Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlakiem słupskich murali - bajkowych, zjawiskowych i garażowych (część I)

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Mural powstał na cześć zmarłej wybitnej poetki, honorowej obywatelki miasta Słupska – Wandy Chotomskiej. Jego autorką jest słupszczanka Katarzyna Tomasiak – rysowniczka, ilustratorka, architektka wnętrz, pedagog  Na pierwszym planie dostrzegamy oczywiście portret pisarki. Z kolei świat dookoła postaci to odniesienia do twórczości Wandy Chotomskiej. Ten niezwykle barwny mural można podziwiać przy ul. Krasińskiego.Koordynatorem akcji był Słupski Ośrodek Kultury przy finansowym wsparciu Miasta Słupska.
Mural powstał na cześć zmarłej wybitnej poetki, honorowej obywatelki miasta Słupska – Wandy Chotomskiej. Jego autorką jest słupszczanka Katarzyna Tomasiak – rysowniczka, ilustratorka, architektka wnętrz, pedagog Na pierwszym planie dostrzegamy oczywiście portret pisarki. Z kolei świat dookoła postaci to odniesienia do twórczości Wandy Chotomskiej. Ten niezwykle barwny mural można podziwiać przy ul. Krasińskiego.Koordynatorem akcji był Słupski Ośrodek Kultury przy finansowym wsparciu Miasta Słupska. Magdalena Olechnowicz
Zdobią ściany budynków i... garaży. Jedne zapierają dech w piersiach, obok innych przechodzimy obojętnie, a niektórych w ogóle nie widzimy, gdyż znajdują się w miejscach nieoczywistych, często ustronnych. W Słupsku jest ponad sto murali i graffiti. Nie sposób je wszystkie pokazać, dlatego zapraszam na subiektywny przegląd "ściennych malowideł".

Do wycieczki rowerowej szlakiem słupskich murali zainspirował mnie najnowszy malunek na ścianie słupskiego budynku, który mnie zauroczył. Mowa o portrecie Wisławy Szymborskiej, który ozdobił szaroburą ścianę kamienicy przy ul. Tuwima. Obok portretu znajduje się tekst wiersza poetki pt. „Dłoń”. W ten sposób miasto postanowiło uhonorować setną rocznicę narodzin polskiej poetki, która o kocie w pustym mieszkaniu napisała tak, że serce pęka. Portret Wisławy Szymborskiej wykonali artyści znani pod pseudonimami Tankpetrol i Oluczka, czyli Ireneusz Jasutowicz i Aleksandra Myślińska. Uroczysta prezentacja muralu odbyła się podczas konferencji prasowej prezydentki miasta.

Murale w blasku fleszy
Tymczasem nie każdy mural miał to szczęście, aby zostać oficjalnie zaprezentowanym. Te sponsorowane czy współfinansowane z budżetu miasta prezentowane są w blasku fleszy, jednak pozostałe powstają w ciszy i często tylko przypadkowi przechodnie je widzą bądź nawet nie, bo nie podnoszą głowy w górę, oddając się pędowi życia.

Bo zapewne nie każdy wie, że @oluczka - ta od pani Szymborskiej - stworzyła dzieło, któremu przydomek "arcy" należy się jak psu miska. To piękny portret dziewczyny zdobiący ścianę garażu przy ul. Zaborowskiej. Mijam go niemal codziennie i z zachwytu wyjść nie mogę. A tymczasem – z kim nie porozmawiam – to nikt o nim nie wie! Nikt nie widział. Nikt nie słyszał.
- Tak być nie może! - pomyślałam i ruszyłam na wycieczkę rowerową szlakiem słupskich malowideł ściennych. Tych pięknych, otwieranych w blasku fleszy, ale także tych ukrytych, skromnie zdobiących osiedlowe garaże i murki, nie czekających na fanfary i oklaski.

Mural na murze przy Parku Witkacego w Słupsku - róg ulicy 11 Listopada i Norwida. Autor Tankpetrol

Szlakiem słupskich murali. Tym razem idziemy poza centrum mi...

Zapraszam na przejażdżkę szlakiem słupskich murali. Tak, wiem – taki oficjalny szlak jest, a w centrum informacji turystycznej była swego czasu nawet mapka prowadząca nas po muralach. Mój szlak jest jednak inny, choć częściowo pokrywa się z tymi wskazanymi na mapce.

Podzieliłam malowidła na dwie części – te znajdujące się w centrum Słupska oraz te porozrzucane na osiedlach. Nie ma oczywiście wszystkich. Jest ich tak dużo, że każdy zakątek - podwórko nie sposób zajrzeć. Ale jeśli w waszym otoczeniu są dzieła, które warto pokazać, przyślijcie je nam. Warunek jest jeden – nie mogą zawierać słów niecenzuralnych.

W części pierwszej prezentuję murale znajdujące się w centrum miasta. W drugiej - te, które powstały na osiedlach, poza centrum.
Zapraszam na spacer lub wycieczkę rowerową szlakiem słupskich murali!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza