MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wzrosną ceny prądu w 2024 roku. Zamrożenie cen nie pomoże, choć nowy rząd ma pole do manewru

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Poważnym wyzwaniem dla nowego rządu będzie decyzja o przedłużeniu zamrożenia cen energii. Zamknięcie tematu tarczy antyinflacyjnej przyniesie spore podwyżki cen prądu, jednak te nastąpią nawet przy kontynuacji rządowego wsparcia.
Poważnym wyzwaniem dla nowego rządu będzie decyzja o przedłużeniu zamrożenia cen energii. Zamknięcie tematu tarczy antyinflacyjnej przyniesie spore podwyżki cen prądu, jednak te nastąpią nawet przy kontynuacji rządowego wsparcia. 123rf.com/devenorr
Podwyżki cen prądu w ostatnich latach dosięgnęły każdego z nas. Zamrożenie cen energii na poziomie z 2022 roku ograniczyło skutki kryzysu energetycznego, ale czy uchroniło nas przed podwyżkami cen? Czy przedłużenie tarczy solidarnościowej na kolejny rok ograniczy wzrost cen prądu w 2024 roku? Eksperci mówią o nawet 70-procentowych podwyżkach na rachunkach.

Spis treści

Jakie będą ceny prądu w 2024?

Nagły skok cen energii to już nie odległa przyszłość, ale perspektywa na najbliższe miesiące. Pierwsze prognozy cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych poznamy już za kilka tygodni i o ile większość z nas spodziewa się podwyżek cen, to mogą one być większe, niż ktokolwiek przewidywał. "Rzeczpospolita" po rozmowie z dr Aleksandrą Gawlikowską-Fyk z Forum Energii wyjaśnia, że jeśli w przyszłym roku zabraknie rządowych tarcz osłonowych, ceny energii w ciągu całego roku mogą wzrosnąć nawet o 70 proc. w stosunku do stanu z 2023 roku.

Skąd takie różnice? Kluczowe okazują się tutaj umowy długoterminowe z dostawcami energii. Ceny w tegorocznych umowach są znacząco wyższe:

Średnioważona cena kontraktu rocznego w 2021 roku na 2022 rok wynosiła 384,16 zł/MWh. Dla porównania cena kontraktu rocznego w 2022 roku na 2023 rok wynosiła już 1110,04 zł/MWh - tłumaczy ekspertka.

Znaczenie mają tutaj także hurtowe ceny energii. Na szczęście te obecnie spadają i na koniec roku wyniosą prawdopodobnie mniej więcej tyle, ile obecnie płacimy po przekroczeniu limitu zużycia. Wzrosną natomiast opłaty dystrybucyjne. W ramach zamrożonych cen prądu obecnie płacimy 0,96 zł/kWh, a w przyszłym roku mogą one wzrosnąć do 1,50 zł/kWh.

Rządowe tarcze nie pomogą. Prąd zdrożeje

Przez cały bieżący rok rządowa tarcza gwarantowała gospodarstwom domowym zamrożenie cen prądu na poziomie z 2022 roku, o ile mieściliśmy się w ramach ustawowych limitów. Najnowsze dane Agencji Rynku Energii, na które powołuje się portal money.pl, mówią, że mimo tego ceny prądu wzrosły w tym roku o blisko 30 proc. w porównaniu z 2022 rokiem. Obecnie jest to 0,96 zł/kWh, natomiast w analogicznym okresie w roku ubiegłym płaciliśmy 0,74 zł/kWh.

Decyzje biznesowe zastąpiono w ostatnim czasie zarządzaniem. W momencie, kiedy państwo zastąpiło wolny rynek, trudno będzie przywrócić ekonomiczne mechanizmy - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, cytowany przez money.pl.

Ręczne sterowanie rynkiem pod wieloma względami było konieczne, ale powrót do normalności będzie trudny i kosztowany. Póki co boleśnie skutki tych zmian odczuwają przedsiębiorcy, których nie dotyczyła większość rządowych tarcz. Zamrożenie limitów cen prądu i gazu trwa do końca 2023 roku. Co będzie dalej?

Kluczowa będzie nie tylko odpowiedź na pytanie, czy należy kontynuować zamrożenie cen prądu i gazu, ale także jak obliczać ceny energii dla konkretnych stref? Obecnie taryfy nocne przestały być opłacalne, bo cena maksymalna ustalona została dla wszystkich stref na tym samym poziomie, co powoduje, że w przypadku nocnych taryf cena jest o 100 proc. wyższa niż dotychczas. Pozostaje także kwestia stawki VAT, która w tym roku wzrosła 5 do 23 proc. co oznacza, że w ramach comiesięcznych rachunków płacimy obecnie o kilkaset procent więcej podatku niż jeszcze rok temu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Tak wzrosną ceny prądu w 2024 roku. Zamrożenie cen nie pomoże, choć nowy rząd ma pole do manewru - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza