Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajne informacje sprzed lat o mieszkańcach Słupska

mmb
Krzysztof Chochół, kierownik słupskiego oddziału Archiwum Państwowego przegląda materiały, które wczoraj przekazaliśmy tej instytucji.
Krzysztof Chochół, kierownik słupskiego oddziału Archiwum Państwowego przegląda materiały, które wczoraj przekazaliśmy tej instytucji. Kamil Nagórek
Ktoś podrzucił nam do redakcji skoroszyt z wykazem powojennych mieszkańców Słupska, którzy w czasie wojny rzekomo pracowali lub współpracowali z nazistami. Wczoraj oddaliśmy go w ręce specjalistów.

Ten szczególny wykaz opatrzony jest klauzulą "tajne". Sporządził go niejaki Ryba, podpułkownik w Wydziale C Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Koszalinie.

Daty brak, lecz są przesłanki, by wykaz datować na lata 60. lub wczesne 70. Na jego 36 stronach znalazło się wiele biogramów o nazwiskach do dziś powszechnie kojarzonych w Słupsku. Należały do osób, których komunistyczna milicja podejrzewała o kontakty z gestapo, SS, NSDAP, SA, a także o służbę w granatowej policji lub podobnych służbach porządkowych białoruskich i ukraińskich.

- Wychodzi na to, że to mój dziadek, bo taki miał adres zaraz po wojnie. Nie wiedziałem, że zbierali na niego haki - powiedział nam pan Grzegorz, wnuk jednej z osób figurujących w wykazie.

Jak to się stało, że dokument teraz, jak kukułcze jajo, trafił do naszej redakcji? - Zapewne pod koniec lat 90. został sprywatyzowany, a powinien trafić do archiwum - mówi dr Igor Hałagida z gdańskiego oddziału IPN. Dodał, że wykaz mógł być materiałem pomocniczym w planowaniu esbeckich operacji, w tym rozpracowywania określonych środowisk.

Dokument wczoraj przekazaliśmy do słupskiego oddziału Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Kierownik Krzysztof Chochół: - Mamy podobny wykaz dotyczący księży i zakonnic ze Słupska. Ale były to jednak mało rzetelne dokumenty, bo np. w przypadku ks. Zieji wiedziano, iż był w AK, lecz kompletnie poplątano jednostki. Oba dokumenty zawierają dane wrażliwe i będą udostępniane tylko do celów badawczych.

Więcej o informacjach zawartych w dokumencie w piątek w "Głosie Słupska", "Głosie Bytowa"
i "Głosie Lęborka"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza