Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tieto Poland: Pensja to dzisiaj już za mało

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. tieto
Absolwenci kierunków IT będą w najbliższym czasie utrzymywać się w czołówce najbardziej poszukiwanych pracowników.
Absolwenci kierunków IT będą w najbliższym czasie utrzymywać się w czołówce najbardziej poszukiwanych pracowników.
Młodzi liderzy tej branży coraz większą wagę przywiązują do swoich pasji i zainteresowań. Prawie połowa badanych chciałaby, aby praca umożliwiała im równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, a 47 proc. respondentów oczekuje rozwoju i awansu.

 Sama wysokość pensji już nie wystarczy by przyciągnąć do firmy najlepszych specjalistów branży - wynika z raportu "Pasje Młodych Liderów IT" przygotowanego przez polski oddział Tieto Corporation, producenta i integratora oprogramowania.

Praca dla nas, nie odwrotnie

Pokolenie, które rozpoczyna właśnie pracę w branży IT to tzw. "Generacja Y" świadomi swojej wartości, kompetentni i ambitni, ale wyznający zasadę, że to praca ma być dla nich a nie odwrotnie. Są gotowi zmienić ją z dnia na dzień, bez skrupułów, które mieli ich rodzice. Z raportu Tieto wynika, iż młodych liderów IT do działania motywuje przede wszystkim: ambicja (45 proc.), pieniądze (42 proc.) i pasje (39 proc.).

Pasja jest bardzo ważna

Młodzi liderzy IT tak bardzo przywykli do realizacji pasji, iż tylko 7 proc. badanych jest w stanie z nich zrezygnować ze względu na pracę.

- Pracodawcy nie zwracają zwykle uwagi na to, co ich pracownik robi w czasie wolnym, a szkoda, bo może to realnie przełożyć się na zysk firmy - mówi Michał Szostkowski, szef działu personalnego Tieto Poland. - Z raportu wynika, iż dla blisko 60 proc. badanych osób pasje to także możliwość zdobycia nowych umiejętności i rozwoju ich osobowości.

 Pasje rozwijają zdolności interpersonalne, umiejętności pracy zespołowej, a także kształtują systematyczność i poczucie odpowiedzialności za wykonywaną pracę. Ponad połowa badanych chciałaby, żeby praca była dla nich jednocześnie pasją.

Nie boją się zmiany miejsc

Młodzi ludzie nie boją się też zmiany miejsca zamieszkania w poszukiwaniu interesującej oferty pracodawców. Ale nowe miejsce pracy i życia musi spełniać ich niemałe oczekiwania. Ważnym czynnikiem jest też adekwatność zarobków do kosztów utrzymania (42 proc. respondentów).

Młodych ludzi przyciąga także atmosfera miasta, możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu oraz komfortowe warunki do założenia rodziny. Pracodawcy chcący przyciągnąć dobrych pracowników muszą więc dokładnie przyglądać się miastom, w których lokują swoje siedziby.

Oczekiwania młodych pracowników stawiają przed pracodawcami nowe wyzwania. Wśród młodych informatyków zyskują dziś elementy, do których do tej pory przykładali mniejszą wagę. To one jednak decydują o lojalności pracownika i jego zaangażowaniu w działalność firmy. 

Badania
Raport powstał na podstawie badania TNS OBOP podczas konferencji inaugurującej ogólnopolski konkurs programistyczny "Decode Tieto", w listopadzie 2010 roku. Wzięło w nim udział 397 studentów z siedmiu uczelni wyższych w Szczecinie, Wrocławiu, Lublinie, Białymstoku, Gdańsku, Bydgoszczy i Rzeszowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza