Szef PKW, który podał się do dymisji, pracował kiedyś w...

  Szef PKW, który podał się do dymisji, pracował kiedyś w Słupsku (wideo)

  Bogumiła Rzeczkowska

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Stefan Jan Jaworski, szef Państwowej Komisji Wyborczej, podał się do dymisji. Jest prokuratorem i sędzią w stanie spoczynku. W przeszłości pracował w Słupsku.

  W piątek przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski podał się do dymisji jako druga osoba z PKW.

  - Stefan Jaworski złożył dymisję na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego, a ten dymisję ma przyjąć - powiedziała TVP Info Joanna Trzaska-Wieczorek, szefowa prezydenckiego biura prasowego. Dymisja ma nastąpić jednak dopiero po zakończeniu drugiej tury wyborów, czyli po 30 listopada.

  Zobacz także: Prawybory "Głosu". Rozpoczynamy głosowanie w II turze

  Szef PKW to niewątpliwie osoba, której w ostatnim czasie nie brakowało rozgłosu. Słupscy prawnicy, którzy go wspominają z przeszłości, pamiętają go głównie jako prokuratora zaangażowanego w działalność Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

  Stefan Jaworski urodził się w 1946 roku na Podkarpaciu. Prawo ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. I trafił na Pomorze. Po aplikacji został asesorem i podprokuratorem w Prokuraturze Powiatowej w Bytowie. Wtedy miano prokuratora nosili tylko szefowie jednostek. Od 1974 zajmował stanowisko podprokuratora Prokuratury Wojewódzkiej w Koszalinie, a w 1975 pojawił się w Prokuraturze Wojewódzkiej w Słupsku.

  - Z siedzibą w Sławnie, bo wtedy tam prokuratorzy dojeżdżali do pracy - wspomina jeden ze słupskich prokuratorów w stanie spoczynku. - Stefan Jaworski był od spraw cywilnych i postępowań administracyjnych. W pracy nie wsławił się niczym szczególnym. Jednak był wielkim działaczem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, a już jako student działał w Związku Młodzieży Wiejskiej. I lubił robić karierę. Z tego, co wiem, przewodniczącym PKW został z rekomendacji PSL.

  Zobacz także: Sukces PiS w powiecie słupskim

  - Był w Słupsku taki prokurator, ale nie pamiętam, by występował w sprawach karnych - mówi mecenas Anna Bogucka-Skowrońska, która także bardziej kojarzy Stefana Jaworskiego z partią ludowców niż z salą sądową.

  Według życiorysu zamieszczonego w Wikipedii Stefan Jaworski w 1990 roku został prokuratorem wojewódzkim w Zamościu. Dwa lata później powołano go na wicedyrektora Departamentu Prokuratury w Ministerstwie Sprawiedliwości. W czerwcu 1992 roku został prokuratorem wojewódzkim w Warszawie, a w 1993roku - prokuratorem Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, gdzie peł­nił funkcję naczelnika wydziału organizacyjnego.

  W latach 1993-2001 był sędzią Trybunału Konstytucyjnego. W 1995 roku został członkiem Państwowej Komisji Wyborczej, a 31 marca 2010 r. został wybrany na jej przewodniczącego.

  W piątek podał się do dymisji.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 PLUS POLECAMY

  Wideo