmy już wojewódzkiej delegatury NFZ pismo z informacją, gdzie takie masowe punkty szczepień mogłyby w Słupsku powstać - mówi Agnieszka Stępień, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miejskim w Słupsku. - Bierzemy pod uwagę cztery lokalizacje. Są to duże hale sportowo-widowiskowe na terenie miasta - sala w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym przy ul. Niedziałkowskiego, sala gimnastyczna w Zespole Szkół Sportowych przy ul. Zaborowskiej oraz sale gimnastyczne w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Hubalczyków oraz w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Banacha - mówi Stępień.

Podkreśla, że decyzja jeszcze nie zapadła, ale w każdej chwili samorząd jest gotowy, aby jedną z tych hal udostępnić na potrzeby masowego punktu szczepień.

Gotowe muszą być wszystkie samorządy, choć - jak zaznacza Piotr Kobzdej, koordynator wojewody pomorskiego ds. szczepień - na razie trwają przymiarki.
- Trwają dyskusje na ten temat, weryfikujemy informacje, jakie otrzymaliśmy od samorządów. Zapewniam, że jak tylko zapadną decyzję co do lokalizacji, natychmiast przekażemy taką informację.

Szczepienia przyspieszą i dodatkowe punkty szczepień będą konieczne.
- Nowe punkty i miejsca szczepień to szpitale tymczasowe, w każdym powiecie jeden szpital tradycyjny, w każdym powiecie będzie istniał jeden punkt prowadzony przez samorząd, punkty drive thru, zakłady pracy, apteki i przychodnie POZ - mówił na wtorkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W szpitalu w Słupsku trwają szczepienia mundurowych. Zapisan...

Zupełną nowością są też punkty szczepień w zakładach pracy.

- Jeśli będzie pracodawca, który będzie miał ponad 500 pracowników i zorganizuje sobie zespół szczepienny, będzie mógł szczepić w zakładach pracy. Szczepienia te ruszą już w drugim kwartale - mówi Dworczyk.

Nowością jest też harmonogram szczepień.

- 12 kwietnia startują zapisy na szczepienia dla rocznika 1962 roku. Każdy kolejny dzień to otwarcie zapisów dla następnego rocznika. Zrezygnowaliśmy z etapu drugiego i trzeciego szczepień, celem wprowadzenia szczepień populacyjnych. Dajemy bardzo krótki czas dedykowany jednemu rocznikowi. To jest jeden dzień - mówił Dworczyk. - Prawdopodobnie w maju uwolnimy szczepienia dla wszystkich, bez względu na wiek.

Masowe punkty szczepień

Punkty szczepień masowych mogą być zlokalizowane w budynkach należących do samorządu, np. remizach, szkołach czy domach kultury, ale również w namiotach usytuowanych w dobrze dostępnych miejscach z wieloma miejscami parkingowymi (np. przy supermarketach) lub punktach drive thru, gdzie szczepienia odbywać się będą w samochodach i/lub wyznaczonych miejscach w budynkach punktów szczepień. Gminy mogą też wskazać inne punkty spełniające warunki dostępności.

Rząd zakłada, że w każdym powiecie powinny zostać utworzone co najmniej 2 punkty - jeden w oparciu o szpital węzłowy (lub inny podmiot leczniczy, na który wpływ ma rząd) i drugi organizowany „od podstaw” przez chętny samorząd.
Punkty Szczepień Masowych powinny być organizowane przez samorządy przy zaangażowaniu podmiotu leczniczego. Wszystkie środki i zasoby powinny być udostępnione przez samorząd. Ewentualne koszty powinny być ponoszone we własnym zakresie w porozumieniu z wojewodą, jednak rząd wstępnie przewiduje dla samorządu ryczałt na utworzenie jednego PSM w wysokości 5 tysięcy złotych. Propozycja rządowa zakłada, że do 18 kwietnia trwałaby organizacja tych punktów i zapisy, a od 19 kwietnia zespoły rozpoczęłyby szczepienia ludności. Według założeń w ciągu tygodnia miałoby zostać podanych 2-3 mln dawek szczepionek.
Według założeń rządowych jeden zespół powinien być w stanie wykonać co najmniej 100 szczepień dziennie.

Zobacz także: Szczepienia 70+. Od rana seniorzy ustawiają się w kolejki pod przychodniami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza