Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi pracy w Lęborku (wideo)

(zida)
Targi pracy w Lęborku.
Targi pracy w Lęborku. Sylwia Lis
Już po raz trzeci w Lęborku zorganizowano Targi Edukacji i Pracy. Prawdziwe oblężenie przeszło stoisko wojskowej komendy uzupełnień z 7. Pomorską Brygadą Obrony Wybrzeża.

Punkt Pośrednictwa Pracy w Lęborku działający w ramach projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Słupsku już po raz trzeci zorganizował Targi Edukacji i Pracy. Stoiska przyszłych pracodawców oraz uczelni ustawiono w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lębork.

Było w czym wybierać, na holu znalazły się punkty przyszłych szkół wyższych, stowarzyszeń i zakładów.

- Szukaliśmy pracowników w do kuchni, do obsługi sali oraz barów i kawiarni. Jest to praca sezonowa z możliwością przedłużenia umowy na czas nieokreślony - mówi Patryk Mikołajczy, z hotelu Łeba.
Przyszłych studentów kusiły też uczelnie wyższe, między innymi Wyższa Szkoła Administracji Biznesu w Gdyni.

- W tym roku nasi kandydaci mogą rozpocząć studnia w Lęborku, gdzie znajduje się nasz oddział zamiejscowy - mówi Magdalena Czaja, kierownik biura rekrutacji w WSAB. - Zachęcamy do kształcenia na naszej uczelni.

Największym jednak powodzeniem cieszyło się stoisko wojskowej komendy uzupełnień z 7. Pomorską Brygadą Obrony Wybrzeża. Młodzi ludzie pytali między innymi o to, czy mogą zostać żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych jeśli nie byli w wojsku. Przedstawiciele wojska odpowiadali, że nie ma to znaczenia i jest szansa na założenie munduru (jeśli chodzi o uregulowany stosunek do służby wojskowej) tylko wówczas trzeba odbyć służbę przygotowawczą.

Rekrutację do tej służby prowadzą wojskowe komendy uzupełnień. Jeśli ktoś nie był w wojsku w ogóle trzeba stawić się na komisji lekarskiej w celu orzeczenia zdolności do służby. Młodzi ludzie pytali też o świadczenia przysługujące żołnierzom. To między innymi: zwrot kosztów dojazdu na miejsce pełnienia służby, nagrody, bezpłatne zakwaterowanie, umundurowanie, wyżywienia, opieka medyczna, stomatologiczna. Co tak ciągnie młodych ludzi do wojska, również kobiety?

- Stabilność zawodowa - mówi 19-latnia Anna Rataj. - Nie ma pracy w Lęborku, a jak się już znajdzie to za grosze w sklepie, albo tylko na kilka miesięcy. Dziś dowiedziałam się, że nie ma przeszkód, bym i ja założyła mundur. Muszę przemyśleć tę decyzję, jest to jednak jakiś pomysł na życie. Przedstawiciele wojska zapewnili mnie, że w cale tak trudno nie jest zostać żołnierzem, trzeba tylko trochę nad sobą popracować, szczególnie nad kondycją fizyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza