Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkołę ponadgimnazjalną musisz wybrać przez internet

Marcin Prusak
Wybór szkoły ponadgimnazjalnej może zaważyć na całym życiu ucznia. Na zdjęciu: targi edukacyjne w słupskim ratuszu.
Wybór szkoły ponadgimnazjalnej może zaważyć na całym życiu ucznia. Na zdjęciu: targi edukacyjne w słupskim ratuszu. Kamil Nagórek
Od jutra, 19 maja, uczniowie ostatnich klas gimnazjów mogą ubiegać się o przyjęcia do szkół ponadgimnazjalnych. O czym trzeba pamiętać, by trafić do wymarzonej szkoły.

O przyjęciu do szkół ponadgimnazjalnych decyduje suma punktów zdobytych przez kandydata. Składają się na to punkty z egzaminu gimnazjalnego (maksymalnie 100) oraz punkty zdobyte przez ucznia za oceny z języka polskiego i trzech wybranych przez szkołę przedmiotów, a także osiągnięcia ucznia wymienione w świadectwie ukończenia gimnazjum (maks. 100 pkt).

Jak przelicza się oceny z przedmiotów na świadectwie na punkty? Za ocenę celującą kandydat dostaje 17 punktów, ocena bardzo dobra - 14 pkt, dobra - 12 pkt, dostateczny - 8 pkt. Za udział w finale konkursu na szczeblu ponadwojewódzkim - 12 pkt, za udział w finale konkursu wojewódzkiego - 10 pkt. Dodatkowe punkty kandydaci mogą dostać także za osiągnięcia sportowe i artystyczne: za miejsce od pierwszego do szóstego na szczeblu ponadwojewódzkim - 5 pkt; miejsca od pierwszego do trzeciego w województwie - 4 pkt, a za miejsca od pierwszego do trzeciego w powiecie - 3 pkt.

Za zajęcie miejsca od pierwszego do trzeciego lub uzyskanie tytułu laureata w zawodach wiedzy lub innych konkursach tematycznych organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym jest 5 pkt.
Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych muszą pamiętać także, że w dostaniu się do wybranej szkoły może pomóc im nie tylko to, co osiągnęli w gimnazjum, ale także to, co robili po szkole. Dodatkowe punkty należą się bowiem za działalność woluntarystyczną. Uwaga! Roczny czas pracy wolontariusza powinien być większy niż 24 godziny. Także za aktywność na rzecz środowiska szkolnego, np. za działalność w samorządzie szkolnym kandydat dostaje dodatkowe 2 pkt.

Jak sumuje się punkty uzyskane za osiągnięcia kandydata? Np. jeżeli kandydat jest finalistą konkursu ponadwojewódzkiego i wojewódzkiego, to otrzymuje 12 pkt. Jeżeli kandydat zdobył drugie miejsce w zawodach sportowych na szczeblu ponadwojewódzkim i pierwsze miejsce w powiecie w tej samej dyscyplinie lub innej to dostaje 5 pkt.

Nabór przez komputer

Aby dostać się do szkół publicznych w województwie pomorskim (a także do wielu szkół prywatnych), trzeba wypełnić w internecie odpowiednie formularze. Kandydaci do szkół w Słupsku, Lęborku i Bytowie rejestrują się na stronach internetowych, odpowiednio: http://slupsk.edu.com.pl, http://lebork.edu.com.pl, http://bytow.edu.com.pl. Kandydat ma prawo startować najwyżej do trzech szkół, ale można w nich wybrać dowolną liczbę klas (w dowolnej kolejności).

Ustalając kolejność wybranych klas, uczeń powinien wskazać jako pierwszą tę klasę, na której najbardziej mu zależy. Administratorzy systemu naboru zaznaczają, że jeśli kandydat wybiera tylko te klasy, do których aplikuje bardzo wielu chętnych, może doprowadzić do tego, że nie dostanie się do żadnej. Dlatego warto wskazać choć jedną klasę ze szkół, które cieszą się mniejszym powodzeniem.

W formularzu zgłoszeniowym do szkół kandydat musi wpisać swoje imię, nazwisko, numer PESEL i ułożyć własne hasło (musi się ono składać przynajmniej z 5 znaków). Dobrze jest także podać swój adres e-mail. W następnej kolejności kandydat otrzyma login, który wraz z hasłem jest niezbędny do zakończenia rekrutacji. Następnie wystarczy tylko wskazać szkoły, do których uczeń chce się dostać.

Najważniejsze terminy

Uczniowie ubiegający się o miejsca w szkołach ponadgimnazjalnych muszą przestrzegać terminów.

Składanie dokumentów do wybranych szkół: od 19 maja do 23 maja (w szkołach, w których będzie przeprowadzany sprawdzian uzdolnień kierunkowych) do 17 czerwca (dla pozostałych szkół).

Sprawdzian uzdolnień kierunkowych dla kandydatów: od 27 maja do 14 czerwca.

Dokonywanie ewentualnych zmian w decyzji o wyborze szkoły i przeniesienie podania do innej szkoły: do 22 czerwca.

Dostarczanie do wybranych szkół kopii świadectwa ukończenia gimnazjum i kopii zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego: od 24 czerwca do 27 czerwca, do godz. 12.

Ogłoszenie przez dyrektora listy przyjętych do szkoły: 29 czerwca, do godz. 12.

Potwierdzenie woli podjęcia nauki w danej szkole przez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego: od 29 czerwca, od godz. 12 do 1 lipca, do godz. 12.

Składanie przez kandydatów nieprzyjętych do wybranej szkoły oryginałów dokumentów w szkołach, które dysponują wolnymi miejscami (o przyjęciu do szkoły decyduje liczba punktów uzyskanych przez uczniów): od 4 lipca, od godz. 12 do 6 lipca, do godz. 15.

Ogłoszenie listy uczniów przyjętych w szkołach, które nie dokonały naboru w dniu 4 lipca: 8 lipca, do godz. 12.

Dodatkowa rekrutacja do szkół, które mają wolne miejsca (wymagane dokumenty w oryginałach: świadectwa, ukończenia gimnazjum, zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego: od 22 do 26 sierpnia).

Ogłoszenie list przyjętych nastąpi 30 sierpnia, do godz. 12.

Najpopularniejsze słupskie szkoły - W ubiegłym roku największe oblężenie kandydatów w Słupsku przeżywało I LO przy ul. Szarych Szeregów. Z pierwszego wyboru tę szkołę wskazało 244 absolwentów gimnazjów. Aby dostać się do najmniej obleganej klasy I LO trzeba było zdobyć 121 punktów. Uczniem najbardziej obleganej klasy można było zostać dopiero po zdobyciu 144 punktów.

Drugą najbardziej obleganą szkołą w Słupsku było Technikum nr 4 przy ul. Niedziałkowskiego, popularny mechanik. Do tej szkoły chciało się dostać z pierwszego wyboru 179 uczniów. Na trzecim miejscu uplasowało się Technikum nr 1 z 177. kandydatami. Wielkie zainteresowanie było także V LO przy ul. Krzywoustego (171 kandydatów) oraz II LO przy ul. Mickiewicza (165 kandydatów).

Uważaj na błędy!

Administratorzy portalu służącego elektronicznemu naborowi do szkół ponadgimnazjalnych twierdzą, że jego obsługa nie sprawia uczniom trudności. Czasami zdarza się jednak, że po zalogowaniu do systemu uczniowie zapominają hasła dostępu do swojego konta z danymi. Tymczasem system nie ma funkcji przypominania hasła. Administratorzy zastrzegają też, że nie stosują nowego generowania haseł, bo taka procedura jest zbyt czasochłonna.

Jak zatem można sobie poradzić? Należy jeszcze raz zapisać się w systemie, utworzyć nowy profil z nowym hasłem. W takiej sytuacji gimnazjalista nie musi się obawiać, że jego kandydatura do szkoły będzie zapisana dwa razy. Jeżeli uczeń dostarczy dokumenty do szkoły wybranej w jednym z wniosków kandydackich, to ten wniosek automatycznie zostanie wybrany jako obowiązujący. Ten, do którego dokumentów nie dodał, zostanie automatycznie anulowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza